19 czerwca 2024
2024-06-20
To ostatnia czerwcowa środa tegorocznej wiosny, zatem u progu lata w cyklu „Radio z Historią” przypomnimy materiały dziennikarskie poświęcone tej gorącej porze roku. Wśród nich letnie tradycje i obrzędy, porady dla ogrodników przygotowujących swoje działki, ogrody i sady do letniego sezonu. Przypomnimy jak chronić się przed Słońcem i co warto sprawdzić wybierając miejsce kąpieli. Wszystko na podstawie materiałów odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
W „Magazynie informacyjnym” z 21 czerwca 2023 roku Sława Skibńska-Dmitruk ogłosiła nadejście astronomicznego lata. O „Kąpieliskach” pod ochroną sanepidu przypomniała Tatiana Adonis w materiale z 10 lipca 2023 roku. W ramach cyklu „Wakacyjny PiKnik”, 30 czerwca 2018 roku na powitanie lata Monika Siwak-Waloszewska pojechała do Barcina. W audycji „Raz na zielono” z 17 czerwca 2016 roku, Małgorzata Burchardt i jej goście rozmawiali o pierwszych letnich pracach na działce i w ogrodzie. Letnie przesilenie wpisało się w akcję 60. odcinka radionoweli „W Cichej Dolinie”, zaprezentowanego 2 lipca 2022 roku. Ochronie skóry przed letnim oddziaływaniem Słońca poświęcona była audycja Jolanty Fischer „Bywaj zdrów” z 1 lipca 2023 roku. 28 czerwca 2020 roku tematem audycji „Raz na ludowo” Andrzeja Krystka była Noc Świętojańska w różnych regionach. Festyn z Kolbergiem z życia dawnej wsi przedstawił Andrzej Krystek w audycji „Raz na ludowo” z 5 lipca 2014 roku. W audycji pt. „Noc Świętojańska” z 22 czerwca 2017 roku Iwona Muszytowska-Rzeszotek mówiła o Nocy Kupały w obrzędach i tradycjach. „Sobótka, Czyczkowy” to tytuł audycji z 28 czerwca 2003 roku, w której Andrzej Krystek odniósł się do Nocy Świętojańskiej przedstawionej przez zespół z Czyczkowy.
W ten sposób zapisało się lato w śladach pracy dziennikarskiej wypełniających nasze zbiory. Czy odnajdziemy tam jeszcze inne słoneczne treści? Przekonamy się już w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.