29 maja 2024

2024-05-30
Maj w cyklu „Radio z Historią” zamykamy spotkaniem pod hasłem „Dziecko w czasie”. 1 czerwca obchodzimy każdego roku „Dzień Dziecka”, a na pomorsko-kujawskiej antenie przypominamy ślady dziennikarskiej pracy, w odniesieniu do historii przedstawiającej dzieci i młodzież w walce o pokój i wolność, ich obecności w dziejach II wojny światowej czy losów dzieci polskich rodzin na wygnaniu. To wszystko i jeszcze więcej wyjęte z publikacji dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Przykłady wykorzystywania dzieci do „Walki” o pokój ujawnione zostały 17 listopada 2016 roku w audycji Ewy Dąbrowskiej i Marka Rzepy w cyklu „O propagandzie w mediach”. W tym samym cyklu, w odcinku zaprezentowanym 1 grudnia 2016 roku, również Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa odnieśli się do „Przyjaźni polsko-radzieckiej” i postaci Stalina w oczach dzieci. Czy epoka PRL oszczędziła dzieci i młodzież, którzy dostawali się pod lupę UB i SB, odpowiedział Robert Erdmann w audycji pt. „PRL - żadnych złudzeń” z 5 lutego 2007 roku. Wojenne losy wykorzystywanych dzieci polskich w szkole podstawowej w Grodzeniu przedstawiła Żaneta Walentyn w reportażu pt. „Kinderlager Grodzeń” z 7 kwietnia 1997 roku. Również Żaneta Walentyn w audycji pt. „Kto Ty jesteś?” z 23 września 2019 roku przypomniała czym było Lebensborn w Rzeszy i jaką rolę pełniło w Bydgoszczy? 1 stycznia 1995 roku, w audycji pt. „Jedna jest Polska”, o koloniach dla dzieci polskich rodzin z Kazachstanu opowiedziały: Anna Zielińska i Magda Jasińska.

W nieco krótszym spotkaniu przypomnieliśmy Państwu niewielką część materiałów dziennikarskich odnoszących się do dziecięcych losów zapisanych w naszych zbiorach, tym samym zamykając majową serię środowych audycji zaglądających do przeszłości. Gdzie skierujemy Państwa uwagę w czerwcowych spotkaniach? Przekonamy się już za tydzień w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 29 maja 2024

22 maja 2024

2024-05-21
Maj, a z nim i matury, zatem i w cyklu „Radio z Historią” pojawią się zapisywane przez lata ślady pracy dziennikarzy przyglądających się egzaminom dojrzałości, ale też egzaminom wstępnym na wyższe uczelnie. Co wniosły nowe zasady maturalne? Stres maturalny i przypadki oszustw? Na czym polegała matura międzynarodowa? Czy można zdać maturę bez google? Pytań znalazłoby się więcej, ale i tak wiele odpowiedzi zawarły publikacje dziennikarskie odnalezione w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Już 8 grudnia 1969 roku „O maturach” i egzaminach wstępnych na wyższe uczelnie przypominała Wiesława Klimek. O maturze na nowych zasadach w „Magazynie informacyjnym” z 5 czerwca 2020 roku mówiła Sława Skibińska-Dmitruk. Matura i młodzi dawniej i dziś wypełniły odcinek cyklu „Radiowa Akademia Myśli” Ewy Dąbskiej z 2 maja 2022 roku. „Stres maturalny”, o tym jak sobie z nim radzić opowiada relacja Sławy Skibińskiej-Dmitruk z 9 lutego 2005 roku. W audycji pt. „Matura - oszustwa z 25 maja 2004 roku Magda Jasińska przygląda się złemu podejściu uczniów do powagi egzaminu dojrzałości. Pod hasłem „Matura bez Google? To możliwe!” prowadzone były w Toruniu „Warsztaty dla maturzystów”, o których 8 listopada 2012 roku opowiedziała Monika Kaczyńska. Maturalny miks z języka polskiego, z którym musieli zmierzyć się abiturienci z naszego regionu w roku 2017, przybliżyła Kamila Zroślak w materiale pt. „Matura” z 3 maja 2017 roku. W roku 2018 wielu abiturientów najbardziej obawiało się egzaminu z matematyki, o czym w materiale pt. „Matura - matematyka” z 6 maja 2018 roku mówił Damian Klich. W roku 2018 do „Matury międzynarodowej” przystąpiło w Bydgoszczy 45 osób, o czym 29 kwietnia 2018 roku poinformował Robert Erdmann. 16 maja 2004 roku w relacji pt. „Matura Bydgoszcz”, Elżbieta Rupniewska przekazała wieści o zaginięciu prac maturalnych. Wyniki egzaminów maturalnych 2022 przekazała Agata Raczek w „Magazynie Informacyjnym” z 5 lipca 2022 roku. 15 lat wcześniej, 28 czerwca 2007 roku podobne informacje przekazała Sława Skibińska-Dmitruk w relacji pt; „Matury - wyniki”. Maturzystów, którzy zdali egzamin dojrzałości na 100%, przedstawiła Adriana Andrzejewska-Kuras w audycji „Czatuj...” z 28 września 2019 roku. 19 czerwca 1969 roku, o balu maturalnym w Liceum im.Mikołaja Kopernika w Toruniu, opowiedział Edward Mielniczek w reportażu pt. „Na progu życia”.

Być przypomnienie maturalnych śladów zapisanych materiałami w radiowych zbiorach obudziło wspomnienie majowych dni na egzaminach naszych stałych i przypadkowych Słuchaczy. A przecież to jedynie ułamek ich życia wpisanego w dzieje Pomorza i Kujaw i nie tylko! Z pewnością przyszłość naszego radiowego cyklu obudzi jeszcze wiele refleksji. Dokąd zawiodą nas jeszcze kolejne środowe spotkania? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 22 maja 2024

15 maja 2024

2024-05-15
Na półmetku maja w cyklu „Radio z Historią” przeszukujemy radiowe zbiory, a naszym hasłem kluczowym są „Zielone Świątki w maju”. Wsłuchamy się w echa obrzędów i zabaw wpisanych w zwyczaje i wierzenia. Sprawdzimy ślady Zielonych Świąt w kulturze i posłudze kapłańskiej na całym świecie. Odniesiemy się do tajemnicy „Ducha Świętego... a wszystko czerpać będziemy z publikacji dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Obrzędy i zabawy pasterzy w Zielone Święta na Kujawach przedstawiła Anna Jachnina w audycji pt. „Na Kujawach szukaj żony” z 19 marca 1957 roku. Również Anna Jachnina w audycji z 3 czerwca 1960 roku przybliżyła zwyczaje i wierzenia dotyczące „Zielonych Świąt”. 29 maja 2021 roku w magazynie „Raz na ludowo” Andrzej Krystek odniósł się do widowisko teatru w Smólniku pt. „Świątki zielone”. W „Roku Ducha Świętego” o tajemnicy Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 6 maja 2018 roku Ewa Dąbrowska rozmawiała ze swoimi gośćmi. „Duchacze” posługują na całym świecie”, a w audycji pt. „Jestem jednym z nich” z 13 września 2008 roku, Ewa Dąbrowska opowiedziała historię o. Mieczysława Ropińskiego, misjonarza ze Zgromadzenia Ducha Św. pracującego w Meksyku i Paragwaju. 22 grudnia 1996 roku w reportażu pt. „Misja w Afryce” Weroniki Stefaniak, o. Ryszard Sum ze zgromadzenia p.w. Ducha Św. opowiedział o swojej misji w Kamerunie. 7 listopada 2009 roku w audycji Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”, udział wzięli „Duchacze” z Misyjnego Zgromadzenia Ducha Świętego. W audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 31 maja 2020 roku, na pytanie - „Kim jest Duch Święty? odpowiedzieć starał się gość Ewy Dąbrowskiej - ks. Bogdan Czyżewski. „Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny” to tytuł odcinka cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 2 czerwca 2019 roku, w którym Ewa Dąbrowska odniosła się do pielgrzymki Papieża Polaka będącej przełomem dla całego bloku wschodniego.

Okazuje się, że „Zielone Świątki w maju” pozostawiły wiele śladów pracy dziennikarskiej w zbiorach Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, w których czeka jeszcze wiele ciekawych materiałów związanych z wierzeniami i wiosennymi zwyczajami utrwalonymi brzmieniem dziejów Pomorza i Kujaw, choć nie tylko. Dokąd przyjdzie nam jeszcze zaprowadzić naszych Słuchaczy? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 15 maja 2024

8 maja 2024

2024-05-07
W kolejnym majowym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” śledząc dzieje rozgłośni przybliżamy publikacje dziennikarskie związane z wyzwoleniem i „Dniem Zwycięstwa”, odnalezione w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Dzień zwycięstwa 8 czy 9 maja? Odpowiedź znaleźć można w relacji Marka Ledwosińskiego pt. „Dzień Zwycięstwa - Włocławek” z 8 maja 2003 roku. O niemieckim obozie w Luszkówku opowiada reportaż pt. „Niepamięć”, który Wojciech Sobociński przedstawił 2 maja 1982 roku. „Ocaleni” to tytuł reportażu Zbigniewa Ostrowskiego, w którym 1 maja 1984 roku zawarł wspomnienia więźniów obozu hitlerowskiego w Potulicach. Wspomnienia z okresu wyzwolenia Ravensbruck przedstawiła Regina Adamczak w reportażu pt. „Powrót do życia” z 1 maja 1970 roku. Czym różnił się reżim niemiecki od rosyjskiego? Odpowiedzi szukała Monika Kaczyńska w materiale pt. „ZSRR i III Rzesza” zaprezentowanym 6 listopada 2012 roku. „Z Bogiem urodzona” to tytuł opowieści Ewy Dąbrowskiej o kobiecie wywiezionej na Sybir, którą 21 września 2008 roku Żaneta Walentyn przedstawiła w audycji „Wieczór z reportażem”. W reportażu pt. „Sybiraków powroty” z 12 lutego 2012 roku, Anna Pudlińska przybliżyła rodzinę Sybiraków z naszego regionu. 20 maja 1973 roku w reportażu pt. „Historyczny układ” Zdzisław Urbanek odniósł się do wymuszonej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. O pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa w Polsce opowiadał reportaż Michała Słobodziana przedstawiony 7 maja 2015 roku w audycji „Bliżej życia”. Wątpliwości co do daty obchodów Dnia Zwycięstwa przedstawiła Magda Jasińska w audycji „Wieczorne PiKsele” z 7 maja 2017 roku.

Ślady pracy dziennikarskiej odnajdywane w zbiorach Polskiego Radia Pomorza i Kujaw odkryją jeszcze wiele ciekawych materiałów związanych z ważnymi wydarzeniami w dziejach naszego regionu i nie tylko. Dokąd nas jeszcze zaprowadzą? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 8 maja 2024

5 maja 2024

2024-05-03
W pierwszym w maju spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” zaczerpniemy z dziejów radia, podkreślając jego znaczenie w historii Polski, ale również przypominając ogólne początki radiofonii i historię Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia. Odnalezione w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl materiały, publikacje i reportaże potraktujemy jako eksponaty naszym „Muzeum Radia”.

1 maja 1945 roku uruchomiono w Bydgoszczy nadajnik radiowy, a tym samym rozpoczęło się tworzenie zbiorów naszej rozgłośni. Radio posiadało także swoją ciemną stronę, o czym Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian przypomnieli w reportażu pt. „Artykuł szósty” z 18 października 2011 roku, czyli opowieści o Stanisławie Marinczenko, która w 1945 roku trafiła do więzienia za posiadanie radia. W rozmowie pt. „Nasi byli pracownicy”, 1 stycznia 1990 roku Bohdan Hniedziewicz przypomniał o pospiesznej budowie nadajnika i przedstawił w biograficznych opowieściach byłych pracowników bydgoskiego radia. Dźwiękową historię Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, w oparciu o materiały archiwalne z lat 1945-1955, 14 stycznia 2005 roku w materiale pt. „70 lat w 70 minut” przedstawił Marek Rzepa. W cyklu pt. „Historia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia” z 14 grudnia 2004 roku nasz radiowy historyk i archiwista Marek Rzepa opowiedział również o budowa radiostacji we wsi Stawki pod Toruniem, a 30 grudnia 2004 roku w tym samym cyklu odniósł się do odbiornika kryształkowego. Wśród „Eksponatów Muzeum Radia” Marek Rzepa odnalazł na płycie decelitowej zapis transmisji z „Uroczystość wręczenia medali” za zasługi przy budowie radiostacji i rozgłośni pomorskiej po II wojnie światowej, nadanej na naszych falach 30 kwietnia 1946 roku, przy okazji 1. rocznicy rozgłośni na płytach miękkich.

Przy okazji majówki mogliśmy przybliżyć Państwu krótką historię radiofonii, która obecnie również tworzy kolejne materiały mogące przydać się kiedyś w naszym „Muzeum Radia”, przy okazji wzbogacając kolekcję śladów pracy dziennikarskiej pozostawionych w zbiorach Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Dokąd nas jeszcze zaprowadzą? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 5 maja 2024

Zobacz także

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Tak tworzymy kopie cyfrowe z archiwalnych taśm. Film: Marek Rzepa

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę