Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie przerosło jego oczekiwania.
– Myśleliśmy, że to będzie tradycyjny kongres, może w trochę lepszej obsadzie niż to się zwykle odbywa, ale jednak w ramach pewnej normy. Okazało się, że było to bardzo pobudzające, inspirujące wydarzenia dla każdej grupy partykularnie – mówi pełnomocnik ds. organizacji i kierowania pracami Akademii Kopernikańskiej do dnia jej ukonstytuowania prof. Górski. – Trwała ożywiona dyskusja i doszło do wymiany myśli między dyscyplinami, nawiązania kontaktów, więzi, wymiany koncepcji. Pojawiły się propozycje. To jest to, na co po cichu liczyłem, ale myślałem, że będzie to ciężko zmaterializować, jeżeli nie będzie się tego w zorganizowany sposób inspirować – powiedział naukowiec.
W jego ocenie okazało się jednak, że mamy do czynienia z bardzo wybitnymi ludźmi, którzy nie potrzebują „popychania, szturchania czy organizowania im życia”. – To największe pozytywne zaskoczenie i największa radość. Formuła otwartej Akademii, która ma sama sobie organizować życie, już dzisiaj się zmaterializowała – podsumował.
Podejmą dyskusję o federalizacji Europy
Przyznał, że pojawiły się już pomysły kolejnych debat, spotkań, konferencji. Poinformował, że we wrześniu odbędzie się duże sympozjum poświęcone problemowi federalizacji Europy.
– To zagadnienie jak najbardziej kopernikańskie, bo wiąże się z jednej strony z prawnymi aspektami instytucjonalnej współpracy w ramach UE. Z drugiej strony chcemy poruszyć zagadnienia ekonomiczne, m.in. monetarne. Na pewno będziemy obecni też za granicą. Jesteśmy po ustaleniach w Padwie i Ferrarze, gdzie będzie świętowanie 550. rocznicy urodzin Kopernika na miejscowych uniwersytetach – zapowiedział.
Kongres był w centrum obchodów
O podsumowanie Kongresu dziennikarze poprosili prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Bardzo się cieszę, że Toruń jest ośrodkiem takiego spotkania, że gościmy tutaj wiele znakomitych, ale przede wszystkim pokazujemy tego, który wpłynął na przyszłość naukową całej cywilizacji – Mikołaja Kopernika, torunianina (...) – powiedział Zaleski. Według niego Kopernik dawał przykład wzorowych postaw w nauce i „dążenia do tego, aby niepokorne było czymś normalnym w zachowaniu uczonego”.
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby rzeczywiście takie spotkanie miało miejsce w Toruniu. Aby Światowy Kongres Kopernikański był w samym centrum wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – ocenił.
Zobacz także
Bawili się w najlepsze! Piknik Kopernikański przyciągnął tłumy [wideo, zdjęcia]
2023-02-19, 20:41Można było wydrukować Mikołaja Kopernika w 3D, zobaczyć nocne niebo nad Toruniem w mobilnym planetarium czy poeksperymentować w „Naukobusie” - takie atrakcje czekały w niedzielę (19 lutego) na odwiedzających Centrum Nowoczesności… Czytaj dalej »
Prof. Krzysztof Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej
2023-02-19, 18:51W Toruniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego wręczono akty powołań do Akademii Kopernikańskiej. Sekretarzem generalnym Akademii został astronom prof. Krzysztof Górski. Czytaj dalej »
Pracownicy UMK pikietowali przed rektoratem. Żądają wyższych zarobków
2023-02-19, 17:01Przedstawiciele nauczycieli, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pracowników gospodarczych oraz aktywiści pikietowali przed toruńską Aulą UMK, gdzie miała miejsce inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. - Walczymy… Czytaj dalej »
Kongres Kopernikański otwarty. Prof. Peebles: Największe odkrycia są nieoczekiwane
2023-02-19, 15:31Kilkuset uczonych z różnych krajów bierze udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. - Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze - radził naukowcom… Czytaj dalej »
Biskup Śmigiel: Mikołaj Kopernik rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga
2023-02-19, 12:27- Kopernik był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu - mówił bp toruński Wiesław Śmigiel w katedrze podczas Mszy świętej poprzedzającej rozpoczęcie obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Czytaj dalej »
Dokonania Kopernika okiem naukowców. Uczelnie zaczynają cykl obrad
2023-02-19, 10:15Prezentacja badań dotyczących życia i działalności Mikołaja Kopernika - to główny cel Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który 19 lutego zostanie zainaugurowany w Toruniu. To wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
2023-02-18, 19:30Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »
Kopernik zdmuchnął świeczki z urodzinowego tortu! 550. urodziny astronoma [zdjęcia, wideo]
2023-02-18, 16:30Było huczne sto lat, tort, prezenty i życzenia! W Toruniu można było wziąć udział w wielkim urodzinowym przyjęciu Mikołaja Kopernika. Mieszkańcy i turyści w kolorowym i głośnym pochodzie przemierzyli ul. Szeroką pod pomnik astronoma… Czytaj dalej »
Mikołaj Kopernik patronuje II LO w Bydgoszczy już sto lat. Msza św. z udziałem biskupa
2023-02-18, 14:30Społeczność bydgoskiego II Liceum Ogólnokształcącego ma powody do świętowania. Sto lat temu wybrano Mikołaja Kopernika na patrona szkoły. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od uroczystej mszy świętej z udziałem dyrekcji, absolwentów… Czytaj dalej »
Śladami Kopernika po Kujawach i Pomorzu. Dedykowana wystawa w Toruniu
2023-02-18, 13:35Związki Kopernika z miastami regionu oraz obiekty dbające o rozwój i popularyzację astronomicznej tradycji można zobaczyć na wystawie plenerowej 'Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu'. Otwarto ją przed Urzędem Marszałkowskim… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.