25 grudnia 2024

2024-12-25
To już ostatnie w tym roku i przy okazji świąteczne spotkanie w środowym cyklu „Radio z Historią”. W pierwszy dzień świąt przypominamy „Boże Narodzenie”, które wiele razy pojawiało się jako temat audycji i materiałów dziennikarskich zachowanych śladami w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Materiałem pt. „Wystawa - Idą Gody” z 8 grudnia 2019 roku, zwiedzając ludową ekspozycję w świąteczny czas wprowadzała słuchaczy Bogumiła Wresiło. Rok wcześniej, 23 grudnia 2018 roku w materiale Kamili Zroślak pt. „Boże Narodzenie - plany”, poznaliśmy oczekiwania świąteczne mieszkańców naszego regionu. W ramach koncertu pt. „Aleksandrynkowe Boże Narodzenie” przygotowanego 23 grudnia 1993 roku przez Magdę Jasińską, wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu dziecięcych zespołów Mokro w bucie, Aleksandrynki i Bemole. O Bożym Narodzeniu mieszkanek hostelu dla samotnych matek opowiada audycja Żanety Walentyn pt. „Wigilia w hostelu” z 22 grudnia 2003 roku. „Polacy marnują żywność” to tytuł materiału Moniki Kaczyńskiej z 26 grudnia 2011 roku, dotyczącego podejścia do niewykorzystanych w trakcie świąt potraw. O Bożym Narodzeniu na Pałukach opowiedziała Anna Jachnina w audycji „Świętujemy na ludowo” z 25 grudnia 1969 roku. O tym co zmieniły narodziny „Światłości świata” opowiedział ks. Wojciech Szukalski w „Rozmowie dnia” z 24 grudnia 2019 roku. O Bożym Narodzeniu w kościele prawosławnym opowiadał gość Adriany Andrzejewskiej w „Rozmowie dnia” z 4 stycznia 2017 roku. „Jezusa witamy i pokłon oddamy” to słowa wpisane w audycję Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 25 grudnia 2022 roku. „Boże Narodzenie w polskiej poezji i polskich kolędach” to tytuł audycji Małgorzaty Maniszewskiej z 25 grudnia 2006 roku. 31 grudnia 1994 roku felieton pt. „Gawęda astronoma Jerzego Rafalskiego na Boże Narodzenie” przedstawił Paweł Janicki.

W świątecznym nastroju zakończyliśmy tegoroczną serię naszych spotkań, ale w naszych zbiorach wciąż wiele jest śladów dziennikarskiej pracy, które warte są przypomnienia. Którymi zatem podążymy? Przekonamy się już w 2025 roku w audycji z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 25 grudnia 2024

18 grudnia 2024

2024-12-19
To przedostatnie w tym roku i przedświąteczne spotkanie w środowym cyklu „Radio z Historią” i choć minęliśmy półmetek grudnia, za chwilę przywitamy zimę i ani śladu białego puchu za oknami. A co to za Wigilia i Boże Narodzenie bez śniegu? Poszukamy go w materiałach dziennikarskich zachowanych śladami w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Pod tytułem „Pierwszy śnieg” kryje się mikrosłuchowisko Leonarda Milczyńskiego, w reżyserii Zenona Jarugi, zaprezentowane 11 listopada 1966 roku. O zasypanym przez śnieg toruńskim węźle kolejowym, opowiada „Wstawka” Zbigniewa Kuczewskiego z 3 lutego 1970 roku. „Serce na śniegu” to tytuł reportażu Ryszarda Jankowskiego z udziałem Marii Warzyńskiej z Grudziądza, zaprezentowanego 20 sierpnia 1972 roku. 26 grudnia roku 1977 w magazynie literacko-muzycznym Zdzisław Pruss zaprezentował swoje słuchowisko pt. „Śnieg”. 14 marca 1989 roku Ryszard Lewandowski zaprezentował „Audycję szkolną - Ostatni śnieg”. 31 stycznia 1997 roku wyemitowany został pierwszy z dziewięciu odcinków radiowej adaptacji baśni „Królowa śniegu” Hansa Christiana Andersena, w reżyserii Wojciecha Bąka i z udziałem Iwony Żelaźnickiej. Starą jest prawda, że zima potrafi zaskoczyć drogowców, o czym 24 stycznia 2005 roku w relacji pt. „Zima i śnieg” mówił Marcin Kupczyk. „Śnieg na drogach” obudził również opinie Słuchaczy w magazynie „Popołudnie z Nami” w opracowaniu Ireneusza Sangera. 10 stycznia 2010 roku o problemach zasypanego śniegiem regionu mówił Marek Ledwosiński w relacji ze swojego miasta pt. „Śnieg we Włocławku”. Gdzie jest śnieg? - pytają firmy odśnieżające w materiale pt. „Zima” Tatiany Adonis z 26 stycznia 2012 roku. Choć nie lubią go drogowcy i kierowcy, „Śnieg” w przyrodzie jest niezbędny, o czym 11 stycznia 2016 roku przekonywali Marcin Doliński i Daniel Siewert. O śniegu w ogrodzie i pielęgnacji zimowej naszych działek mówili goście Małgorzaty Burchardt w audycji „Raz na zielono” z 11 grudnia 2011 roku. O sztucznym śniegu na stoku narciarskim w bydgoskim Myślęcinku dowiedzieliśmy się z audycji „Popołudnie z Nami” Magdy Jasińskiej z 10 stycznia 2024 roku.

Śnieg pobielił bogato ślady publikacji naszych dziennikarzy, które pozwalają nam zbliżyć się do atmosfery grudniowej w radiowej przeszłości. Do czego zbliży nas ostatnia w tym roku spotkanie? Przekonamy się za tydzień w audycji z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 18 grudnia 2024

11 grudnia 2024

2024-12-12
Kolejne w grudniu spotkanie w cyklu „Radio z Historią” zbliża nas do teatru w dziejach Pomorza i Kujaw. Prezentujemy fragmenty audycji z XX wieku w materiałach dziennikarskich zachowanych śladami w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

7 grudnia 1965 roku w reportażu Reginy Adamczak pt. „Od trupy Kaspra Kamińskiego po teatr Siemaszkowej”, dzieje Teatru Bydgoskiego czytała Łucja Krajewska. „Kartki z dziejów bydgoskiego teatru” to tytuł felietonu Reginy Adamczak z 26 listopada 1978 roku, przybliżającego teatr bydgoski w latach dwudziestych XX wieku. W audycji Ewy Dąbskiej pt. „Taki był teatr” z 22 marca 2000 roku, przedwojenny teatr wspominają: Wanda Rucińska i Zofia Pietrzak. 24 października 1980 roku, w reportażu pt. „Gospodarz teatru”, Ryszard Jankowski zaprosił Słuchaczy do zwiedzania teatru w Toruniu. Wspomnienia aktorzy Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, znalazły się w reportażu Reginy Adamczak pt. „Kawiarnia pod sceną” z 1 lutego 1964 roku. Lata powojenne oraz czasy współczesne amatorskiego teatru nauczycielskiego z Włocławka, przedstawił Ryszard Jankowski w pełnej wspomnień rozmowie pt. „Teatr Ludzi Upartych” z 15 kwietnia 1978 roku. Teatr Miniatur „Zwierciadło” to tytuł reportażu Krystyny Kasprzykowskiej z 12 listopada 1972 roku. W reportażu pt. „Teatr Pani Krystyny” z 4 grudnia 1976 roku, Ryszard Jankowski rozmawia z panią Krystyną Wasilkowską-Frelichowską, twórcą amatorskiego teatru w Nieszawie.W materiale pt. „Chłopski teatr” z 8 czerwca 1979 roku, Ryszard Jankowski zaprosił Słuchaczy do wsi Zgłowiączka pod Włocławkiem na spotkanie z pasjonatami teatru amatorskiego. 18 marca 1988 roku w reportażu pt. „Melpomena w kasku” Krzysztof Rogoziński odniósł się do działań zabezpieczenia przeciwpożarowego Teatr Kameralnego w Bydgoszczy. W reportażu pt. „Spotkania ze sztuką” z 2 czerwca 1972 roku Regina Adamczak rozmawia z Heleną Radwan-Łodzińską o jej 50-leciu na scenie Teatru im.W.Horzycy w Toruniu. Pod tytułem „Teatr jak posłannictwo” Iwona Muszytowska przestawiła 7 listopada 2000 roku rozmowę z Zofią Melechówną.

Życie teatru w naszym regionie to cenny rozdział w dziejach utrwalających XX wiek w zapisach zachowanych dla przyszłych pokoleń. Jest ich oczywiście o wiele więcej i gotowych, by sięgnąć po nie, odkurzyć i przypomnieć naszym Słuchaczom. Co jeszcze skupi naszą i Państwa uwagę? Przekonamy się w kolejnych grudniowych spotkaniach z publikacjami naszych dziennikarzy w audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 11 grudnia 2024

7 grudnia 2024

2024-12-12
W pierwszym grudniowym i nietypowym bo sobotnim spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” prezentujemy materiały dziennikarskie odwołujące się do hasła „Adwent”. Ten szczególny okres liturgiczny, poprzedzający uroczystość Bożego Narodzenia i wydarzenia jemu towarzyszące, przez lata zostawiły wiele śladów zachowanych w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

8 grudnia 2007 roku o Rekolekcjach Adwentowych opowiadała audycja Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”. O świątecznych jarmarkach, o Adwencie i Mikołajkach opowiadała audycja „Czatuj” Adriany Andrzejewskiej z 4 grudnia 2015 roku. Do akcji pomocowych w Adwencie odniosła się Ewa Dąbrowska w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 8 grudnia 2012 roku. „Zwyczaje świąteczne” przybliżyła Anna Jachnina w audycji o tematyce etnograficznej z 31 grudnia 1981 roku. Adwentowe ciasto z bakaliami znalazło się 28 listopada 2016 roku w menu „Kuchni PiK-a” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek. Rozważania o Adwencie wypełniły „Wieczorne spotkania” Ewy Dąbskiej z 11 grudnia 2012 roku. O „Koncercie Adwentowym” organizowanym przez Akademię Muzyki Dawnej w Bydgoszczy, rozmawiali goście Ewy Dąbskiej w audycji z 16 grudnia 2018 roku. Pytania o Mikołaja zadawała dzieciom Magda Jasińska w audycji pt. „Mikołajki przedszkolaki” z 5 grudnia 2004 roku. Do książki pt. „Zabawka Boga” autorstwa Tadeusza Biedzkiego, odniosła się Ewa Dąbrowska w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 30 listopada 2013 roku.

Coraz bliżej święta i coraz więcej spraw pozostających jeszcze do załatwienia zanim usiądziemy przy wigilijnym stole. Chwilą oddechu mogą być jednak kolejne grudniowe spotkania z publikacjami naszych dziennikarzy w spotkaniach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 7 grudnia 2024

Zobacz także

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Tak tworzymy kopie cyfrowe z archiwalnych taśm. Film: Marek Rzepa

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę