19 stycznia 2025
2025-01-17
15 stycznia br. minęło okrągłe 90 lat od uroczystego otwarcia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia. Wszystko zaczęło się we wsi Stawki pod Toruniem, o czym dowiedzieć się z dziejów rozgłośni na Pomorzu i Kujawach. W kolejnym odcinku cyklu środowych spotkań w audycji „Radio z Historią” wracamy do tych dni, do twórców radia i jego pracowników, do śladów przeszłości w materiałach dziennikarskich i audycjach zachowanych w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
O budowie radiostacji we wsi Stawki pod Toruniem, opowiedział Roman Szada w materiale Marka Rzepy pt. „Historia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia” z 14 grudnia 2004 roku. „Na początku był eter” to tytuł słuchowiska Marka Rzepy z 15 stycznia 2005 roku, z udziałem Romana Szady i Mieczysława Franaszka. Do uroczystego nastroju dnia otwarcia radiostacji w Toruniu nawiązała Adriana Andrzejewska w reportażu pt. „Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia” z 23 stycznia 2019 roku. Jednym z bohaterów audycji pt. „Zapisane zachowane” Bohdana Hniedziewicza z 31 grudnia 1989 roku, był Feliks Stachowski, pracownik przedwojennej rozgłośni pomorskiej. Innym z bohaterów wspomnieniowej audycji pt. „Nasi byli pracownicy” Bohdana Hniedziewicza z 1 stycznia 1990 roku, był Józef Dojas, pracownik studia w Teatrze Miejskim na Placu Teatralnym w Bydgoszczy. Szereg przysłów i wierzeń ludowych związanych z rokiem gospodarskim przedstawiła Anna Jachnina w audycji pt. „Ze starego kalendarza” z 15 stycznia 1960 roku. „My ze spalonych wsi” to tytuł słuchowiska Kazimierza Kummera z 20 stycznia 1962 roku, w którym zawarte zostały wspomnienia bojowników. 19 stycznia 1967 roku pt. „Rywale” zaprezentowana została humoreska sensacyjna Leonarda Milczyńskidego w reżyserii Zenona Jarugi, według opowiadania Martina Armstronga. 19 stycznia 1978 roku „Program radiowy” przedstawił Roman Szada. 17 stycznia 1985 roku w reportażu Janusza Drozdowskiego pt. „Spotkanie z Yeti” zabrzmiały wspomnienia uczestników wyprawy do Nepalu. W reportażu pt. „Końska filozofia” z 16 stycznia 2001 roku, Katarzyna Rodziewicz odniosła się do naturalnego uroku codzienności w gospodarstwie agroturystycznym.
Trzeci i z pewnością nieostatni spacer śladami zapisanymi w ciągu 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach, przybliżył Słuchaczom jego początki. Dziewięć dekad dziejów naszej rozgłośni zachowało się echem działalności dziennikarskiej wypełniając bogate zbiory, z których z pewnością będziemy jeszcze czerpać. Nasza historia wciąż się toczy, a ciekawych tematów wciąż przybywa. Pozostało jeszcze wiele ważnych radiowych wspomnień, które obudzimy w kolejnych audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.