Czy Mikołaj Kopernik jadł we Włoszech pizzę? Nowa wystawa w Toruniu
Jak przechowywano żywność za czasów Mikołaja Kopernika, co podawano na stole i w jakich naczyniach – tego wszystkiego dowiemy się z wystawy, która zostanie otwarta w piątek (4 października) w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ekspozycja zatytułowana „Przy stole z Kopernikiem. Realia konsumpcji i przygotowywania posiłków na przełomie XV i XVI wieku" podzielona została na poszczególne stoły: toruński, krakowski, włoski oraz warmiński. –Największą atrakcją wystawy są kilkusetletnie produkty, a największym zaskoczeniem ilość postnych dni - wyjaśnia kuratorka Alicja Marika Lubowicka.
– Zarówno młodość astronoma, jak i późniejsze podróże Mikołaja, otworzyły podniebienie torunianina na nowe smaki. Warto zwrócić się ku archeologii i szczątkom, jakie badacze znajdują dla tych czasów, m.in. na terenie wielkich miast pruskich. Na pewno można będzie zobaczyć średniowieczne jajka i szczątki roślinne z Elbląga i Torunia oraz gratkę – mięso znalezione we wraku statku Miedziowiec, który zatonął w Zatoce Gdańskiej w XV wieku - czytamy w zapowiedziach wystawy.
Ekspozycja „Przy stole z Kopernikiem. Realia konsumpcji i przygotowywania posiłków na przełomie XV i XVI wieku" otwarta zostanie w piątek (4 października) o godz. 17.00 i oglądać można ją będzie do 3 maja.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.