Chóry gotowe do śpiewania. W Toruniu zaczyna się Festiwal Per Musicam Ad Astra
Pięć muzycznych spotkań zaplanowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. VIII edycja wydarzenia rozpocznie się w Toruniu w sobotę (26.06.) i potrwa do przyszłej środy.
W tym roku z powodu pandemii zrezygnowano z konkursu, jednak jak zawsze program koncertów będzie bardzo różnorodny, w tym roku zdominowany przez współczesne kompozycje. Podczas inauguracyjnego koncertu w Dworze Artusa w sobotę o 17.30 wystąpi zespół z Niemiec - zapowiada Dariusz Wyczółkowski koordynator wydarzenia.
- Niemiecki kwartet Thios Omilos pochodzący z Lipska, i właśnie wokół Lipska będzie się obracać repertuar, czyli oczywiście będzie Bach, Schumann, Grieg. Zespół Art'n'Voises zaprezentuje utwory ze swojej kolejnej już płyty „Midnight Stories". Wydarzeniem artystycznym, można powiedzieć największej miary, będzie koncert galowy, podczas którego chór Filharmonii Narodowej. Na zakończenie zabrzmi utwór Missa a Buenos Aires, niesamowity utwór nawiązujący do Bacha i jednocześnie do tanga argentyńskiego.
Koncerty festiwalowe odbywają się w Dworze Artusa oraz Kościele Najświętszej Marii Panny . Udział w tych muzycznych spotkaniach jest bezpłatny. Wejściówki dostępne są w kasie toruńskiego Artusa.
Zobacz także
Remont w Domu Kopernika w Toruniu
2017-08-31, 15:11Remont kamienicy, adaptacja poddasza, modernizacja wystawy i 14 milionów złotych - Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu zostanie zamknięty i przejdzie gruntowną rewitalizację. Czytaj dalej »
Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2017-08-28, 16:42W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu trwa Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Miłośnicy obrazkowych historii mogą zapoznać się z 50 tytułami. Nie brakuje wśród nich prawdziwych smaczków. Czytaj dalej »
Turniej miast kopernikańskich w Toruniu
2017-06-16, 16:00Miasta związane z Mikołajem Kopernikiem rywalizują na turnieju w Toruniu. Zabawę zorganizowano już po raz 8.O zwycięstwo walczą przedstawiciele Fromborka, Braniewa, Olsztyna, Elbląga i Lidzbarka Warmińskiego. Czytaj dalej »
Już dziś bieg na 10 km w Toruniu, czyli 3. Nocna Dycha Kopernikańska
2017-06-10, 16:09Bieg przebierańców po toruńskiej Starówce poprzedzi 3. edycję Nocnej Dychy Kopernikańskiej, czyli biegu na 10 km po Toruniu. Czytaj dalej »
Na kiermasz do Książnicy Kopernikańskiej
2017-05-15, 18:10Blisko 5 tysięcy książek znalazło się w ofercie największego w tym roku kiermaszu, który w tym tygodniu organizuje toruńska Biblioteka Główna Książnica Kopernikańska. Czytaj dalej »
W Grudziądzu o Mikołaju Koperniku
2017-03-21, 13:28Grudziądzanie świętują Dzień Mikołaja Kopernika - Ekonomisty. Czytaj dalej »
45. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
2017-02-20, 10:12Ogólnopolskie seminarium astronomiczne, wykłady naukowe, wystawy i konkursy wiedzy o wielkim astronomie - to największe atrakcje rozpoczynających się dzisiaj 45. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich. Czytaj dalej »
Toruń gości prawie 800 harcerzy z całego kraju
2017-02-18, 14:27Mapy, gitary i mundury. Niemal 800 harcerzy z całej Polski przyjechało do Torunia. W mieście trwa 24. Rajd Kopernikański. Jest to jedna z największych imprez skautingowych w kraju. Czytaj dalej »
Rozpoczyna się 35. harcerski Rajd Kopernikański
2017-02-17, 11:09W Toruniu rozpoczyna się dzisiaj 35. Rajd Kopernikański. Weźmie w nim udział tysiąc druhen i druhów - poinformowała w porannej Rozmowie dnia w PR PiK Magdalena Osada z ZHP. Czytaj dalej »
Wysokie notowania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
2017-02-07, 13:38Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu awansował w prestiżowym zestawieniu Ranking Web of Universities. Uczelnia poprawiła swoją pozycję o 23 miejsca i obecnie plasuje się na 682. pozycji na świecie i 7. pozycji w Polsce. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.