26 marca 2025

2025-03-26
W pierwszą środę wiosny i ostatnią w marcu, już trzynasty raz spotkaliśmy się w audycji „Radio z Historią”, która w bieżącym roku odnosi się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Co ułożyło się w tym tygodniu wiele lat temu na pomorsko-kujawskiej antenie. Słuchowiska, reportaże, a może inne materiały, które zainteresowały autorów radiowego dzieła? Wszystko ujawnią audycje i ślady pozostawione przez naszych dziennikarzy i reporterów, zebrane w bogatej kolekcji Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

„Natalia Morozowiczowa” to tytuł audycji z 30 marca 1954 roku, w której Wiesław Rogowski odnosi się do 60 lat obecności tej artystki na scenie. W audycji pt. „Toruńska piosenka - Zespoły świetlicowe przed mikrofonem” z 30 marca 1955 roku, Anna Jachnina przedstawiła solistów oraz chór im. Stanisława Moniuszki w Toruniu. 31 marca 1960 roku a audycji pt. „O nieznanych królach polskich”, Anna Jachnina i Elżbieta Górska opowiedziały o ludziach, którzy walczyli o polskość Kaszub. „Na pełnym morzu” to tytuł słuchowiska według sztuki Sławomira Mrożka w reżyserii Janusza Marca, które pierwszy raz zaprezentowane zostało 30 marca 1962 roku. 27 marca 1968 roku Słuchacze usłyszeli z naszej anteny mikrodramat pt. „Nocny lot” autorstwa Jerzego Sulimy-Kamińskiego. 1 kwietnia 1968 roku zaprezentowane zostało słuchowisko Wojciecha Bogusławskiego pt. „Theatrum czyli aktor naj...”. Muzyczne zagadki dla Słuchaczy przygotowała Teresa de Laveaux w audycji pt. „Muzyczne ABC” z 27 marca 1969 roku. „Twarz miasta” to tytuł reportażu Urszuli Łączkowskiej, w którym mieszkaniec Chojnic opowiada o swoim mieście i jego problemach. 30 marca 1971 roku, o spotkaniu kuracjuszy w stołówce opowiedział Zdzisław Pruss w słuchowisku pt. „Śniadanie we troje” w reżyserii Zenona Jarugi. „Do końca świata” to tytuł słuchowiska Jerzego Sulimy-Kamińskiego, zaprezentowanego 29 marca 1974 roku. Toruńskiemu zespołowi „Republika”, Zbigniew Ostrowski poświęcił reportaż pt. „Odlot” z 31 marca 1983 roku. O budowie Opery Nova w Bydgoszczy opowiada reportaż Krzysztofa Rogozińskiego pt. „Co jest za tym murem” z 31 marca 1986 roku. Podsumowanie tygodnia z wizyt w Jeziorach Wielkich, Jeżewie, Kamieniu Krajeński,, Kcyni i Kęsowie przedstawił Wojciech Sobociński w materiale pt. „Alfabet gmin” 31 marca 2000 roku. 1 kwietnia 2005 roku w audycji pt. „Mówimy to publicznie”, Maciej Jastrzębski pochylił się nad tematem choroby Jana Pawła II.

Kolejny środowy wieczór pośród wspomnień radiowej przeszłości, zamknął marcową serię spotkań odnoszących się do 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Co przyniosą kwietniowe wieczory? Przekonamy się już za tydzień, w kolejnym spotkaniu z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 26 marca 2025

19 marca 2025

2025-03-19
W środowy, zimowy jeszcze wieczór po bardzo słonecznym choć chłodnym marcowym dniu, już po raz dwunasty spotykamy się w audycji „Radio z Historią”, odnoszącej się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Wsłuchamy się w echo wydarzeń sprzed wielu lat, zapisanych materiałami, które w tym czasie zabrzmiały na naszej antenie. Sięgniemy do śladów audycji i materiałów dziennikarskich oraz reporterskich, budząc je ponownie na pomorsko-kujawskiej fali, czerpiąc z bogatych zbiorów Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Wędrówkę po Pałukach w cyklu „Opowieści wędrownicze” zaproponowały Elżbieta Górska, Anna Jachnina w audycji pt. „I kamienie tam śpiewają” z 20 marca 1953 roku. „Trzy wizyty” to tytuł słuchowiska opartego na folklorze pałuckim z okolic Kcyni, które 21 marca 1958 roku zaprezentowała Anna Jachnina. Cztery lata wcześniej, bo 21 marca 1954 roku, również Anna Jachnina przedstawiła „Piosenki kaszubskie Wicka Rogali”. Wieczór w kcyńskiej świetlicy, jak to przy darciu pierza bywało, przedstawiły Anna Jachnina i Elżbieta Górska w dwóch częściach audycji pt. „Ploty, ploteczki” z 22 stycznia i 22 marca 1959 roku. W cyklu pt. „Zanim powstał gród Władysława”, w audycji pt. „Za kurtyną dziejów” z 20 marca 1966 roku Regina Adamczak przybliżyła Włocławek. 23 marca 1967 roku w audycji pt. „Ej flisacy, flisacy” Anna Jachnina opowiedziała o życiu, pracy i zwyczajach flisaków znad Wisły. „Po prostu taki chłopiec” to tytuł reportażu Krystyny Kasprzykowskiej, w którym 26 marca 1968 roku opowiedziała o 15-letnim Jurku Lisieckim ratującym dzieci z pożaru. Pod tytułem „Rycerze”, 22 marca 1970 roku Regina Adamczak przedstawiła część 1 i część 2 słuchowiska według Arystofanesa. W audycji „Werner Kampe” z 23 marca 1971 roku, Zdzisław Urbanek odniósł się do postaci zbrodniarza, namiestnika partii NSDAP na Bydgoszcz w czasie okupacji. Postać woźnego w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie przedstawił Ryszard Jankowski w reportażu pt. „Między dzwonkami” z 23 marca 1973 roku. W reportażu pt. „Kariera z kolcami” z 20 marca 1974 roku Maciej Pakulski gościł Zdzisława Krzyszkowiaka. 25 marca 1985 roku w reportażu pt. „Co u Pani słychać” Zbigniew Ostrowski opowiedział o zbrodniarce hitlerowskiej, która w latach 1942-1944 brała udział w eksterminacji polskich dzieci w Łodzi. Do opowieści o wynalazcy turbinki Alojzym Kowalskim z Torunia powrócił Zbigniew Ostrowski w reportażu pt. „Jestem żebrakiem” z 20 marca 1988 roku. Społecznego kustosza Bazyliki św. Jana w Toruniu przybliżył Zbigniew Ostrowski w reportażu pt. „Kustosz od św. Jana” z 25 marca 1989 roku. 19 marca 1995 roku, w reportażu pt. „Życie jak plaster miodu”, Włodzimierz Chłodziński zaprosił na spotkanie z rodziną pszczelarzy we wsi Stary Jasiniec niedaleko Koronowa.

I tak przedstawia się kolejny środowy wieczór pośród wspomnień przeszłości zapisanej śladami z 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Czas zabrać się za odkurzenie kolejnych, które odnajdziemy w bogatej kolekcji materiałów, które obudzimy w kolejnych audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 19 marca 2025

16 marca 2025

2025-03-15
Wyjątkowo w niedzielny, jeszcze zimowy wieczór spotykamy się w marcowej serii audycji „Radio z Historią”, która w tym roku odnosi się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Co tym razem zabrzmi echem wydarzeń sprzed wielu lat? Co wiele lat temu pojawiło się w tym tygodniu na naszej antenie? O tym w audycjach i materiałach naszych dziennikarzy i reporterów. Spędźmy nieco czasu blisko pomorsko-kujawskiej fali, wsłuchując się w przeszłość zapisaną w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

„Wędrująca piosenka” to tytuł audycji z cyklu „Pieśni ludowe różnych regionów”, którą Anna Jachnina zaprezentowała 14 marca 1955 roku. Tego samego dnia, również w audycji Anny Jachniny swoje wiersze recytował Wojciech Kędzierski. Wodę w twórczości ludowej różnych regionów przedstawiła Anna Jachnina w audycji pt. „A stanę ja się wodną rybeczką” z 12 marca roku 1961. O życiu i twórczości Hieronima Derdowskiego opowiedziały Anna Jachnina i Elżbieta Górska w audycji pt. „Średniowieczny Wagabunda” z 13 marca 1961 roku. Wspomnienie z czasów II wojny światowej zawarła Anna Jachnina w reportażu pt. „Jak domek z kart” z 19 marca 1971 roku. Stanisław Dąbek, były pilot szybowcowy z Klubu Seniorów w Inowrocławiu, był bohaterem reportażu pt. „Ikar”, który Edward Mielniczek zaprezentował 14 marca 1975 roku. „Kobaltowy parnas” to tytuł reportażu o biennale fajansu we Włocławku, który Urszula Guźlecka przedstawiła 13 marca 1979 roku. O niedoszłej premierze wymarzonej roli której przeszkodził wybuch wojny, opowiada reportaż pt. „Przeprowadzka” przedstawiony 15 marca 1980 roku przez Zdzisława Prussa. 13 marca 1987 roku w audycji pt. „Z mikrofonem po kraju”, Janusz Drozdowski przedstawił portret cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy. W reportażu pt. „Idą młodzi po ordery” z 14 marca 1988 roku, Zbigniew Ostrowski poruszył temat afer w toruńskiej radzie uczelnianej ZSP na UMK w roku 1988. Świeckie czy strzeleckie - spór o autorstwo powideł przedstawił 18 marca 2002 roku Andrzej Krystek w materiale pt. „Powidła niezgody”. 15 marca 2005 roku w audycji pt. „Po zgiełku dnia” Maciej Jastrzębski odniósł się do 750-lecia Włocławka. 14 marca 2005 roku, również w audycji „Po zgiełku dnia”, Ewa Dąbska odniosła się do dyskusji o roli duszpasterstwa akademickiego i Klubu Inteligencji Katolickiej w dziejach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kolejna godzina przeniosła nas wspomnieniem do przeszłości zapisanej śladami z 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. To jednak wciąż fragment bogatej kolekcji materiałów, do których wracać będziemy w kolejnych audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 16 marca 2025

5 marca 2025

2025-03-05
Wkraczamy w marcową serię wieczorów z audycją „Radio z Historią”, a ta odwołuje się w tym roku do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Przypomnimy wydarzenia i materiały, które odnalazły swoje ech na naszej antenie wiele lat temu. Przekonamy się co w tym tygodniu na przestrzeni lat skupiło uwagę naszych dziennikarzy i reporterów. Razem ze Słuchaczami spędzającymi swój czas blisko pomorsko-kujawskiej fali, wsłuchujmy się w przeszłość zapisaną w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

11 marca 1958 roku w cyklu spotkań z zespołami świetlicowymi przed mikrofonem, Anna Jachnina przestawiła audycję etnograficzną pt. „Wspominki kujawskie”. Przegląd taśm regionalnych z okazji XX-lecia PRL, przedstawiła Anna Jachnina w audycji pt. „Piosenka rosła z nami” z 9 marca 1965 roku. „O polską mowę” to tytuł reportażu z 10 marca 1967 roku, w którym Aleksandra Ciesielska odniosła się do 60. rocznicy strajku szkolnego w Kaszczorkach. 6 marca 1968 roku a audycji pt. „Ten mały spryciarz”, Bogumiła Dziekan sięgnęła po powieść o zagubionym chłopcu, przedstawioną głosem Iwony Jankowskiej. 11 marca 1970 roku, również Bogumiła Dziekan przedstawiła opowiadanie pt. „Nazwali to miłością”. Reportaż pt. „Ballady i romanse” odnoszący się do Gazety Grudziądzkiej, 5 marca 1971 roku zaprezentowała Urszula Łączkowska. „Złoty ptak” to tytuł słuchowiska, które 5 marca 1975 roku przedstawił Zdzisław Wróbel. 9 marca 1983 roku Maciej Pakulski zaprosił na „Wspomnienie o Bronisławie Malinowskim”. O konflikcie między AK-owcami a żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego i KBW opowiada reportaż pt. „Akowcy i utrwalacze”, który Zbigniew Ostrowski zaprezentował 8 marca 1989 roku. 9 marca 1997 roku przedstawiliśmy słuchowisko pt. „Faust” według Johanna Wolfganga Goethe, w adaptacji radiowej Andrzeja Marii Marczewskiego. „Janusz Christa - twórca komiksowych postaci” to tytuł rozmowy Dariusza Grossa z Januszem Christą - jednym z najpopularniejszych twórców komisów, ojcem Kajka i Kokosza, zaprezentowaną 9 marca 2004 roku. Obchody „Dnia Kobiet” w roku 2004 przedstawiła Elżbieta Rupniewska w relacji pt. „8 marca”. Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz - od 15 wieków Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową, o niej i o Wielkim Poście z ks. Wojciechem Szukalskim rozmawiał Paweł Janicki w audycji „Po zgiełku dnia” z 22 lutego 2001 roku.

To tyle na początek trzeciego miesiąca środowych spotkań z historią, które w 2025 roku poświęcamy przeszukiwaniu radiowych śladów z 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Jednak 9 dekad naszej regionalnej radiofonii to bogata kolekcja śladów, do których sięgać będziemy w kolejnych audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 5 marca 2025

Zobacz także

16 kwietnia 2025

9 kwietnia 2025

2 kwietnia 2025

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Tak tworzymy kopie cyfrowe z archiwalnych taśm. Film: Marek Rzepa

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę