Toruńska Książnica Kopernikańska w narodowym zasobie bibliotecznym
Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny. Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Na narodowy zasób biblioteczny składają się materiały cenne pod względem historycznym, naukowym i artystycznym. Dzieła podzielone są na siedem kategorii: kolekcje biblioteczne, publikacje, rękopisy, rysunki, fotografie i filmy, grafiki oraz inne materiały biblioteczne. O zaliczeniu księgozbioru do NZB decyduje Rada do Spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego, działająca przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego.
Wśród bibliotek, których materiały tworzą NZB, znajdują się m.in. Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Biblioteka Śląska w Katowicach, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Do narodowego zasobu bibliotecznego włączona została część księgozbioru Książnicy Kopernikańskiej obejmująca regionalne wydawnictwa z okresu XIX i początku XX wieku, starodruczne panegiryki, kolekcję księdza Stanisława Kujota ze zbiorów Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz fotografie i grafiki związane z Toruniem i regionem.
Główna siedziba Książnicy Kopernikańskiej przeszła cztery lata temu gruntowną modernizację, która kosztowała blisko 11 milionów złotych. W tym roku do pracowni trafiły urządzenia umożliwiające precyzyjne określenie stanu zachowania księgozbioru oraz wybór odpowiednich metod konserwatorskich.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.