Książnica Kopernikańska obchodzi 95-lecie działalności
Od 1923 roku służy mieszkańcom Torunia i regionu, udostępniając księgozbiory i organizując wydarzenia edukacyjno-popularyzatorskie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu świętuje 95-lecie działalności.
Podczas dzisiejszych (12 grudnia) uroczystości rocznicowych marszałek Piotr Całbecki wręczy zasłużonym pracownikom placówki specjalne nagrody. Książnica Kopernikańska jest jednostką organizacyjną samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
- Dzisiejsza rocznica jest okazją nie tylko do podsumowania 95 lat działalności, ale również do podziękowania pracownikom Książnicy Kopernikańskiej za ich codzienne zaangażowanie. To bardzo potrzebna instytucja, która służy całemu regionowi – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Nagrody Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymają: Halina Ciechorska, Iwona Drzewiecka, Anna Fidala, Anna Rabińska i Irena Urbaniak.
Książnica Kopernikańska powstała 19 lutego 1923 roku (zbiory udostępniła 10 grudnia) i jest najstarszą na Pomorzu polską biblioteką naukową. Początkowo księgozbiór biblioteki liczył 100 tysięcy woluminów. W obecnej siedzibie przy ulicy Słowackiego 8 działa od 1973 roku. Swoją obecną nazwę nosi od 26 kwietnia 2002 roku.
Obecnie zbiory Książnicy Kopernikańskiej to prawie 640 tysięcy książek, ponad 104 tysiące egzemplarzy czasopism oraz blisko 65 tysięcy jednostek specjalnych, takich jak rękopisy i wydawnictwa kartograficzne. Biblioteka posiada również 26 tysięcy książek zabytkowych. Najstarsze z nich pochodzą z XV wieku. Jest to jedna z najcenniejszych tego typu kolekcji w Polsce.
Biblioteka posiada 14 filii działających na terenie Torunia przy ulicach: Jęczmiennej, Kościuszki, Mickiewicza, Poznańskiej, Lubickiej, Lelewela, Okólnej, Rzepakowej, Konstytucji 3 Maja, Żwirki i Wigury, Fałata, Św. Józefa, Łyskowskiego i Raszei (więcej o filiach). Sprawuje również nadzór nad bibliotekami publicznymi w podregionie toruńsko-włocławskim. Prowadzi także działalność edukacyjno-popularyzatorską poprzez organizowanie spotkań autorskich, prelekcji, konkursów i wystaw.
W 2015 roku budynek główny książnicy przy ul. Słowackiego 8 został gruntownie zmodernizowany. Dzięki przeprowadzonym pracom udało się wygospodarować dodatkową powierzchnię magazynową. Wzmocniono konstrukcję budynku, naprawiono stropy i ściany, a także wymieniono drzwi. W ramach prowadzonych prac udało się także odnowić pomieszczenia działu zbiorów specjalnych – czytelnię i pokój starodruków.
Zobacz także
Grudziądz, Kopernik i... pieniądze. O nich słynny astronom mówił 500 lat temu
2022-03-21, 20:5521 marca minęło 500 lat od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „De aestimatione monetae” („O szacunku monety”). Na tę okoliczność Mennica Polska, na zlecenie Polskiego Towarzystwa… Czytaj dalej »
Tras jest pięć, a wszystkie łączy postać Kopernika. Harcerze „lecą" w kosmos!
2022-02-26, 18:26500 harcerzy z całego kraju przyjechało do Torunia. Biorą udział w 39. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. To impreza podczas której skauci wspólnie świętują urodziny patrona hufca i najbardziej znanego torunianina - Mikołaja… Czytaj dalej »
Wicemarszałek: Zabytkowy Kodeks Macieja Korwina musi zostać w Toruniu
2022-02-23, 21:00- Mamy prawo do XV-wiecznego Kodeksu Macieja Korwina - mówił podczas środowej konferencji prasowej wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Czytaj dalej »
O Kodeksie Korwina w Sejmie: „Oddanie go to zbrodnia na kulturze polskiej”
2022-02-22, 14:46- Konstytucja broni Kodeksu Macieja Korwina. W naszej kulturze jest wpisane, aby nie pozbywać się lekkomyślnie zabytków - podkreślali eksperci podczas wysłuchania w Sejmie. Czytaj dalej »
W przyszłym roku cały świat będzie się kręcić wokół Kopernika! [wideo]
2022-02-20, 18:20Światowy kongres kopernikański to najważniejsze wydarzenie, które Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu planuje na przyszły rok z okazji 550. rocznicy urodzin swojego patrona. Czytaj dalej »
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. A my „ruszymy" się na urodziny Kopernika!
2022-02-19, 15:10W Toruniu obchodzona jest w sobotę (19 lutego) 549 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się uroczystość Dies Natalis Copernici. Czytaj dalej »
Toruń murem za Kodeksem Korwina! Naukowcy podkreślają, że to skarb [wideo]
2022-02-18, 13:01Pod hasłem „Dlaczego Kodeks Korwina powinien zostać w Toruniu?” odbywa się w Toruniu konferencja popularno-naukowa. Spotkanie organizowane jest w nawiązaniu do projektu poselskiego, który zakłada oddanie Węgrom zabytkowego rękopisu… Czytaj dalej »
Toruńscy radni jednogłośnie przeciwko planom przekazania Węgrom manuskryptu z Książnicy Kopernikańskiej
2022-02-17, 14:51Toruńska rada miasta nie zgadza się na przekazanie stronie węgierskiej tzw. Kodeksu Korwina. W przyjętym jednogłośnie stanowisku radni apelują do parlamentarzystów, aby odrzucili poselski projekt ustawy. Czytaj dalej »
W Epilogu sam wybierzesz grę i audiobooka. Książnica Kopernikańska zaprasza
2022-01-16, 19:25Toruńska Książnica Kopernikańska otwiera w poniedziałek (17 stycznia) Epilog, a w nim dostępne dla wszystkich chętnych strefy - m.in. gier planszowych czy audiobooków. Czytaj dalej »
Studenci, mieszkańcy i goście Torunia dostaną piękny prezent na 550. urodziny Kopernika
2022-01-06, 19:00W Toruniu powstanie Kopernikańskie Centrum Integracji. W zmodernizowanych budynkach na terenie stacji pomp Nowe Bielany znajdzie się m.in. galeria sztuki, czytelnia i żywe muzeum przedmiotów użytkowych. Miejsce ma służyć integracji… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.