Chcą zapewnić wolność uczelniom. Deklaracja Toruńska podpisana
Przedstawiciele dziewięciu krajów podpisali dokument nazwany Deklaracją Toruńską. Zawiera on zapisy mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników oraz poddawania wyników krytyce i debacie naukowej.
Podpisanie Deklaracji było kulminacyjnym punktem ostatniego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu.
– Uczestnicy kongresu, m.in. z Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Czech, mają świadomość, że Mikołaj Kopernik mógł dokonywać rewolucji w nauce, bo tu, w Polsce miał przestrzeń wolności – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Nie ma możliwości uprawiania nauki, nie ma możliwości odkrywania prawdy bez przestrzeni wolności akademickiej, wolności nauki. I tak deklaracja, którą podpisaliśmy w Toruniu, w miejscu urodzin Mikołaja Kopernika, jest świadectwem tego, że we wszystkich tych krajach, o których mówiliśmy, jest pełna świadomość tego, że powinniśmy skupić się na tym, żeby tę przestrzeń wolności akademickiej zapewnić.
Deklarację Toruńską podpisali przedstawiciele dziewięciu krajów, w tym szefowie resortów edukacji i nauki m.in. Słowacji i Gruzji. „Jako ministrowie odpowiedzialni za warunki dla prowadzenia badań naukowych w swoich państwach, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, deklarujemy, iż będziemy podejmować wszelkie działania, aby zapewnić wolność prowadzenia badań naukowych oraz swobodę krytyki i debaty naukowej” – napisano w deklaracji.
Jak poinformował pełnomocnik do spraw organizacji Akademii Kopernikańskiej prof. Grzegorz Górski, deklaracja była inicjatywą ministra Czarnka. Miała być istotnym elementem „wychodzącym” ze Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Szef resortu ocenił, że we współczesnym świecie zaczyna brakować wolności debaty i krytyki naukowej. Minister Czarnek powiedział po konferencji dziennikarzom, że nie może być tak, że rektorzy na uczelniach będą sprzyjać „kongresom i konferencjom o tematyce lewicowej i liberalnej, a nie będą chcieli w swoich uczelniach konferencji i debat konserwatywnych czy prawicowych”. – Dla wszystkich jest uniwersytet: i tych z lewicy, i tych z prawicy, i tych liberalnych i tych konserwatywnych, bo na tym polega wolność akademicka i o nią będziemy dbać – powiedział.
Zdaniem ministra tzw. pakiet wolności akademickiej przyjęty przez Sejm w 2021 r. „jest tego dowodem”. Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Regulacja ta nie wyłączy możliwości pociągnięcia nauczyciela akademickiego do odpowiedzialności cywilnej lub karnej, jeżeli będą spełnione przesłanki do jej zastosowania.
Deklarację Toruńską podpisano w czasie Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu zorganizowanego z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Zobacz także
„Człowiek jest drogą Kościoła i społeczeństwa”. O nauczaniu Jana Pawła II w Toruniu
2023-07-31, 20:07Przedstawiciele świata nauki i Kościoła dyskutowali w Toruniu o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II. Złoty medal „Zasłużony dla Edukacji' przyznano prof. Alicji Grześkowiak. Czytaj dalej »
Wojskowi złapali za instrumenty i zagrali z myślą o Koperniku
2023-07-28, 21:21„Kopernik i jego planety” to tytuł płyty nagranej przez Wojskową Orkiestrę z Torunia. Na krążku znalazły się popularne przeboje oraz utwory napisane specjalnie dla zespołu. Czytaj dalej »
Siedem historii z życia Torunia prezentują na wieloportretach. Wystawa w Krzywej Wieży
2023-07-26, 09:21- To pewna opowieść fotograficzna, ale bardziej przypominająca film, sekwencje filmowe o danym człowieku w danym miejscu czy sytuacji - tłumaczą Jadwiga i Marek Czarneccy. Na wystawie w Krzywej Wieży można zobaczyć zdjęcia prezentujące… Czytaj dalej »
Przepisy z czasów Kopernika. Toruńskie lokale przygotowały menu z okazji jego urodzin
2023-07-12, 17:13Dań inspirowanych dawną sztuką kulinarną można skosztować w toruńskich restauracjach. Specjalną ofertę przygotowywano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Z pomnika na korytarz akademika! Finał konkursu na mural z Mikołajem Kopernikiem
2023-07-10, 17:00Znamy zwycięskie projekty murali konkursu pt. „Mikołaj Kopernik - buntownik z wyboru'. Prace ozdobią korytarz kamienicy przy ulicy Mickiewicza 124 w Toruniu, gdzie powstaje prywatny akademik. Projekt wpisuje się w obchody 550. rocznicy… Czytaj dalej »
Pomnik, ławeczka, a teraz mural. Grudziądz upamiętnia Mikołaja Kopernika
2023-07-10, 07:51Postać Mikołaja Kopernika niedługo pojawi się na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Starej w Grudziądzu. Mural ma przypomnieć o związkach wielkiego Polaka z miastem, będzie też atrakcją turystyczną. Czytaj dalej »
Kopernik oczami ludowych twórców z lat 70. Powrót historycznej wystawy [zdjęcia, wideo]
2023-06-28, 19:25Wystawa „Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych” to nowa propozycja Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Większość prac jest efektem ogólnopolskiego konkursu „Kopernik w sztuce ludowej” zorganizowanego przez Muzeum… Czytaj dalej »
Na pokładzie z Sokratesem i Einsteinem. Plenerowe widowisko „Kopernik Odkrywca”
2023-06-27, 06:45Parada ulicami miasta, spektakl w wykonaniu 40 aktorów, a także animacje na budynkach - w toruńskim Teatrze Baj Pomorski trwają ostatnie przygotowania do plenerowego widowiska „Kopernik Odkrywca”, które zostanie zaprezentowane w najbliższy… Czytaj dalej »
Łączy ich Kopernik. W Toruniu trwa zlot szkół, którym patronuje słynny astronom [zdjęcia]
2023-06-18, 11:10Ogólnopolski Zlot Szkół Kopernikańskich potrwa jeszcze w niedzielę. W programie jest m.in zwiedzanie miasta i gra terenowa. Wydarzenie obywa się z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Jak leczyć książki i wykonać unikalne zakładki? To pokazał rodzinny piknik Książnicy Kopernikańskiej
2023-06-04, 09:05Warsztaty komiksowe, wizyta w książkowej lecznicy, gry i zabawy - tak było podczas Rodzinnego Pikniku z SuperKopernikiem. Zorganizowała go Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.