Czy w Toruniu powinien stanąć kolejny pomnik Mikołaja Kopernika?
To przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do dyskusji o znaczeniu postaci i nauki Mikołaja Kopernika, która odbędzie się dziś (19.02.), o godz. 17, z okazji 548 rocznicy urodzin astronoma.
Coroczne „Dies Natalis Copernici” organizowane są przez toruńskie Muzeum Okręgowe.
- Uczestnicy spotkania nawiążą do planów budowy drugiego pomnika w Toruniu z 1973 roku, ale przede wszystkim rozmawiać będą o współczesnym znaczeniu wartości kopernikańskich - podkreśla Michał Kłosiński kierownik Działu Dom Mikołaja Kopernika.
- Czy potrafilibyśmy te wartości w jakiś klarowny, czytelny dla nas wszystkich sposób zdefiniować, opisać? Czym jest symbolika postaci kopernikańskiej? Dopiero kiedy spróbowalibyśmy odpowiedzieć na tak postawione pytanie, to wtedy można się zastanowić, czy ta postać powinna być w jakiś sposób symbolicznie upamiętniona właśnie w naszych czasach współczesnych. Jest pomnik na rynku, pomnik autorstwa Tiecka, dziewiętnastowieczny, bardzo dobrze zrobiony. Czy stał się już dla nas pomnikiem w patynie, który nic nam nie mówi, oprócz tego że stoi? Czy jednak, mimo wszystko, znaczy coś więcej dla nas przez cały czas?
Spotkanie, które odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego transmitowane będzie na facebookowym profilu Muzeum Okręgowego od godzinie 17.00. Nagranie będzie także dostępne po premierze.
Więcej w materiale Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek.
Zobacz także
Fizyka nie musi być nudna. Nauka poprzez zabawę, czyli projekt „Naukobus” w Świeciu
2022-09-27, 18:00Eksperymenty na wyciągnięcie ręki - tak było w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu nad Wisłą. Czytaj dalej »
Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje]
2022-09-22, 08:35Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Znacznie… Czytaj dalej »
Ściany ze szkła, kanapy dla czytelników. Rozbudowa Książnicy w Toruniu [wizualizacje]
2022-09-10, 19:01Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy. Powstanie tu nowe skrzydło z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję cennych ksiąg, przechowywanych obecnie w magazynach. Czytaj dalej »
Konferencja marszałka: transport kolejowy, sprawa hematologii i wieści z Książnicy
2022-09-01, 21:30Uruchamiana w najbliższą niedzielę (4 września) zmodernizowana linia kolejowa Toruń Wschodni - Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego i zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym były tematami… Czytaj dalej »
Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu
2022-08-16, 20:14Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbecki. Czytaj dalej »
Laptopy i teleskopy dla najlepszych. Konkurs Wiedzy o Koperniku w Toruniu
2022-06-21, 06:51Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zapowiedzieli prezydent Torunia Michał Zaleski i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Wydarzenie wpisuje się w przypadającą w przyszłym roku 550. rocznicę urodzin wielkiego… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na Kiermasz Książki Regionalnej
2022-06-14, 06:50Piętnastu wystawców, debata i wykłady - to wszystko już we wtorek (14 czerwca) w Książnicy Kopernikańskiej, gdzie odbędzie się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Czytaj dalej »
Lekarze z toruńskiego oddziału hematologii negocjują umowy. Pacjenci się niepokoją [aktualizacja]
2022-06-10, 09:00Podopieczni Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Miejskiego w Toruniu obawiają się, czy ich lekarze pozostaną na swoich stanowiskach. Kontrakty kończą się im w czerwcu. Szybko rozniosła się wieść, że część lekarzy… Czytaj dalej »
Udało się obronić cenny manuskrypt. Kodeks Korwina zostaje w Toruniu?
2022-04-08, 20:27Bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej najprawdopodobniej pozostanie w kraju. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek o zaliczenie cymelium do swoich zbiorów. Czytaj dalej »
Samorządowcy i przedstawiciele UMK podpisali listy pod pomnikiem Kopernika. Chodzi o szlak słynnego astronoma
2022-03-24, 20:45Współpracy i utworzenia kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Kopernikowskiego dotyczyły dwa listy intencyjne podpisane pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.