Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie przerosło jego oczekiwania.
– Myśleliśmy, że to będzie tradycyjny kongres, może w trochę lepszej obsadzie niż to się zwykle odbywa, ale jednak w ramach pewnej normy. Okazało się, że było to bardzo pobudzające, inspirujące wydarzenia dla każdej grupy partykularnie – mówi pełnomocnik ds. organizacji i kierowania pracami Akademii Kopernikańskiej do dnia jej ukonstytuowania prof. Górski. – Trwała ożywiona dyskusja i doszło do wymiany myśli między dyscyplinami, nawiązania kontaktów, więzi, wymiany koncepcji. Pojawiły się propozycje. To jest to, na co po cichu liczyłem, ale myślałem, że będzie to ciężko zmaterializować, jeżeli nie będzie się tego w zorganizowany sposób inspirować – powiedział naukowiec.
W jego ocenie okazało się jednak, że mamy do czynienia z bardzo wybitnymi ludźmi, którzy nie potrzebują „popychania, szturchania czy organizowania im życia”. – To największe pozytywne zaskoczenie i największa radość. Formuła otwartej Akademii, która ma sama sobie organizować życie, już dzisiaj się zmaterializowała – podsumował.
Podejmą dyskusję o federalizacji Europy
Przyznał, że pojawiły się już pomysły kolejnych debat, spotkań, konferencji. Poinformował, że we wrześniu odbędzie się duże sympozjum poświęcone problemowi federalizacji Europy.
– To zagadnienie jak najbardziej kopernikańskie, bo wiąże się z jednej strony z prawnymi aspektami instytucjonalnej współpracy w ramach UE. Z drugiej strony chcemy poruszyć zagadnienia ekonomiczne, m.in. monetarne. Na pewno będziemy obecni też za granicą. Jesteśmy po ustaleniach w Padwie i Ferrarze, gdzie będzie świętowanie 550. rocznicy urodzin Kopernika na miejscowych uniwersytetach – zapowiedział.
Kongres był w centrum obchodów
O podsumowanie Kongresu dziennikarze poprosili prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Bardzo się cieszę, że Toruń jest ośrodkiem takiego spotkania, że gościmy tutaj wiele znakomitych, ale przede wszystkim pokazujemy tego, który wpłynął na przyszłość naukową całej cywilizacji – Mikołaja Kopernika, torunianina (...) – powiedział Zaleski. Według niego Kopernik dawał przykład wzorowych postaw w nauce i „dążenia do tego, aby niepokorne było czymś normalnym w zachowaniu uczonego”.
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby rzeczywiście takie spotkanie miało miejsce w Toruniu. Aby Światowy Kongres Kopernikański był w samym centrum wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – ocenił.
Zobacz także
Coraz więcej turystów w Toruniu
2014-04-23, 14:05Mocna czwórka - taką ocenę wystawiają Toruniowi turyści. W 2013 roku Gród Kopernika odwiedziło prawie 1 mln 700 tys. gości, o kilkadziesiąt tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim. Turysta krajowy wydaje w Toruniu średnio 230… Czytaj dalej »
Projekt "Ścieżki Kopernika" w Toruniu
2014-03-05, 12:23Rozprawią się z mitami związanymi z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika oraz zapoznają się z warsztatem naukowym współczesnego historyka. Czytaj dalej »
Wystawa z okazji 541 urodzin Kopernika
2014-03-02, 12:31Z okazji obchodzonych niedawno w Toruniu 541 urodzin Mikołaja Kopernika, w domu astronoma otwarta została wystawa projektów rzeźb, które powstały podczas pleneru w 1971 roku. Czytaj dalej »
Instruktorzy harcerscy z powiatu bydgoskiego najlepsi na Rajdzie Kopernikańskim
2014-02-24, 08:30Reprezentacja instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego z powiatu bydgoskiego zwyciężyła w zakończonym w niedzielę w Toruniu XXXI Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »
Rok Mikołaja Kopernika - podsumowanie
2014-01-27, 16:33W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podsumowano w poniedziałek obchody Roku Mikołaja Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
90 lat Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2013-12-10, 10:0610 grudnia mija 90 lat od powołania Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wtorkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.00 w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
Jak narodziła się astronomiczna pasja Mikołaja Kopernika?
2013-12-03, 08:54O Mikołaju Koperniku i narodzinach jego astronomicznej pasji będzie można usłyszeć we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
"Jak Kopernik odkrył niebo?”
2013-11-04, 10:24Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki… Czytaj dalej »
Gaudeamus Igitur ...
2013-10-01, 12:54Tysiące studentów w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna rok akademicki. Miasteczka i kwatery studenckie już się zapełniły. Ruszyły wykłady i ćwiczenia ... a także - jak znamy życie - studenckie imprezy. Później przyjdzie czas na e… Czytaj dalej »
Otwarcie nowego oddziału ratunkowego w Juraszu
2013-09-18, 08:49Nowy oddział ratunkowy zostanie dziś (środa) otwarty w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.