2024-05-30
Maj w cyklu „Radio z Historią” zamykamy spotkaniem pod hasłem „Dziecko w czasie”. 1 czerwca obchodzimy każdego roku „Dzień Dziecka”, a na pomorsko-kujawskiej antenie przypominamy ślady dziennikarskiej pracy, w odniesieniu do historii przedstawiającej dzieci i młodzież w walce o pokój i wolność, ich obecności w dziejach II wojny światowej czy losów dzieci polskich rodzin na wygnaniu. To wszystko i jeszcze więcej wyjęte z publikacji dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Przykłady wykorzystywania dzieci do „Walki” o pokój ujawnione zostały 17 listopada 2016 roku w audycji Ewy Dąbrowskiej i Marka Rzepy w cyklu „O propagandzie w mediach”. W tym samym cyklu, w odcinku zaprezentowanym 1 grudnia 2016 roku, również Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa odnieśli się do „Przyjaźni polsko-radzieckiej” i postaci Stalina w oczach dzieci. Czy epoka PRL oszczędziła dzieci i młodzież, którzy dostawali się pod lupę UB i SB, odpowiedział Robert Erdmann w audycji pt. „PRL - żadnych złudzeń” z 5 lutego 2007 roku. Wojenne losy wykorzystywanych dzieci polskich w szkole podstawowej w Grodzeniu przedstawiła Żaneta Walentyn w reportażu pt. „Kinderlager Grodzeń” z 7 kwietnia 1997 roku. Również Żaneta Walentyn w audycji pt. „Kto Ty jesteś?” z 23 września 2019 roku przypomniała czym było Lebensborn w Rzeszy i jaką rolę pełniło w Bydgoszczy? 1 stycznia 1995 roku, w audycji pt. „Jedna jest Polska”, o koloniach dla dzieci polskich rodzin z Kazachstanu opowiedziały: Anna Zielińska i Magda Jasińska.
W nieco krótszym spotkaniu przypomnieliśmy Państwu niewielką część materiałów dziennikarskich odnoszących się do dziecięcych losów zapisanych w naszych zbiorach, tym samym zamykając majową serię środowych audycji zaglądających do przeszłości. Gdzie skierujemy Państwa uwagę w czerwcowych spotkaniach? Przekonamy się już za tydzień w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
22 maja 2024
Maj, a z nim i matury, zatem i w cyklu „Radio z Historią” pojawią się zapisywane przez lata ślady pracy dziennikarzy przyglądających się egzaminom dojrzałości… Czytaj dalej »
15 maja 2024
Na półmetku maja w cyklu „Radio z Historią” przeszukujemy radiowe zbiory, a naszym hasłem kluczowym są „Zielone Świątki w maju”. Wsłuchamy się… Czytaj dalej »
8 maja 2024
W kolejnym majowym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” śledząc dzieje rozgłośni przybliżamy publikacje dziennikarskie związane z wyzwoleniem i „Dniem… Czytaj dalej »
5 maja 2024
W pierwszym w maju spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” zaczerpniemy z dziejów radia, podkreślając jego znaczenie w historii Polski, ale również przypominając… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz