Promocja książki o toruńskim Podgórzu w Książnicy Kopernikańskiej
Na promocję książki o Pogórzu, niegdyś samodzielnym mieście, dziś lewobrzeżnej dzielnicy Torunia, zaprasza Książnica Kopernikańska.
To na Podgórzu powstał dworzec główny Torunia, także tutaj doszło do katastrofalnej w skutkach eksplozji na torach kolejowych w ostatnich dniach II wojny światowej. Losy Podgórza były bardzo zmienne: w 1555 roku uzyskał lokację miejską, w 1833 został zdegradowany. W 1924 roku przywrócono mu prawa miejskie, które stracił w 1938 roku.
Toruńskim przedmieściom sprzed lat poświęcony jest nowy cykl publikacji, który proponuje Katarzyna Kluczwajd, historyczka sztuki. Cykl otwiera wlaśnie książka o Podgórzu, której promocja już dziś o 18.00.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.