2024-05-07
W kolejnym majowym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” śledząc dzieje rozgłośni przybliżamy publikacje dziennikarskie związane z wyzwoleniem i „Dniem Zwycięstwa”, odnalezione w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Dzień zwycięstwa 8 czy 9 maja? Odpowiedź znaleźć można w relacji Marka Ledwosińskiego pt. „Dzień Zwycięstwa - Włocławek” z 8 maja 2003 roku. O niemieckim obozie w Luszkówku opowiada reportaż pt. „Niepamięć”, który Wojciech Sobociński przedstawił 2 maja 1982 roku. „Ocaleni” to tytuł reportażu Zbigniewa Ostrowskiego, w którym 1 maja 1984 roku zawarł wspomnienia więźniów obozu hitlerowskiego w Potulicach. Wspomnienia z okresu wyzwolenia Ravensbruck przedstawiła Regina Adamczak w reportażu pt. „Powrót do życia” z 1 maja 1970 roku. Czym różnił się reżim niemiecki od rosyjskiego? Odpowiedzi szukała Monika Kaczyńska w materiale pt. „ZSRR i III Rzesza” zaprezentowanym 6 listopada 2012 roku. „Z Bogiem urodzona” to tytuł opowieści Ewy Dąbrowskiej o kobiecie wywiezionej na Sybir, którą 21 września 2008 roku Żaneta Walentyn przedstawiła w audycji „Wieczór z reportażem”. W reportażu pt. „Sybiraków powroty” z 12 lutego 2012 roku, Anna Pudlińska przybliżyła rodzinę Sybiraków z naszego regionu. 20 maja 1973 roku w reportażu pt. „Historyczny układ” Zdzisław Urbanek odniósł się do wymuszonej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. O pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa w Polsce opowiadał reportaż Michała Słobodziana przedstawiony 7 maja 2015 roku w audycji „Bliżej życia”. Wątpliwości co do daty obchodów Dnia Zwycięstwa przedstawiła Magda Jasińska w audycji „Wieczorne PiKsele” z 7 maja 2017 roku.
Ślady pracy dziennikarskiej odnajdywane w zbiorach Polskiego Radia Pomorza i Kujaw odkryją jeszcze wiele ciekawych materiałów związanych z ważnymi wydarzeniami w dziejach naszego regionu i nie tylko. Dokąd nas jeszcze zaprowadzą? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
29 maja 2024
Maj w cyklu „Radio z Historią” zamykamy spotkaniem pod hasłem „Dziecko w czasie”. 1 czerwca obchodzimy każdego roku „Dzień Dziecka”, a na pomorsko-kujawskiej… Czytaj dalej »
22 maja 2024
Maj, a z nim i matury, zatem i w cyklu „Radio z Historią” pojawią się zapisywane przez lata ślady pracy dziennikarzy przyglądających się egzaminom dojrzałości… Czytaj dalej »
15 maja 2024
Na półmetku maja w cyklu „Radio z Historią” przeszukujemy radiowe zbiory, a naszym hasłem kluczowym są „Zielone Świątki w maju”. Wsłuchamy się… Czytaj dalej »
5 maja 2024
W pierwszym w maju spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” zaczerpniemy z dziejów radia, podkreślając jego znaczenie w historii Polski, ale również przypominając… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz