2023-04-22
Pod datą 2023 w Bydgoszczy obchodzimy „Rok Andrzeja Szwalbego”, o którym napisano już wiele artykułów. Żeby naprawdę poznać jego osobowość, elokwencję i wrażliwość trzeba dotrzeć do jego wypowiedzi, czyli do... Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
W audycji „Radio z Historią” m.in.: fragment „Bydgoskiego Radia-Echo” z 16 stycznia 1971 roku, podsumowującego rok 1970, kiedy to 16 stycznia otwarto nową siedzibę Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy. W audycji Pawła Janickiego pt. „Z historii bydgoskich festiwali” z 20 sierpnia 1981 roku, o historii życia muzycznego w Bydgoszczy i regionie opowiada Andrzej Szwalbe, dyrektor Filharmonii Pomorskiej. W „Przeglądzie kulturalnym” z 29 stycznia 1978 roku, Krzysztof Rogoziński i jego goście odnieśli się do wydarzeń kuturalnych w regionie bydgosko-toruńsko-włocławkim. W audycji pt. „Stare fortepiany” z 20 kwietnia roku 1986, Małgorzata Maniszewska i Marek Faściszewski oprowadzali Słuchaczy po muzeum starych fortepianów w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. „Andrzej Szwalbe” to tytuł audycji z 15 listopada 1993 roku, ale również i jej gość, z którym Ewa Dąbska rozmawia o genezie powstawania Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova w Bydgoszczy. W rozmowie zaprezentowanej 9 września 1994 roku pt. „Andrzej Szwalbe 1994”, w obecności Ewy Dąbskiej i Magdy Jasińskiej, dyrektor Filharmonii Pomorskiej o życiu duchowym, kulturze, festiwalach muzycznych i teatralnych. Również Andrzej Szwalbe znalazł się 30 września 1988 roku wśród bohaterów reportażu Małgorzaty Maniszewskiej pt. „Kształt pamięci”. 2 listopada 2011 roku w audycji Żaneta Walentyn pt. „Zaprogramowana na 140 lat”, wiolonczelistka Sylwia Kreja wspomina Bydgoszcz swojej młodości, pracę z Andrzejem Szwalbe i grę w orkiestrze Arnolda Rezlera. 8 grudnia 1988 roku w reportażu Krzysztofa Rogozińskiego pt. „Staroświecki pan” Andrzej Szwalbe opowiadał o narodzie polskim.
Zobacz także
29 kwietnia 2023
W ostatnim kwietniowym wydaniu audycji „Radio z Historią” m.in. historia na żywo i niezwykły ułamek dziejów relikwii Św. Wojciecha. O Stowarzyszeniu… Czytaj dalej »
26 kwietnia 2023
W kolejnym kwietniowym wydaniu audycji „Radio z Historią” przybliżyliśmy historię i legendy o Golubiu-Dobrzyniu, oczywiście przy wykorzystaniu źródeł… Czytaj dalej »
12 kwietnia 2023
Rok 2023 to „Rok Kopernika”, którym uczcić chcemy 550. rocznicy urodzin naszego największego uczonego. Również kolejny odcinek „Radia z Historią”… Czytaj dalej »
5 kwietnia 2023
W pierwszej audycji z cyklu „Radio z Historią” o Wielkim Poście, który zmienia dotychczasowy rytm życia. Kościół od Środy Popielcowej przygotowuje… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz