2024-08-08
31 lipca 2024
2024-08-01
W piątym i ostatnim lipcowym spotkaniu prowadzącym ścieżkami letnich podróży, odkrywamy kolejne ślady tego tematu w materiałach dziennikarskich ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Zwiedzanie świata, podróże niekonwencjonalne zaprezentowała Hanna Gołata w audycji pt. „Podróże na własną rękę” z 27 marca 2016 roku. 31 października 1978 roku „Podróże do Włoch” w reportażu Jolanty Kuligowskiej opisał Marian Szarmach, filolog klasyczny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O pieszej wędrówce wzdłuż Wisły opowiedział Maciej Boiński, gość Tomasza Kaźmierskiego w audycji „Na szlaku” z 31 grudnia 2016 roku. W piątym odcinku relacji pt. „Powrót Strażnika Poranka” z 19 sierpnia 2015 roku, Ewa Dąbrowska odniosła się kolejnego etapu rejsu jachtu płk. Ryszarda Kuklińskiego, który wypłynął na Morze Północne.
Choć skończył się lipiec, nie kończą się nasze środowe spotkania pełne wakacyjnych wspomnień utrwalonych śladami pracy dziennikarskiej w naszych radiowych zbiorach. Przed nami sierpniowe wieczory i kierunki, do których poprowadzą nas ścieżki naznaczone letnimi podróżami. Wkroczymy na nie już w kolejnych letnich spotkaniach w cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych.Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
24 lipca 2024
2024-07-25
W czwartym lipcowym spotkaniu prowadzącym śladami letnich podróży, kroczymy wciąż śladami wyznaczonymi przez materiały dziennikarskie ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
„Podróże sentymentalne gwiazd” to tytuł audycji Magdy Kujawy z 10 lipca 2001 roku, odnoszący się do koncertu pod gwiazdami i z udziałem „gwiazd”. Dzieciom mieszkających na cmentarzu w Manili na Filipinach, Adriana Andrzejewska-Kuras poświęciła reportaż pt. „Dzieci z cmentarza” z 17 kwietnia 2020 roku. 31 grudnia 1957 roku w audycji pt. „Odkrywamy Pałuki”, artystów ludowych obecnych na wystawie sztuki ludowej w Kcyni do rozmowy nakłoniła Anna Jachnina. W czwartym już odcinku relacji pt. „Powrót Strażnika Poranka” z 12 sierpnia 2015 roku, Ewa Dąbrowska odniosła się kolejnego etapu rejsu jachtu płk. Ryszarda Kuklińskiego, płynącego z chorwackiej wyspy "Iż" do Polski.
Za nami czwarta w lipcu środa wakacyjnych wspomnień utrwalonych śladami pracy dziennikarskiej w naszych radiowych zbiorach. Dokąd jeszcze poprowadzą nas ścieżki naznaczone letnimi podróżami? Przekonamy się już w kolejnych letnich spotkaniach w cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
17 lipca 2024
2024-07-18
To już trzecie lipcowe spotkanie prowadzące śladami letnich podróży. Podążamy w różnych kierunkach, zawsze jednak wyznaczonych przez materiały dziennikarskie zachowane w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Wspiąć się na Kilimandżaro to nie lada wyczyn, o którym 24 marca 2003 roku w audycji „Wspinaczka pod równikiem” opowiadał Sławomir Szczepankiewicz. Na mapie wakacyjnych wypraw powinno znaleźć się Pojezierze Brodnickie, o czym 24 lipca 2008 roku w audycji z cyklu „Dwunasta dwadzieścia” przekonywała wszystkich Żaneta Walentyn. W kolejnym odcinku relacji pt. „Powrót Strażnika Poranka” z 15 lipca 2015 roku, Ewa Dąbrowska odniosła się do rejsu jachtu płk. Ryszarda Kuklińskiego, opuszczającego wody Morza Śródziemnego.
Kolejna lipcowa środa poprowadziła nas śladami wakacyjnych wspomnień utrwalonych śladami pracy dziennikarskiej w radiowych zbiorach. Co jeszcze przed nami naznaczone letnimi podróżami? Przekonamy się już w kolejnych letnich spotkaniach w cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
10 lipca 2024
2024-07-11
Kontynuując lipcowe spotkania, śledzimy ślady odnoszące się do tematu letnich podróży. Szczęśliwie nawet te zarejestrowane wiele lat temu, nie zatarły się w materiałach dziennikarskich zachowanych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Rozpoczynamy od „Podróży do czarnych piasków”, czyli reportażu Jerzego Sulimy-Kamińskiego z 7 listopada 1070 roku, pełnego wspomnień czarnej Azji. 9 listopada 2007 roku, w cyklu pt. „Z wizytą u...” Paweł Janicki zaprosił Słuchaczy w Bory Tucholskie, na spotkanie z toruńskimi biologami Urszulą i Marianem Boińskimi. 12 lutego 2007 roku w audycji „W drodze”, Szlakiem Piastowskim do Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, a nawet na Słowację zabrał zainteresowanych Marcin Kupczyk. W relacji pt. „Powrót Strażnika Poranka” z 8 lipca 2015 roku, Ewa Dąbrowska odniosła się do rejsu w kierunku Polski jachtu płk. Ryszarda Kuklińskiego, podarowanego Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami.
To już druga część wakacyjnego przeglądu wspomnień utrwalonych śladami pracy dziennikarskiej w radiowych zbiorach. Gdzie w czasie i przestrzeni zawiodą nas zaprowadzą kolejne ścieżki wspomnień? Przekonamy się już w kolejnych letnich spotkaniach w cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
3 lipca 2024
2024-07-04
Pierwsza środa lipca przypomina, że warto przygotować się do letnich podróży. Te potrafią zabrać nas do miejsc, które pozostają w naszej pamięci na długo, niekiedy na całe życie. Niektóre jednak zacierają się w pamięci zakrywane nowymi wrażeniami. Jednak nie w materiałach dziennikarskich zachowanych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
O paniach ze wsi (Paryż, Wenecja itd.) i z ich udziałem opowiedzieli Tadeusz Klimek i Włodzimierz Chłodziński w reportażu pt. „Podróże kształcą” z 20 grudnia 1969 roku. 31 maja 1959 roku „Opowieści wędrownicze” na kaszubskim szlaku rozsnuły Anna Jachnina i Elżbieta Górska. 17 marca 2013 roku w audycji „Na szlaku” Tomasz Kaźmierski zaproponował Słuchaczom wyprawę na Arktykę w różowych rękawiczkach, a 31 maja 2020 roku w audycji z tego samego cyklu zabrzmiała opowieść o „mieście duchów” na Spitsbergenie. O jachcie pułkownika Kuklińskiego przekazanym „Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami” opowiedziała Ewa Dąbrowska w audycji pt. „Powrót Strażnika Poranka” z 2 lipca 2015 roku.
Zobacz także
20 listopada 2024
Pochmurnym szlakiem trzeciej środy listopada, w audycji „Radio z Historią” zabraliśmy Państwa na Pałuki do Żnina. Oczywiście po śladach audycji i materiałów… Czytaj dalej »
13 listopada 2024
Druga środa listopada w audycji „Radio z Historią” w trakcie trwającego w Bydgoszczy „Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej” jest okazją do przeglądu… Czytaj dalej »
6 listopada 2024
Wieczór pierwszej środy listopada w audycji „Radio z Historią” spędzamy w dolnym biegu Wisły i Noteci, które gęsto zapisały się śladami odnajdywanymi… Czytaj dalej »
2 listopada 2024
Nietypowo bo sobotni wieczór rozpoczynamy listopadową serię spotkań w audycji „Radio z Historią”. Jej bohaterami będą święci i błogosławieni z regionu… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz