Książnica Kopernikańska obchodzi 95-lecie działalności
Od 1923 roku służy mieszkańcom Torunia i regionu, udostępniając księgozbiory i organizując wydarzenia edukacyjno-popularyzatorskie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu świętuje 95-lecie działalności.
Podczas dzisiejszych (12 grudnia) uroczystości rocznicowych marszałek Piotr Całbecki wręczy zasłużonym pracownikom placówki specjalne nagrody. Książnica Kopernikańska jest jednostką organizacyjną samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
- Dzisiejsza rocznica jest okazją nie tylko do podsumowania 95 lat działalności, ale również do podziękowania pracownikom Książnicy Kopernikańskiej za ich codzienne zaangażowanie. To bardzo potrzebna instytucja, która służy całemu regionowi – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Nagrody Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymają: Halina Ciechorska, Iwona Drzewiecka, Anna Fidala, Anna Rabińska i Irena Urbaniak.
Książnica Kopernikańska powstała 19 lutego 1923 roku (zbiory udostępniła 10 grudnia) i jest najstarszą na Pomorzu polską biblioteką naukową. Początkowo księgozbiór biblioteki liczył 100 tysięcy woluminów. W obecnej siedzibie przy ulicy Słowackiego 8 działa od 1973 roku. Swoją obecną nazwę nosi od 26 kwietnia 2002 roku.
Obecnie zbiory Książnicy Kopernikańskiej to prawie 640 tysięcy książek, ponad 104 tysiące egzemplarzy czasopism oraz blisko 65 tysięcy jednostek specjalnych, takich jak rękopisy i wydawnictwa kartograficzne. Biblioteka posiada również 26 tysięcy książek zabytkowych. Najstarsze z nich pochodzą z XV wieku. Jest to jedna z najcenniejszych tego typu kolekcji w Polsce.
Biblioteka posiada 14 filii działających na terenie Torunia przy ulicach: Jęczmiennej, Kościuszki, Mickiewicza, Poznańskiej, Lubickiej, Lelewela, Okólnej, Rzepakowej, Konstytucji 3 Maja, Żwirki i Wigury, Fałata, Św. Józefa, Łyskowskiego i Raszei (więcej o filiach). Sprawuje również nadzór nad bibliotekami publicznymi w podregionie toruńsko-włocławskim. Prowadzi także działalność edukacyjno-popularyzatorską poprzez organizowanie spotkań autorskich, prelekcji, konkursów i wystaw.
W 2015 roku budynek główny książnicy przy ul. Słowackiego 8 został gruntownie zmodernizowany. Dzięki przeprowadzonym pracom udało się wygospodarować dodatkową powierzchnię magazynową. Wzmocniono konstrukcję budynku, naprawiono stropy i ściany, a także wymieniono drzwi. W ramach prowadzonych prac udało się także odnowić pomieszczenia działu zbiorów specjalnych – czytelnię i pokój starodruków.
Zobacz także
W Grudziądzu o Mikołaju Koperniku
2017-03-21, 13:28Grudziądzanie świętują Dzień Mikołaja Kopernika - Ekonomisty. Czytaj dalej »

45. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
2017-02-20, 10:12Ogólnopolskie seminarium astronomiczne, wykłady naukowe, wystawy i konkursy wiedzy o wielkim astronomie - to największe atrakcje rozpoczynających się dzisiaj 45. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich. Czytaj dalej »

Toruń gości prawie 800 harcerzy z całego kraju
2017-02-18, 14:27Mapy, gitary i mundury. Niemal 800 harcerzy z całej Polski przyjechało do Torunia. W mieście trwa 24. Rajd Kopernikański. Jest to jedna z największych imprez skautingowych w kraju. Czytaj dalej »
Rozpoczyna się 35. harcerski Rajd Kopernikański
2017-02-17, 11:09W Toruniu rozpoczyna się dzisiaj 35. Rajd Kopernikański. Weźmie w nim udział tysiąc druhen i druhów - poinformowała w porannej Rozmowie dnia w PR PiK Magdalena Osada z ZHP. Czytaj dalej »
Wysokie notowania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
2017-02-07, 13:38Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu awansował w prestiżowym zestawieniu Ranking Web of Universities. Uczelnia poprawiła swoją pozycję o 23 miejsca i obecnie plasuje się na 682. pozycji na świecie i 7. pozycji w Polsce. Czytaj dalej »
Bydgoski "elektronik" najlepszym technikum w Polsce wg "Perspektyw"
2017-01-10, 11:06Technikum Elektroniczne w w Bydgoszczy jest najlepszym polskim technikum - tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ranking po raz 19. przygotował miesięcznik 'Perspektywy'. Czytaj dalej »
Imieniny Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
2016-12-06, 13:19Grudziądzanie po raz kolejny uczcili imieniny Mikołaja Kopernika. Świętujący zgromadzili się przy pomniku Mikołaja Kopernika, na którym pojawiła się też mikołajkowa czapka. Czytaj dalej »
W trakcie prac remontowych ukradli portret wielkiego astronoma
2016-11-24, 21:21Mieli remontować aulę toruńskiego UMK, a - jak ustalili toruńscy śledczy - przy okazji wykonywania prac ukradli z budynku wykonany na blasze portret Mikołaja Kopernika, autorstwa Stefana Knappa. Czytaj dalej »

Kryminalne spotkanie autorskie w Książnicy Kopernikańskiej
2016-10-04, 13:53Robert Małecki dołączy dziś do grona toruńskich pisarzy. W Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się spotkanie z autorem kryminału pt. 'Najgorsze dopiero nadejdzie'. Czytaj dalej »
Wojewódzka Książnica Kopernikańska w Toruniu upomni się o swoje książki
2016-06-17, 13:12Przetrzymałeś książki z biblioteki? W Toruniu zapuka do Ciebie firma windykacyjna. Wojewódzka Książnica Kopernikańska domaga się zwrotu wypożyczonych z jej zbiorów pozycji. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

