Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi – tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
O inwestycji Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z dyrektor Książnicy Danettą Ryszkowską-Mirowską.
- Nowe skrzydło oddajemy w stu procentach naszym czytelnikom - mówi Danetta Ryszkowska-Mirowska. - Do tej pory Książnica Kopernikańska funkcjonowała w systemie tak zwanych magazynów zamkniętych. W magazynach były gromadzone zbiory, a nasi czytelnicy na podstawie rewersów je wypożyczali. W nowym otoczeniu zupełnie otwieramy się na naszego czytelnika.
Ryszkowska-Mirowska zapowiada, że w nowym budynku powstanie przestrzeń z wolnym dostępem do księgozbiorów, z wydzielonymi różnego rodzaju strefami. - Mam na myśli zarówno strefę inkluzji społecznej z książką biblioterapeutyczną, jak i przestrzeń gamingową, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy bardzo dużą liczbę wydarzeń związanych z grami planszowymi, RPG, z puzzlami. Przeciągamy w ten sposób czytelników, bo jeżeli będą chcieli przychodzić do biblioteki, to będą chcieli także czytać książki.
Według dyrektor Książnicy, poziom minus jeden będzie bardzo istotny dla rozwoju instytucji: - To sala konferencyjna z wysuwaną widownią, z możliwością podziału na dwie mniejsze. I jeszcze przestrzeń, na której mi najbardziej zależało, czyli przestrzeń wystawiennicza, tak zwany magazyn studyjny, w którym będą prezentowane zbiory zabytkowe, które do tej pory były przechowywane w magazynie zbiorów specjalnych. W nowym obiekcie chcemy je eksponować i przedstawiać naszym czytelnikom właściwie na co dzień - mówi dyrektor Książnicy Kopernikańskiej.
Koszt rozbudowy to 30 mln złotych. Kilka dni temu na budynku zawisła tradycyjna wiecha.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek, o samym projekcie można poczytać: TUTAJ
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.