Dawne pocztówki z Bydgoskiego Przedmieścia. Spotkanie z autorką albumu
Album dawnych pocztówek Bydgoskiego Przedmieścia, będzie tematem spotkania, które w piątek (11 grudnia) organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Pocztówki pochodzą z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów, którzy te papierowe zabytki codzienności zbierają od 1988 roku. - Są wśród nich widoki znane, ale też zabytki rzadkie, wszystkie z obszernym komentarzem historycznym - zapowiada Katarzyna Kluczwajd z Książnicy Kopernikańskiej, autorka albumu.
- Wprowadzenie stanowi impresja o dzielnicy: pocztówkowa, historyczna, osobista. Obrazem opowiadane historie dotyczą kolejno: ulic, lokali, Grzyba, Parku, pomnika Żelaznego Kanclerza, pomników z okresu II Rzeczypospolitej. Ciekawe zamknięcie tej części albumu stanowią pocztówki najnowsze – subiektywne. Warto zwrócić uwagę na obszerne ilustrowane kalendarium – daty, miejsca, ludzie ukazani są w przystępny sposób w kontekście dziejów miasta – czytamy w zapowiedziach.
Spotkanie online na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Jest to drugi album toruńskich pocztówek, autorstwa Katarzyny Kluczwajd - wcześniej ukazał się „Podgórz koło Torunia. Pocztówki z kolekcji Pawła Żuchowskiego".
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.