Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi – tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
O inwestycji Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z dyrektor Książnicy Danettą Ryszkowską-Mirowską.
- Nowe skrzydło oddajemy w stu procentach naszym czytelnikom - mówi Danetta Ryszkowska-Mirowska. - Do tej pory Książnica Kopernikańska funkcjonowała w systemie tak zwanych magazynów zamkniętych. W magazynach były gromadzone zbiory, a nasi czytelnicy na podstawie rewersów je wypożyczali. W nowym otoczeniu zupełnie otwieramy się na naszego czytelnika.
Ryszkowska-Mirowska zapowiada, że w nowym budynku powstanie przestrzeń z wolnym dostępem do księgozbiorów, z wydzielonymi różnego rodzaju strefami. - Mam na myśli zarówno strefę inkluzji społecznej z książką biblioterapeutyczną, jak i przestrzeń gamingową, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy bardzo dużą liczbę wydarzeń związanych z grami planszowymi, RPG, z puzzlami. Przeciągamy w ten sposób czytelników, bo jeżeli będą chcieli przychodzić do biblioteki, to będą chcieli także czytać książki.
Według dyrektor Książnicy, poziom minus jeden będzie bardzo istotny dla rozwoju instytucji: - To sala konferencyjna z wysuwaną widownią, z możliwością podziału na dwie mniejsze. I jeszcze przestrzeń, na której mi najbardziej zależało, czyli przestrzeń wystawiennicza, tak zwany magazyn studyjny, w którym będą prezentowane zbiory zabytkowe, które do tej pory były przechowywane w magazynie zbiorów specjalnych. W nowym obiekcie chcemy je eksponować i przedstawiać naszym czytelnikom właściwie na co dzień - mówi dyrektor Książnicy Kopernikańskiej.
Koszt rozbudowy to 30 mln złotych. Kilka dni temu na budynku zawisła tradycyjna wiecha.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek, o samym projekcie można poczytać: TUTAJ
Zobacz także

Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
2023-10-25, 16:25170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku… Czytaj dalej »

Pobiegli w Maratonie Toruńskim, by się sprawdzić. Finał Triady Kopernikańskiej [wideo, zdjęcia]
2023-10-22, 14:54800 osób stanęło w niedzielę na starcie jubileuszowej, 40. edycji Maratonu Toruńskiego. Biegacze przyjechali z całego kraju. Czytaj dalej »

W niedzielę finał Triady Kopernikańskiej. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu!
2023-10-21, 18:55W Toruniu 22 października odbędzie się finał Triady Kopernikańskiej, czyli cyklu biegów upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To jubileuszowa, 40. edycja Maratonu Toruńskiego, połączona z biegami na 5 km i… Czytaj dalej »

Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
2023-09-25, 16:12Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom. Czytaj dalej »

„O matmo!” – wystawa z Centrum Nauki Kopernik przyjechała do Grzywny [zdjęcia, wideo]
2023-09-15, 15:17Gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę? W odpowiedzi na to pytanie pomaga uczniom ze Szkoły Podstawowej w podtoruńskiej Grzywnie interaktywna wystawa „O matmo!”. Czytaj dalej »

Dźwięki i rytmy kosmosu w toruńskim Kinie Centrum. Finał projektu „De Revolutionibus”
2023-09-13, 17:11Kosmiczne warsztaty filmowe, koncerty muzyki elektroakustycznej oraz wykłady astronomów - Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia od kwietnia realizuje projekt „De Revolutionibus 2023”. Wydarzenie zmierza do wielkiego finału. Czytaj dalej »

Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło i na finał powraca do Torunia [program]
2023-09-12, 19:30Rozpoczyna się toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie odbywa się z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przed uczestnikami sześć sekcji tematycznych i kilka dni obrad. Wezmą w nich… Czytaj dalej »

Badania kopernikańskie prowadzone na całym świecie będą rejestrowane w Polsce
2023-09-12, 18:44Powstanie Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisali w Toruniu rektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego… Czytaj dalej »

Miejsce spotkań przy kwitnących kwiatach. Uruchomiono Kopernikański Ośrodek Integracji [zdjęcia]
2023-09-12, 15:36Ma integrować studentów, pracowników UMK i mieszkańców. W Toruniu otwarto Kopernikański Ośrodek Integracji. - Ma to być miejsce, w którym można się spotkać i dobrze bawić - wyjaśniała dyrektor ośrodka Małgorzata Błaszcza… Czytaj dalej »

Wystawa z „kopernikańskim rozmachem”. Otwarcie ekspozycji „Misterium Słońca”
2023-09-09, 07:58W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu otwarta została wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” . Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i Włoch… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

