Ten rajd zostawił daleko w tyle gotyk na dotyk, Kopernika i piernika! [wideo]
W Toruniu wystartował w niedzielę (07.06.) pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Uczestnicy poznali między innymi historię mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego, dawnej Oficerskiej Szkoła Marynarki Wojennej.
Przewodnikiem na trasie był Paweł Bukowski.
- Skupiłem się na drodze niepodległości XX lecia międzywojennego, na niepodległości energetycznej, mówiąc o infrastrukturze, kiedy to, jeżeli chodzi o Toruń, zachodziły zmiany w budownictwie i rozwoju miasta. Moją intencją było zwrócenie uwagi, że Toruń to nie tylko Kopernik i piernik, gotyk na dotyk, że to także piękna karta historyczna z okresu międzywojnia, mam na myśli styl modernistyczny, mam na myśli historię garnizonu i wykorzystanie fortyfikacji pozaborczych.
Kolejny rajd odbędzie się w lipcu.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.