Konkurs: Książnica Kopernikańska czeka na opowiadania z dreszczykiem
"Mroczne Pomorze 1920. Opowiadania z dreszczykiem": pod tym hasłem odbędzie się druga edycja konkursu literackiego, który organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Tym razem uczestnicy projektu zabiorą nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego. O czym można pisać ? O tym Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z Markiem Ospalskim z Książnicy Kopernikańskiej.
W pierwszej edycji tego konkursu literackiego, twórcy pisali toruńskie, współczesne legendy. Tym razem organizatorzy proszą o napisanie historii kryminalnych.
- Nie tylko kryminalnych. To mogą być także horrory, opowiadania z dreszczykiem, historie szpiegowskie, co komu w duszy gra. Ważne, żeby było mrocznie, zgodnie z tytułem konkursu: "Mroczne Pomorze 1920. Opowiadania z dreszczykiem". Liczymy, ze rozpiętość tematyczna teksów będzie rozmaita, duża, liczymy też, że stylistycznie też te teksty będą się od siebie różnić. Mamy nadzieję, że objawią się nam autorzy, którzy będą przynajmniej tak dobrzy, jak Agatha Christie.
Warunek konieczny: znajomość historii Pomorza w XX - leciu międzywojennym. Akcja musi się toczyć w roku 1920- wtedy Pomorze wróciło do wolnej polski- lub w okolicy tego roku. Regulamin dostępny jest na stronie Książnicy Kopernikańskiej.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.