11 grudnia 2024
2024-12-12
Kolejne w grudniu spotkanie w cyklu „Radio z Historią” zbliża nas do teatru w dziejach Pomorza i Kujaw. Prezentujemy fragmenty audycji z XX wieku w materiałach dziennikarskich zachowanych śladami w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
7 grudnia 1965 roku w reportażu Reginy Adamczak pt. „Od trupy Kaspra Kamińskiego po teatr Siemaszkowej”, dzieje Teatru Bydgoskiego czytała Łucja Krajewska. „Kartki z dziejów bydgoskiego teatru” to tytuł felietonu Reginy Adamczak z 26 listopada 1978 roku, przybliżającego teatr bydgoski w latach dwudziestych XX wieku. W audycji Ewy Dąbskiej pt. „Taki był teatr” z 22 marca 2000 roku, przedwojenny teatr wspominają: Wanda Rucińska i Zofia Pietrzak. 24 października 1980 roku, w reportażu pt. „Gospodarz teatru”, Ryszard Jankowski zaprosił Słuchaczy do zwiedzania teatru w Toruniu. Wspomnienia aktorzy Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, znalazły się w reportażu Reginy Adamczak pt. „Kawiarnia pod sceną” z 1 lutego 1964 roku. Lata powojenne oraz czasy współczesne amatorskiego teatru nauczycielskiego z Włocławka, przedstawił Ryszard Jankowski w pełnej wspomnień rozmowie pt. „Teatr Ludzi Upartych” z 15 kwietnia 1978 roku. Teatr Miniatur „Zwierciadło” to tytuł reportażu Krystyny Kasprzykowskiej z 12 listopada 1972 roku. W reportażu pt. „Teatr Pani Krystyny” z 4 grudnia 1976 roku, Ryszard Jankowski rozmawia z panią Krystyną Wasilkowską-Frelichowską, twórcą amatorskiego teatru w Nieszawie.W materiale pt. „Chłopski teatr” z 8 czerwca 1979 roku, Ryszard Jankowski zaprosił Słuchaczy do wsi Zgłowiączka pod Włocławkiem na spotkanie z pasjonatami teatru amatorskiego. 18 marca 1988 roku w reportażu pt. „Melpomena w kasku” Krzysztof Rogoziński odniósł się do działań zabezpieczenia przeciwpożarowego Teatr Kameralnego w Bydgoszczy. W reportażu pt. „Spotkania ze sztuką” z 2 czerwca 1972 roku Regina Adamczak rozmawia z Heleną Radwan-Łodzińską o jej 50-leciu na scenie Teatru im.W.Horzycy w Toruniu. Pod tytułem „Teatr jak posłannictwo” Iwona Muszytowska przestawiła 7 listopada 2000 roku rozmowę z Zofią Melechówną.
Życie teatru w naszym regionie to cenny rozdział w dziejach utrwalających XX wiek w zapisach zachowanych dla przyszłych pokoleń. Jest ich oczywiście o wiele więcej i gotowych, by sięgnąć po nie, odkurzyć i przypomnieć naszym Słuchaczom. Co jeszcze skupi naszą i Państwa uwagę? Przekonamy się w kolejnych grudniowych spotkaniach z publikacjami naszych dziennikarzy w audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.