26 marca 2025
2025-03-26
W pierwszą środę wiosny i ostatnią w marcu, już trzynasty raz spotkaliśmy się w audycji „Radio z Historią”, która w bieżącym roku odnosi się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Co ułożyło się w tym tygodniu wiele lat temu na pomorsko-kujawskiej antenie. Słuchowiska, reportaże, a może inne materiały, które zainteresowały autorów radiowego dzieła? Wszystko ujawnią audycje i ślady pozostawione przez naszych dziennikarzy i reporterów, zebrane w bogatej kolekcji Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
„Natalia Morozowiczowa” to tytuł audycji z 30 marca 1954 roku, w której Wiesław Rogowski odnosi się do 60 lat obecności tej artystki na scenie. W audycji pt. „Toruńska piosenka - Zespoły świetlicowe przed mikrofonem” z 30 marca 1955 roku, Anna Jachnina przedstawiła solistów oraz chór im. Stanisława Moniuszki w Toruniu. 31 marca 1960 roku a audycji pt. „O nieznanych królach polskich”, Anna Jachnina i Elżbieta Górska opowiedziały o ludziach, którzy walczyli o polskość Kaszub. „Na pełnym morzu” to tytuł słuchowiska według sztuki Sławomira Mrożka w reżyserii Janusza Marca, które pierwszy raz zaprezentowane zostało 30 marca 1962 roku. 27 marca 1968 roku Słuchacze usłyszeli z naszej anteny mikrodramat pt. „Nocny lot” autorstwa Jerzego Sulimy-Kamińskiego. 1 kwietnia 1968 roku zaprezentowane zostało słuchowisko Wojciecha Bogusławskiego pt. „Theatrum czyli aktor naj...”. Muzyczne zagadki dla Słuchaczy przygotowała Teresa de Laveaux w audycji pt. „Muzyczne ABC” z 27 marca 1969 roku. „Twarz miasta” to tytuł reportażu Urszuli Łączkowskiej, w którym mieszkaniec Chojnic opowiada o swoim mieście i jego problemach. 30 marca 1971 roku, o spotkaniu kuracjuszy w stołówce opowiedział Zdzisław Pruss w słuchowisku pt. „Śniadanie we troje” w reżyserii Zenona Jarugi. „Do końca świata” to tytuł słuchowiska Jerzego Sulimy-Kamińskiego, zaprezentowanego 29 marca 1974 roku. Toruńskiemu zespołowi „Republika”, Zbigniew Ostrowski poświęcił reportaż pt. „Odlot” z 31 marca 1983 roku. O budowie Opery Nova w Bydgoszczy opowiada reportaż Krzysztofa Rogozińskiego pt. „Co jest za tym murem” z 31 marca 1986 roku. Podsumowanie tygodnia z wizyt w Jeziorach Wielkich, Jeżewie, Kamieniu Krajeński,, Kcyni i Kęsowie przedstawił Wojciech Sobociński w materiale pt. „Alfabet gmin” 31 marca 2000 roku. 1 kwietnia 2005 roku w audycji pt. „Mówimy to publicznie”, Maciej Jastrzębski pochylił się nad tematem choroby Jana Pawła II.
Kolejny środowy wieczór pośród wspomnień radiowej przeszłości, zamknął marcową serię spotkań odnoszących się do 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Co przyniosą kwietniowe wieczory? Przekonamy się już za tydzień, w kolejnym spotkaniu z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.