Prezentacja zabytkowych zbiorów w Książnicy Kopernikańskiej
Dzieła Gutenberga, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza czy Marii Pawlikowskiej - w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu nie tylko do obejrzenia, ale też do dotykania i powąchania.
Wyjątkowo tylko dzisiaj prezentowane są wierne kopie zabytkowych zbiorów. Między innymi: Biblia Gutenberga - pierwsza na świecie drukowana książka z połowy XV w, a także słynne dzieło Mikołaja Kopernika z 1543 roku " O obrotach sfer niebieskich".
Obejrzeć można także oryginały. Wśród nich miniaturową wersję "Poezyi" Adama Mickiewicza z 1898 roku. Ciekawostką są także pachnące książki Haliny Poświatowskiej oraz Marii Pawlikowskiej.
Pierwsza tura zwiedzania jednodniowej wystawy w Książnicy Kopernikańskiej właśnie dobiega końca. Kolejne spotkanie na które wstęp jest wolny, dziś o 17.00. Pokaz książek połączony będzie z projekcją zdjęć dokumentujących budowę obecnej siedziby Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.