Coraz więcej wypożyczają, czytają, grają! Sukces Książnicy Kopernikańskiej
W Bibliotece Głównej toruńskiej Książnicy w ubiegłym roku wypożyczono o 21 procent więcej książek i audiobooków, po gry planszowe zgłosiło się o 22 procent pasjonatów. Rośnie również liczba czytelników zapisanych do biblioteki.
– Ten rezultat jest wynikiem naprawdę bardzo przemyślanej i konsekwentnej polityki zakupowej, którą prowadzi Książnica Kopernikańska – wyjaśnia Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
– Dzięki tym zakupom udało nam się utrzymać zainteresowanie literaturą piękną, a to wcale nie jest takie oczywiste. Zaraz za nią są kryminały i sensacja. Cały czas spore wzięcie mają tytuły z ogólnie pojętej fantastyki. Jeśli chodzi o wiek to największą grupą użytkowników Książnicy Kopernikańskiej są osoby w wieku od 25 do 45 roku życia, czyli osoby, można tak powiedzieć, ogólnie aktywne zawodowo, no i ten wzrost również notujemy wśród seniorów, czyli w kategorii wiekowej 60 plus - podaje Ospalski.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek
Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku. Lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów. Zaakcentowano wzrost czytelnictwa nastolatków: 72% badanych nastolatków było czytelnikami książek, a aż 18% deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek. Czytelnictwo starszych pozostaje na niskim poziomie z 2021 roku.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.