Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?
To przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do dyskusji o znaczeniu postaci i nauki Mikołaja Kopernika, która odbędzie się dziś (19.02.), o godz. 17, z okazji 548 rocznicy urodzin astronoma.
Coroczne „Dies Natalis Copernici” organizowane są przez toruńskie Muzeum Okręgowe.
- Uczestnicy spotkania nawiążą do planów budowy drugiego pomnika w Toruniu z 1973 roku, ale przede wszystkim rozmawiać będą o współczesnym znaczeniu wartości kopernikańskich - podkreśla Michał Kłosiński kierownik Działu Dom Mikołaja Kopernika.
- Czy potrafilibyśmy te wartości w jakiś klarowny, czytelny dla nas wszystkich sposób zdefiniować, opisać? Czym jest symbolika postaci kopernikańskiej? Dopiero kiedy spróbowalibyśmy odpowiedzieć na tak postawione pytanie, to wtedy można się zastanowić, czy ta postać powinna być w jakiś sposób symbolicznie upamiętniona właśnie w naszych czasach współczesnych. Jest pomnik na rynku, pomnik autorstwa Tiecka, dziewiętnastowieczny, bardzo dobrze zrobiony. Czy stał się już dla nas pomnikiem w patynie, który nic nam nie mówi, oprócz tego że stoi? Czy jednak, mimo wszystko, znaczy coś więcej dla nas przez cały czas?
Spotkanie, które odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego transmitowane będzie na facebookowym profilu Muzeum Okręgowego od godzinie 17.00. Nagranie będzie także dostępne po premierze.
Więcej w materiale Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek.
Zobacz także

Dawna ulica św. Anny w Toruniu. Skąd ta nazwa? Kto tam mieszkał?[zdjęcia]
2021-02-12, 20:54Kim byli mieszkańcy ulicy św. Anny w Toruniu, jak wyglądał ich dzień, jakie wykonywali zawody i jakie przedmioty codziennego użytku po nich pozostały? To wszystko ilustruje wystawa, która dostępna jest od piątku w Domu Mikołaja… Czytaj dalej »

Dawne pocztówki z Bydgoskiego Przedmieścia. Spotkanie z autorką albumu
2020-12-11, 12:45Album dawnych pocztówek Bydgoskiego Przedmieścia, będzie tematem spotkania, które w piątek (11 grudnia) organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »

W Toruniu po książkę do paczkomatu. Nowa oferta Książnicy Kopernikańskiej
2020-12-02, 21:08Wypożycz, odbierz i oddaj w paczkomacie. Książnica Kopernikańska w Toruniu jest pierwszą biblioteką publiczną w Polsce, która we współpracy z firmą InPost, uruchomiła zdalne wypożyczanie książek. Czytaj dalej »

Jak budować fantastyczne światy? O grach i książkach w Książnicy Kopernikańskiej
2020-10-13, 08:05Literackie przygody młodych - gry fabularne w służbie książce - to nowy projekt toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, który w poniedziałek wystartował online. Czytaj dalej »

Trzy instytucje znajdą tu swoje miejsce. Rozbudowa Młyna Kultury [wideo, zdjęcia]
2020-10-05, 21:00Trwa gruntowna przebudowa i rozbudowa niezagospodarowanej dotąd części dawnych toruńskich młynów Richtera na potrzeby trzech marszałkowskich instytucji kultury. W poniedziałek zawieszono wiechę na obiekcie. Czytaj dalej »

Konkurs: Książnica Kopernikańska czeka na opowiadania z dreszczykiem
2020-09-01, 21:10'Mroczne Pomorze 1920. Opowiadania z dreszczykiem': pod tym hasłem odbędzie się druga edycja konkursu literackiego, który organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »

Gazety wydawane w przeszłości w regionie nie zginą, ale zostaną zdigitalizowane
2020-06-11, 17:3119 tysięcy stron gazet z czasów dwudziestolecia międzywojennego zostanie zdigitalizowanych. Projekt „Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920' realizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »

Ten rajd zostawił daleko w tyle gotyk na dotyk, Kopernika i piernika! [wideo]
2020-06-08, 08:18W Toruniu wystartował w niedzielę (07.06.) pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Uczestnicy poznali między innymi historię mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego, dawnej Oficerskiej… Czytaj dalej »

W czasach pandemii humor niezbędny. Premiera Kabaretu Loża Kopernika
2020-05-15, 17:16Włochaty potwór nawiedził Toruń. Szczególnie upodobał sobie artystów, którzy pochowali się w piwnicach. Tak zapowiada się fabuła Kabaretu Loża Kopernika, który w piątek będzie miał swoją premierę w Internecie. Czytaj dalej »

Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

