2024-11-03
23 października 2024
2024-10-24
To już czwarte w październiku spotkanie w audycji „Radio z Historią”, które poświęcimy tym razem poświęcone wystawom, na podstawie fragmentów wybranych audycji i materiałów dziennikarskich z XX wieku, zachowanych w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
W audycji z cyklu „Śladami etnografa” z 31 grudnia 1957 roku, Anna Jachnina podziwiała prace hafciarek na wystawie haftu kujawskiego we włocławskim Muzeum. Tego samego dnia w audycji „Odkrywamy Pałuki” Anna Jachnina rozmawiała z z artystami ludowymi na wystawie pałuckiej sztuki ludowej w Kcyni. 1 stycznia 1961 roku w audycji pt. „Kronika w barwach wileńskiej ziemi”, Anna Jachnina odwiedziła wystawę twórczości ludowej Jana Limonta. „Fajansowe problemy” to tytuł audycji Anny Jachniny z 8 listopada 1963 roku, w której odnosi się do wystawy malarek ludowych w Muzeum Fajansu we Włocławku. „Wystawę prac plastycznych” odwiedzić możemy w reportażu Zbigniewa Kuczewskiego z 18 października 1871 roku. „Paryską wystawa rzeźb” Stanisława Zagajewskiego przedstawiła Anna Jachnina w audycji z 31 grudnia 1981 roku. 19 listopada 1976 roku na wystawę twórców ludowych w toruńskim Muzeum zaprosił Ryszard Jankowski w reportażu pt. „Bajka pod słonecznikiem”. Prace Kazimierza Walukiewicza na wystawie amatorskiej rzeźby ludowej w spichrzach bydgoskich przybliżył Andrzej Krystek w audycji „Studio wieś” z 14 marca 1992 roku. Do muzeum w Chojnicach na wystawę poplenerową Funka 93 w „Kurzej Stopie” zaprosił Andrzej Krystek w audycji „Raz na ludowo” z 6 listopada 1993 roku. 16 kwietnia 1994 roku również w audycji „Raz na ludowo” Andrzej Krystek zabrał Słuchaczy na wystawy do Galerii Gimnazjalnej i Bramy Człuchowskiej. Twórców palm wileńskich oraz inspiracje twórców ludowych z okazji 200-lecia Insurekcji Kościuszkowskiej na wystawach w Bydgoszczy przedstawił Andrzej Krystek w audycji „Raz na ludowo” z 26 maca 1994 roku. 1 stycznia 1995 roku ekspozycję wieńców dożynkowych Andrzej Krystek przedstawił w audycji „Wystawa Cztery Pory Roku”. O wystawa pokonkursowa w muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu mówił Andrzej Krystek w audycji „Raz na ludowo” 16 września roku 1995. Do ekspozycji zabawek ludowych odniósł się Andrzej Krystek w magazynie „Raz na ludowo” z 8 czerwca 1996 roku. Na wystawę pt. „W niebie i na ziemi” do Muzeum Etnograficznego w Toruniu w audycji „Raz na ludowo” Andrzej Krystek zabrał Słuchaczy 29 maja roku 1999.
Nasz spacer śladami przeszłości to tylko fragmenty radiowych zbiorów, które warto przypomnieć. Okaże się przy okazji kolejnych wędrówek śladami publikacji naszych dziennikarzy w audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
20 października 2024
2024-10-18
Kolejne w październiku spotkanie w audycji „Radio z Historią” ponownie w niedzielę, jednak ta sprzyja wspomnieniom ks. Jerzego Popiełuszki w materiałach dziennikarskich zachowanych w bogatym Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
20 lat po morderstwie, relację z uroczystości upamiętniających męczeńską śmierć ks. Jerzego przedstawił Krzysztof Wilczyński w materiale pt. „Ks. Popiełuszko uroczystości” z 6 października 2004 roku. Życie i męczeńska śmierć i beatyfikacja kapelana Solidarności powróciły 6 czerwca 2010 roku w audycji Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”. Życie księdza w Polsce roku 1984: ks. Popiełuszko, porwania toruńskie - o tym opowiadała audycja Roberta Erdmanna pt. „PRL - żadnych złudzeń” z 2 listopada 2011 roku. 1 listopada 1989 roku o życiu i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w reportażu pt. „Jestem gotowy na wszystko” opowiedzieli Jolanta Kuligowska-Roszak i Michał Jagodziński. Historyk dzielący celę ze skazanym za zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszko był bohaterem reportażu Żanety Walentym i Michała Słobodziana pt. „W jednej celi” z 7 września 2008 roku. O prokuratorskim śledztwie dotyczącym zabójstwa kapelana Solidarności opowiadał reportaż Michała Słobodziana zaprezentowany 23 października 2018 roku w cyklu „Bliżej życia”. 11 listopada 2004 roku o czuwaniu przy grobie ks. Jerzego opowiedziała Elżbieta Rupniewska w relacji pt. „Strażnicy ks. J.Popiełuszki”. W Toruniu odsłonięto w środę pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, o czym 19 października 2011 roku w materiale pt. „Pomnik ks. Popiełuszki” opowiedział Michał Zaręba. O pierwszy sympozjum naukowym w Centrum Edukacji Młodzieży im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, opowiedziała Monika Kaczyńska w materiale pt. „Kościół a młodzież w Polsce po II wojnie światowej” z 10 czerwca 2015 roku. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko został patronem powiatu rypińskiego, o czym 17 października 2022 roku w audycji „Popołudnie z nami” poinformował Ireneusz Sanger. Marcin Klejno urodził się 10 lat po jego męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, a 28 października 2018 roku w audycji Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia” wspominał jak żył jego wujek. Kulisy procesu o zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przedstawił Zbigniew Branach w jednym z odcinków książki pt. „Piętno księżobójcy” prezentowanej na naszej antenie 12 października 2012 roku.
13 października 2024 – Dzień Papieski
2024-10-13
Wyjątkowo w ramach niedzielnego „Radia z historią” przypominamy archiwalne nagrania dotyczące św. Jana Pawła II. Dokładnie 13 października 2024 obchodzony jest XXVI Dzień Papieski.
Magda Jasińska przygotowała audycję po Dniu Papieskim w 2003 roku, z kolei trzy lata później Ewa Dąbrowska przeprowadziła wywiad z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu beatyfikacji Jana Pawła II. Audycja pt. „Pierwszy Dzień Tygodnia - O Godności Człowieka (VII Dzień Papieski)” została wyemitowana w 2007 roku. Z kolei w 2008 roku wystawę z okazji Dnia Papieskiego omówiła Ewa Grande. Dwa lata później Ewa Dąbrowska przygotowała audycję X Dzień Papieski – Odwaga świętości. Materiał o happeningu z okazji Dnia Papieskiego w 2012 roku zaprezentowała Adriana Andrzejewska-Kuras. Natomiast rok później Michał Zaręba przygotował relację z Dnia Papieskiego, który był obchodzony w Toruniu. W 2014 roku Tatiana Adonis była na „Karoliadzie”, czyli turnieju na wesoło – będącego częścią bydgoskiego świętowania Dnia Papieskiego. Z kolei w 2019 roku kolejni stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przyjechali do Torunia, na miejscu był również Michał Zaręba. W 2020 roku Ewa Dąbrowska przygotowała audycję pt. „XX Dzień Papieski – Totus Tuus Św. JPII w Kalwarii Zebrzydowskiej”.
2 października 2024
2024-10-02
W audycji „Radio z Historią” podtrzymujemy jesienną aurę. Tym razem sięgnęliśmy do Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl po materiały dziennikarskie, związane z parkami.
Reportaż Włodzimierza Chłodzińskiego z 1984 roku „Spotkajmy się w parku” opowiada o rezerwacie w Lubostroniu. Cztery lata później Zbigniew Kuczewski pojechał do Myślęcinka, żeby obserwować budowę Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Efektem wyjazdu jest nagranie „Park pod moreną”. Również w 1988 roku Krystyna Bacciarelli w reportażu „Umieranie na raty” poruszyła temat wycinki drzew w parku PGR Kobylniki. W 2004 roku Żaneta Walentyn przygotowała reportaż „Życie nie bajka” o osobach, które spędzają czas w lesie, pijąc piwo. Relację „Kilar w Inowrocławiu” nagrała w 2005 roku Ewa Dąbska-Wieczorkowska, po tym, jak Wojciech Kilar wziął udział w sadzeniu dębu. Z kolei w „Magazynie gospodarczym” Wojciech Sobociński z 2007 roku odniósł się do Parku Jurajskiego, który powstawał w Solcu Kujawskim. W 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża otwarto w Inowrocławiu Ogrody Papieskie. Relację z tego wydarzenia przygotowała Adriana Andrzejewska-Kuras. Materiał o wycince zabytkowych drzew we Włocławku zrealizowała w 2010 Anna Pudlińska. W tym samym roku Tatiana Adonis przygotowała relację o nowej rzeźbie, którą ozdobiono fontannę Potop. Również w 2010 roku Tatiana Adonis relacjonowała urodziny Łuczniczki, a elementem obchodów było przyjęcie w parku im. Jana Kochanowskiego. Michał Zaręba w 2011 roku nagrał materiał o projekcie rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. W audycji „Co w gminie piszczy” Magda Jasińska przedstawiła inwestycje, które w 2012 roku miały miejsce w Ciechocinku. Marcin Doliński w materiale „Biedne drzewa” z 2015 roku wspominał o przyciętych drzewach przy ośrodku kultury w Świeciu. „Kikuty” miały straszyć mieszkańców. Rok później Monika Kaczyńska przygotowała materiał pt. „Podpisy – nazwa parku”, który opowiadał o Fundacji Lex Lupus z Torunia, zbierającej podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie nadania nazwy parkowi przy Pl.Rapackiego. Z kolei w 2017 roku audycję „Bliżej życia” prowadziła Adriana Andrzejewska-Kuras, poruszono temat nasadzeń drzew w Parku Tysiąclecia w Toruniu.
Na audycję zapraszają Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
20 listopada 2024
Pochmurnym szlakiem trzeciej środy listopada, w audycji „Radio z Historią” zabraliśmy Państwa na Pałuki do Żnina. Oczywiście po śladach audycji i materiałów… Czytaj dalej »
13 listopada 2024
Druga środa listopada w audycji „Radio z Historią” w trakcie trwającego w Bydgoszczy „Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej” jest okazją do przeglądu… Czytaj dalej »
6 listopada 2024
Wieczór pierwszej środy listopada w audycji „Radio z Historią” spędzamy w dolnym biegu Wisły i Noteci, które gęsto zapisały się śladami odnajdywanymi… Czytaj dalej »
2 listopada 2024
Nietypowo bo sobotni wieczór rozpoczynamy listopadową serię spotkań w audycji „Radio z Historią”. Jej bohaterami będą święci i błogosławieni z regionu… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz