2023-04-27
W kolejnym kwietniowym wydaniu audycji „Radio z Historią” przybliżyliśmy historię i legendy o Golubiu-Dobrzyniu, oczywiście przy wykorzystaniu źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Sięgnęliśmy po suplement do felietonu Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Legendy Pomorza i Kujaw”, w którym 19 listopada 2017 roku o Golubiu-Dobrzyniu opowiadała Jarocińska Małgorzata. W odcinku cyklu „Alfabet gmin” z 2 marca 2000 roku Iwona Muszytowska-Rzeszotek podsumowała wizytę w gminie Golub-Dobrzyń. O walorach gminy Golub-Dobrzyń ale i występującym w niej bezrobociu opowiedział Michał Zaręba w odcinku cyklu „Co w gminie piszczy” z 15 października 2015 roku. 3 sierpnia 2017 roku w wakacyjnym cyklu „Ale PiKne lato”, Robin Jesse rozmawiał na temat ciekawych miejsc w Golubiu-Dobrzyniu. W letnim cyklu audycji „Wakacyjny PiKnik”, 7 lipca 2018 roku Wojciech Sobociński odniósł się do rycerskich turniejów w Golubiu i Polsce, jako żywych lekcji historii. Setna rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski została upamiętniona 17 stycznia 2020 roku przez Kamilę Zroślak w audycji „Golub - 100-lecie powrotu do Macierzy”. O pomocy, której potrzebowała jedna z najsłynniejszych warowni rycerskich w Europie, 19 czerwca 2020 roku w materiale pt. „Problemy zamku w Golubiu-Dobrzyniu” opowiedziała Katarzyna Prętkowska. „Bądź gościem” to tytuł reportażu o Golubiu-Dobrzyniu, który 1 listopada 1969 roku zaprezentowali: Regina Adamczak i Bohdan Hniedziewicz. 8 stycznia 1971 roku w audycji pt. „Krąży legenda po zamczysku”, Aleksandra Ciesielska przypomniała historię budowy przez Krzyżaków zamku w Golubiu. Legendę pt. „Biała Dama z golubskiego zamku” w słuchowisku Ewy Dąbrowskiej pt. „Legendy Pomorza i Kujaw - Golub-Dobrzyń”, 19 listopada 2017 roku przypomniała Małgorzata Jarocińska. 18 stycznia 2021 roku w reportażu pt. „Tajemnice golubskiego zamku”, Adriana Andrzejewska-Kuras próbowała wyśledzić duchy na golubskim zamku. W następnym spotkaniu kolejne historie ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
29 kwietnia 2023
W ostatnim kwietniowym wydaniu audycji „Radio z Historią” m.in. historia na żywo i niezwykły ułamek dziejów relikwii Św. Wojciecha. O Stowarzyszeniu… Czytaj dalej »
22 kwietnia 2023
Pod datą 2023 w Bydgoszczy obchodzimy „Rok Andrzeja Szwalbego”, o którym napisano już wiele artykułów. Żeby naprawdę poznać jego osobowość, elokwencję… Czytaj dalej »
12 kwietnia 2023
Rok 2023 to „Rok Kopernika”, którym uczcić chcemy 550. rocznicy urodzin naszego największego uczonego. Również kolejny odcinek „Radia z Historią”… Czytaj dalej »
5 kwietnia 2023
W pierwszej audycji z cyklu „Radio z Historią” o Wielkim Poście, który zmienia dotychczasowy rytm życia. Kościół od Środy Popielcowej przygotowuje… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz