25 grudnia 2024
2024-12-25
To już ostatnie w tym roku i przy okazji świąteczne spotkanie w środowym cyklu „Radio z Historią”. W pierwszy dzień świąt przypominamy „Boże Narodzenie”, które wiele razy pojawiało się jako temat audycji i materiałów dziennikarskich zachowanych śladami w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Materiałem pt. „Wystawa - Idą Gody” z 8 grudnia 2019 roku, zwiedzając ludową ekspozycję w świąteczny czas wprowadzała słuchaczy Bogumiła Wresiło. Rok wcześniej, 23 grudnia 2018 roku w materiale Kamili Zroślak pt. „Boże Narodzenie - plany”, poznaliśmy oczekiwania świąteczne mieszkańców naszego regionu. W ramach koncertu pt. „Aleksandrynkowe Boże Narodzenie” przygotowanego 23 grudnia 1993 roku przez Magdę Jasińską, wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu dziecięcych zespołów Mokro w bucie, Aleksandrynki i Bemole. O Bożym Narodzeniu mieszkanek hostelu dla samotnych matek opowiada audycja Żanety Walentyn pt. „Wigilia w hostelu” z 22 grudnia 2003 roku. „Polacy marnują żywność” to tytuł materiału Moniki Kaczyńskiej z 26 grudnia 2011 roku, dotyczącego podejścia do niewykorzystanych w trakcie świąt potraw. O Bożym Narodzeniu na Pałukach opowiedziała Anna Jachnina w audycji „Świętujemy na ludowo” z 25 grudnia 1969 roku. O tym co zmieniły narodziny „Światłości świata” opowiedział ks. Wojciech Szukalski w „Rozmowie dnia” z 24 grudnia 2019 roku. O Bożym Narodzeniu w kościele prawosławnym opowiadał gość Adriany Andrzejewskiej w „Rozmowie dnia” z 4 stycznia 2017 roku. „Jezusa witamy i pokłon oddamy” to słowa wpisane w audycję Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 25 grudnia 2022 roku. „Boże Narodzenie w polskiej poezji i polskich kolędach” to tytuł audycji Małgorzaty Maniszewskiej z 25 grudnia 2006 roku. 31 grudnia 1994 roku felieton pt. „Gawęda astronoma Jerzego Rafalskiego na Boże Narodzenie” przedstawił Paweł Janicki.
W świątecznym nastroju zakończyliśmy tegoroczną serię naszych spotkań, ale w naszych zbiorach wciąż wiele jest śladów dziennikarskiej pracy, które warte są przypomnienia. Którymi zatem podążymy? Przekonamy się już w 2025 roku w audycji z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.