Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi – tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
O inwestycji Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmawiała z dyrektor Książnicy Danettą Ryszkowską-Mirowską.
- Nowe skrzydło oddajemy w stu procentach naszym czytelnikom - mówi Danetta Ryszkowska-Mirowska. - Do tej pory Książnica Kopernikańska funkcjonowała w systemie tak zwanych magazynów zamkniętych. W magazynach były gromadzone zbiory, a nasi czytelnicy na podstawie rewersów je wypożyczali. W nowym otoczeniu zupełnie otwieramy się na naszego czytelnika.
Ryszkowska-Mirowska zapowiada, że w nowym budynku powstanie przestrzeń z wolnym dostępem do księgozbiorów, z wydzielonymi różnego rodzaju strefami. - Mam na myśli zarówno strefę inkluzji społecznej z książką biblioterapeutyczną, jak i przestrzeń gamingową, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy bardzo dużą liczbę wydarzeń związanych z grami planszowymi, RPG, z puzzlami. Przeciągamy w ten sposób czytelników, bo jeżeli będą chcieli przychodzić do biblioteki, to będą chcieli także czytać książki.
Według dyrektor Książnicy, poziom minus jeden będzie bardzo istotny dla rozwoju instytucji: - To sala konferencyjna z wysuwaną widownią, z możliwością podziału na dwie mniejsze. I jeszcze przestrzeń, na której mi najbardziej zależało, czyli przestrzeń wystawiennicza, tak zwany magazyn studyjny, w którym będą prezentowane zbiory zabytkowe, które do tej pory były przechowywane w magazynie zbiorów specjalnych. W nowym obiekcie chcemy je eksponować i przedstawiać naszym czytelnikom właściwie na co dzień - mówi dyrektor Książnicy Kopernikańskiej.
Koszt rozbudowy to 30 mln złotych. Kilka dni temu na budynku zawisła tradycyjna wiecha.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek, o samym projekcie można poczytać: TUTAJ
Zobacz także
Zjazd absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2013-09-07, 14:49Prawie 250 absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkało się na XIX zjeździe w Toruniu. Przyjechali goście z całej Polski i zagranicy. Czytaj dalej »
Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie
2013-06-19, 19:17W Toruniu rozpoczęło się w środę trzydniowe VII Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie. Bierze w nim udział 200 doktorantów z całej Polski. Czytaj dalej »
Dobiega końca Zjazd Szkół Kopernikańskich z regionu
2013-06-16, 10:45Uczniowie i nauczyciele z dwudziestu szkół uczestniczyli od piątku w różnych wydarzeniach związanych z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »
Konferencja Kopernikańska w Toruniu
2013-06-07, 08:36Astronomowie i historycy oraz przedstawiciele innych dziedzin nauki będą prelegentami podczas otwartej dla wszystkich dwudniowej Konferencji Kopernikańskiej, która odbędzie sie 7 i 8 czerwca w Toruniu. Czytaj dalej »
Deszczowy "Słoneczny Piknik Kopernikański" w Toruniu
2013-05-25, 15:12Na scenie koncerty, a na zielonej trawie, która pojawiła się na Rynku Staromiejskim w Toruniu - stoiska ekologiczne. Czytaj dalej »
Słoneczny Piknik Kopernikański w Toruniu
2013-05-24, 18:13Zabawy dla dzieci, pokazy cyrkowe, warsztaty rzemieślnicze, zielarskie i jarmark ekologiczny - to tylko część atrakcji Słonecznego Pikniku Kopernikańskiego, który rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli. Czytaj dalej »
Dwa pikniki ekologiczne w Toruniu?
2013-05-10, 21:08Czy miasto powinno organizować imprezy podobne do tych, które wcześniej wymyślił ktoś inny? Czytaj dalej »
"Kopernik. Komiks i okolice"
2013-05-10, 12:03Toruńskie Planetarium otworzy w piątek nietypową wystawę. Na kilkudziesięciu planszach będzie można zobaczyć komiksy i rysunki pokazujące Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Szczepan Twardoch w Toruniu.
2013-05-07, 14:00Szczepan Twardoch tegoroczny laureat Paszportu 'Polityki' w kategorii literatura, odwiedzi dziś Toruń. Czytaj dalej »
O prywatnym życiu Mikołaja Kopernika
2013-05-06, 09:45Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik? Jak udawało mu się łączyć naukową pasję z przyziemnymi obowiązkami? Kim była dla niego młodsza o 30 lat Anna Schilling? I wreszcie - jakim był człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.