Skalpel parowy w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do czego posłuży?
Stół niskociśnieniowy, skalpel parowy, a także specjalistyczny odkurzacz - te sprzęty nie przydadzą się w domu, ale użytek z ich zrobią konserwatorzy z toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej.
Zakończyła się tam właśnie modernizacja pracowni konserwatorskiej, dzięki której będzie można przeprowadzać na miejscu zaawansowane zabiegi konserwatorsko-restauracyjne - wyjaśnia Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej.
Modernizacja pracowni konserwatorskiej kosztowała blisko 100 tysięcy złotych. Projekt dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
Zobacz także
Przyjechali na Kongres Kopernikański. Zagraniczni ministrowie zwiedzali Młyn Wiedzy
2023-02-20, 13:50Ministrów i wiceministrów edukacji m.in. z Iraku, Gruzji i Ukrainy oprowadził po Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaprezentowano im również trójwymiarowe widowisko historyczne… Czytaj dalej »
Luty
2023-02-19, 22:00Dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika spojrzeliśmy w niebo oczami astronoma wszech czasów. Co i jak obserwował? Jakich instrumentów używał? Czym tak naprawdę zajmował się astronom u schyłku średniowiecza? :) Czytaj dalej »
Bawili się w najlepsze! Piknik Kopernikański przyciągnął tłumy [wideo, zdjęcia]
2023-02-19, 20:41Można było wydrukować Mikołaja Kopernika w 3D, zobaczyć nocne niebo nad Toruniem w mobilnym planetarium czy poeksperymentować w „Naukobusie” - takie atrakcje czekały w niedzielę (19 lutego) na odwiedzających Centrum Nowoczesności… Czytaj dalej »
Prof. Krzysztof Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej
2023-02-19, 18:51W Toruniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego wręczono akty powołań do Akademii Kopernikańskiej. Sekretarzem generalnym Akademii został astronom prof. Krzysztof Górski. Czytaj dalej »
Pracownicy UMK pikietowali przed rektoratem. Żądają wyższych zarobków
2023-02-19, 17:01Przedstawiciele nauczycieli, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pracowników gospodarczych oraz aktywiści pikietowali przed toruńską Aulą UMK, gdzie miała miejsce inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. - Walczymy… Czytaj dalej »
Kongres Kopernikański otwarty. Prof. Peebles: Największe odkrycia są nieoczekiwane
2023-02-19, 15:31Kilkuset uczonych z różnych krajów bierze udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. - Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze - radził naukowcom… Czytaj dalej »
Biskup Śmigiel: Mikołaj Kopernik rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga
2023-02-19, 12:27- Kopernik był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu - mówił bp toruński Wiesław Śmigiel w katedrze podczas Mszy świętej poprzedzającej rozpoczęcie obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Czytaj dalej »
Dokonania Kopernika okiem naukowców. Uczelnie zaczynają cykl obrad
2023-02-19, 10:15Prezentacja badań dotyczących życia i działalności Mikołaja Kopernika - to główny cel Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który 19 lutego zostanie zainaugurowany w Toruniu. To wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
2023-02-18, 19:30Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »
Kopernik zdmuchnął świeczki z urodzinowego tortu! 550. urodziny astronoma [zdjęcia, wideo]
2023-02-18, 16:30Było huczne sto lat, tort, prezenty i życzenia! W Toruniu można było wziąć udział w wielkim urodzinowym przyjęciu Mikołaja Kopernika. Mieszkańcy i turyści w kolorowym i głośnym pochodzie przemierzyli ul. Szeroką pod pomnik astronoma… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.