Dawna ulica św. Anny w Toruniu. Skąd ta nazwa? Kto tam mieszkał?[zdjęcia]
Kim byli mieszkańcy ulicy św. Anny w Toruniu, jak wyglądał ich dzień, jakie wykonywali zawody i jakie przedmioty codziennego użytku po nich pozostały? To wszystko ilustruje wystawa, która dostępna jest od piątku w Domu Mikołaja Kopernika.
Ekspozycja zatytułowana „Ład i zgiełk” ilustruje średniowieczne życie.
– Ta ulica to byt trochę tajemniczy, bo do dziś nie wiemy dlaczego się tak nazywała. Możemy tę nazwę chyba połączyć z Krzyżakami, którzy tę świętą bardzo czcili, wprowadzili ją także do kalendarza liturgicznego – powiedziała kuratorka Alicja Marika Lubowicka.
Według badań historyków w XV wieku funkcjonowało na ul. Św. Anny 18 samodzielnych ekonomicznie działek mieszkalnych i 5 tzw. bud. W 1394 roku było tu 30 właścicieli i 17 lokatorów, w 1450 roku już 10 właścicieli.
Ulica i okolica miała elitarny charakter mieszkalny. Już w 1394 roku mieszkał tu rajca i ławnik, zaś w 1450 roku 2 rajców i ławnik. W XVI wieku charakter ten zaczął się zmieniać, a północne działki pierzei dzisiejszej ul. Kopernika połączono z zabudowaniami południowej linii Rynku Staromiejskiego. W 1550 roku mieszkało tu 11 właścicieli i wzrosła liczba lokatorów, a także spichlerzy. Jak mogło wyglądać życie ich mieszkańców? Jaki był wpływ umiejscowienia katedry i bramy miejskiej w okolicy?
W latach 70 – tych XX wieku pod dzisiejszym poziomem drogi odkryto relikty ulicy w postaci średniowiecznych dranic posadowionych na legarach, zachowane fragmenty ścieku, a na obrzeżach poziomy osadnicze oraz ocembrowaną studnię z XIII wieku.
Jakie grupy zawodowe mieszkały na Kopernika? Czy pozostały po nich ślady w źródłach pisanych? A może zachowały się przedmioty codziennego użytku średniowiecznych mieszkańców ul. Św. Anny? Czy można skorelować te informacje?
Na parceli przy ul. Kopernika 11/13 znaleziono glinianą skarbonkę, przy ul. Kopernika 15 skórzana sakiewkę, przy Kopernika 17 grzebień tkacki. A to wciąż nie wszystko, co wiemy o tej ulicy ze średniowiecznym rodowodem.
Ład i zgiełk. Życie średniowieczne przy ul. św. Anny w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika
Wystawa czynna: 12 lutego– 12 września 2021
Kurator: Alicja Marika Lubowicka
Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki
Zobacz także
Gośćmi noblistka i naukowcy z NASA. „Nowe Obroty” zakończą obchody Roku Kopernika
2024-02-15, 08:10Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, badacze z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Trzydniowe wydarzenie „Nowe Obroty”, kończące obchody Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Kodeks Korwina zostanie w Toruniu. Manuskrypt zyskał dodatkową ochronę
2024-02-01, 06:49Jak ustaliło Polskie Radio PiK, w listopadzie minister kultury podjął decyzję o zaliczeniu dzieła do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Oznacza to, że zyskał ochronę przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju. Czytaj dalej »
Wtorki z klimatem i ekologią. Zaprasza Kopernikański Ośrodek Integracji w Toruniu
2024-01-08, 19:02„Klimatyczne wtorki' mają być cyklem spotkań dla studentów UMK i mieszkańców zainteresowanych tematami takimi, jak klimat, czy zdrowa żywność. Czytaj dalej »
Pomnik Kopernika to kopalnia ciekawostek. Figurę wpisano do rejestru zabytków
2024-01-02, 07:46Ma 170 lat, ale w wojewódzkim rejestrze zabytków jest niecałe dwa tygodnie. To pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu, często fotografowany przez turystów, miejsce spotkań wielu mieszkańców. Czytaj dalej »
Kończą się urodziny Mikołaja Kopernika. W Toruniu obchodzono je bardzo hucznie
2023-12-28, 20:30Kongres naukowy, wystawy, koncerty muzyki z kosmosu, premiery teatralne - w Toruniu dobiegają końca obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten rok był pełen wydarzeń artystycznych, naukowych a nawet turystycznych. Czytaj dalej »
Skóra okładki, pochodzenie papieru i zużycie książki. To wszystko sprawdzi pracownia w Książnicy
2023-12-19, 08:31W pracowni konserwatorskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu powstała nowa pracownia badawcza. Wszystko za sprawą pozyskanych na ten cel funduszy. Książnica otrzymała ponad 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury… Czytaj dalej »
Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi. Kopernik, jakiego nie znacie w Teatrze Horzycy [wideo]
2023-12-14, 16:00„Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to spektakl o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Premiera przedstawienia w czwartek na scenie Teatru W. Horzycy w To… Czytaj dalej »
Najlepsze imieniny to kosmiczne imieniny! Browar B zorganizował zajęcia poświęcone Kopernikowi
2023-12-07, 08:31We włocławskim Centrum Kultury Browar B obchodzono imieniny Mikołaja Kopernika - oczywiście za sprawą mobilnego planetarium i wykładów o astronomii. Do takiego spędzania czasu zachęcał organizator imieninowej imprezy, Piotr Maje… Czytaj dalej »
Badacze z regionu zasilą komitety Polskiej Akademii Nauk. Wyróżniono pracowników UKW i UMK
2023-12-05, 16:20Polska Akademia Nauk opublikowała wyniki wyborów do komitetów naukowych. Badaczy i badaczki z Uniwersytetu wybrano do 32 gremiów, w których zajmą się upowszechnianiem nauki i dostarczaniem ekspertyz kluczowych dla prowadzenia rzetelnej… Czytaj dalej »
Setne urodziny Książnicy Kopernikańskiej! Odznaczono zasłużonych pracowników [zdjęcia]
2023-12-04, 18:11Wojewódzka Biblioteka Publiczna-Książnica Kopernikańska w Toruniu obchodzi jubileusz 100-lecia. Uroczyste spotkanie odbyło się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Podczas gali wręczone zostały okolicznościowe nagrody dla pracowników… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.