To ostatnie w listopadzie spotkanie w środowym cyklu „Radio z Historią”. Tym razem w poszukiwaniach jako słowo-klucz posłużyło nam „wojsko” w śladach audycji i materiałów dziennikarskich zachowanych w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl.
„Żołnierski czyn na VI Zjazd Partii” to tytuł reportażu, który Zbigniew Pilecki zaprezentował 13 września 1971 roku. Poezję poświęcona wojsku przygotował Zdzisław Pruss w audycji pt.
„Żołnierze” z 5 kwietnia 1968 roku. 11 września 1973 roku reportaż pt.
„Żołnierz września” przedstawił Ryszard Jankowski. 11 listopada 1982 roku w reportażu pt.
„Powrócisz tu”, Krzysztof Rogoziński odniósł się do spotkania kombatantami, uczestnikami szarży ułanów pod Krojantami. 4 października 1978 roku o walkach toczonych na półwyspie Helskim opowiadali ich uczestnicy w reportażu Bohdana Hniedziewicza pt.
„Krajobrazy historyczne”. Wspomnienia członków koła związku inwalidów wojennych w Nowem nad Wisłą, zebrał Michał Jagodziński w reportażu pt.
„Żołnierze Rzeczypospolitej” z 9 listopada 1977 roku. Wspomnienia lotników przedstawił Zbigniew Kuczewski w wypowiedzi pt.
„1. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego” z 1 września 1972 roku. Powstanie Warszawskie wspomina jego uczestnik, mieszkaniec Ciechocinka, w materiale Krzysztofa Rogozińskiego pt.
„Żołnierz” z 31 lipca 1979 roku. 17 kwietnia 1983 roku w reportażu pt.
„Kombatanci”, Andrzej Krystek przedstawił wspomnienia wojenne państwa Szczepaników, byłych żołnierzy batalionów chłopskich. Tematyce wojskowej poświęcona została audycja „Kompania-spocznij!” Zbigniewa Pileckiego
z 16 kwietnia 1969 roku i Edwarda Mielniczka
z 7 listopada roku 1976. Rozmowę z Januszem Bogdanowiczem, żołnierzem AK na Wileńszczyżnie, przedstawił Bohdan Hniedziewicz w reportażu pt.
„Wileńskie AK” z 23 stycznia 1989 roku.
„Świadkowie historii - mój Lwów” to tytuł reportażu Krystyny Bacciarelli opowiadającego o historii Orląt Lwowskich. Opowieści wojenne uczestnika walk z bolszewikami oraz walk w czasie II wojny światowej, zamknął Bohdan Hniedziewicz w reportażu pt.
„Jan Żelazny - tryptyk” z 30 stycznia 1990 roku. Opowieści byłych żołnierek Armii Krajowej zebrała Katarzyna Rodziewicz w reportażu pt.
„Żołnierki” z 25 grudnia 1996 roku. 9 kwietnia 1998 roku w reportażu pt.
„Testament” Grzegorz Fafiński przedstawił opowieść o wojnie i czasach PRL-u, losach byłego żołnierza Armii Krajowej uwięzionego przez Urząd Bezpieczeństwa.
Żołnierskim krokiem przemierzyliśmy ścieżki ostatniej w listopadzie audycji „Radio z Historią”, w której wędrujemy po śladach przeszłości Pomorza i Kujaw w publikacjach naszych dziennikarzy w spotkaniach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w
Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.