22 stycznia 2025
2025-01-23
W kolejnym styczniowych spotkań odcinku cyklu środowych spotkań w audycji „Radio z Historią” wracamy jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Przekonamy się co znalazło się w radiowej ofercie w tym tygodniu wiele lat temu i co zwróciło uwagę naszych dziennikarzy i reporterów. Podążymy ścieżkami przeszłości w materiałach dziennikarskich i audycjach zachowanych w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
27 stycznia 1957 roku w audycji pt. „Pisarz i książka”, zaprezentowała wypowiedź Adama Grzymały-Siedleckiego, jako dyrektora Teatru Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy. Gadki i piosenki zarejestrowane w trakcie wizyty u Państwa Kondys z Grocholina na Pałukach, przedstawiła Anna Jachnina w audycji pt. „Dziadkowe wspominki” z 22 stycznia 1958 roku. W audycji z cyklu „Szlakiem Kopernika” z 22 stycznia 1966 roku, Bohdan Hniedziewicz zaprezentował reportaż pt. „Za kurtyną dziejów” z udziałem Wilhelminy Iwanowskiej - astronom z UMK w Toruniu, powstały we współpracy z Reginą Adamczak. 18 stycznia 1967 roku na naszej antenie zabrzmiało słuchowisko pt. „Bliżnięta” Jerzego Sulimy-Kamińskiego z udziałem Wiesława Drzewicza. Pierwsze dni po wyzwoleniu Bydgoszczy zilustrowała Urszula Łączkowska w reportażu pt. „Dziecko się rodzi” z 27 stycznia 1968 roku. Wspomnienia z wyzwolenia Bydgoszczy umieścił również Ryszard Jankowski w reportażu pt. „Pisane z pamięci” z 22 stycznia 1973 roku. 24 stycznia 1945 roku - dzień wyzwolenia Bydgoszczy - przypomniany został w reportażu Marka Dopierały, zaprezentowanym 23 stycznia 1970 roku w audycji „Bydgoskie Radio-Echo”. Zamawiamy piosenki - oto jak przedstawiał się „Repertuar Koncertu Życzeń” przygotowany 22 stycznia 1969 roku do emisji 8 lutego 1969 roku. Związek zawodowy NFZZ Solidarność w placówkach kulturalnych, przedstawił Krzysztof Rogoziński w reportażu pt. „Zawodowe i twórcze” z 27 stycznia 1981 roku. Pod tytułem „Zapomniani przez Boga i ludzi”, 23 stycznia 1997 roku Ewa Kurzawa zaprezentowała reportaż poświęcony Polonii w Kazachstanie. „Wytańczyć siebie” to tytuł reportażu Grzegorza Fafińskiego, docenionego w Ogólnopolskim Konkursie „Polska i Świat 1998”. Zapis spotkania z profesor Danielą Szymańską - demografem z UMK w Toruniu, przedstawił Piotr Majewski w reportażu pt. „Mniej niż zero” z 25 stycznia roku 2000. 26 stycznia 2005 roku kartki z muzycznego kalendarza, zapowiedzi koncertowe i inne ciekawostki ze świata muzyki przedstawił Zdzisław Pająk w audycji z cyklu „5 dekad Rock'n'Rolla”.
Kolejny środowy spacer śladami zapisanymi w ciągu 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach, z pewnością pozwolił nam bliżej poznać historię radiofonii w naszym regionie, a przecież jest jeszcze wiele ciekawych przykładów działalności dziennikarskiej. Wrócimy zatem do ważnych radiowych wspomnień, które obudzimy w kolejnych audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.