8 stycznia 2025
2025-01-08
Od początku roku 2025 tematem cyklu środowych spotkań w audycji „Radio z Historią” jest jubileusz 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach, jakże ważny dla dziennikarzy oraz odbiorców wiążących codzienność z pomorsko-kujawską rozgłośnią. Kontynuujmy zatem nasz wspólny spacer śladami tej historii zachowanymi w audycjach i materiałach dziennikarskich z bogatych zbiorów Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl. Rozpoczynamy od „Sprawozdania z konferencji programowej Polskiego Radia w Bydgoszczy” przedstawionego 6 stycznia 1946 roku. O ludziach powracających z tułaczki opowiedział Ryszard Jankowski w reportażu pt. „Powracające ptaki” z 13 stycznia 1961 roku. „Ból ma smak soli” to tytuł słuchowiska Marka Dopierały w reżyserii Zenona Jarugi, zaprezentowanego 8 stycznia roku 1965. W reportażu pt. „Wizyta karnawałowa” z 6 stycznia 1971 roku, Włodzimierz Chłodziński przybliżył zabawy na polskiej wsi. „Humoreski” to tytuł audycji rozrywkowej Leonarda Milczyńskiego z udziałem Zenona Jarugi, zaprezentowanej 10 stycznia 1974 roku. „Plandeka” z 9 stycznia roku 1977, to słuchowisko obyczajowo-humorystyczne, które zdobyło II nagroda w konkursie Polskiego Radia Bydgoszcz. W audycji pt. „Związkowi doradcy” z 12 stycznia 1983 roku, Wojciech Sobociński zaprasza do wysłuchania rozmowy na temat nowego prawa związkowego uchwalonego w 1983 roku. O otwarciu Galerii Artystycznej w Bydgoszczy opowiedział Janusz Drozdowski w reportażu pt. „Galeria 85 i coś jeszcze” z 9 stycznia 1986 roku. Leszek czerwiński zwrócił uwagę na problem narkomanii w Bydgoszczy, w relacji z sesji PRON przedstawionej 12 stycznia 1987 roku pt. „Makowce i kompoty”. „Afera Janusza Palucha” to tytuł materiału Pawła Janickiego z 1 stycznia roku 1993. W reportażu-grotesce pt. „Lekarz na dachu” z 6 stycznia 1994 roku, Ewa Dąbska dotknęła sprawy kosztów użytkowania neonu na szpitalu Jurasza w Bydgoszczy, w kontekście złej kondycji finansowej służby zdrowia. „Olimpiada młodzieży w Bydgoszczy” to tytuł audycji Macieja Pakulskiego, przedstawionej 10 stycznia 1996 roku. Jestem człowiekiem - a nie konsumentem, to motto audycji „Homo ecce” Iwony Komisarek i Żanety Walentyn zaprezentowanej 8 stycznia 2001 roku. O historii pomorsko-kujawskiej rozgłośni opowiedziała Magda Jasińska w audycji pt. „70 lat Polskiego Radia PiK” z 13 stycznia roku 2005.
Za nami drugi i z pewnością nieostatni spacer śladami zapisanymi w ciągu 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Temat w swojej kontynuacji przedstawi nowe ważne sytuacje, o czym przekonamy się w kolejnych audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.