Ogniste zakończenie urodzin Kopernika. O astronomie było głośno przez cały rok [wideo, zdjęcia]
Rok Kopernikański dobiega końca! Po dwunastu miesiącach świętowania 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu przyszedł czas na symboliczne zamknięcie i podsumowanie tego czasu.
– O Koperniku umówiło się dużo, przywoływano jego odkrycia, jego wiedzę, jego umiejętność spojrzenia na współczesny dla niego świat, wreszcie to także była okazja do tego, aby Toruń znalazł się w centrum uwagi tych, którzy interesują się właśnie Kopernikiem, czy na nauką szeroko pojętą – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim zostały wręczone Medale Kopernikańskie. Jeden z nich trafił do astronoma z toruńskiego Planetarium, Jerzego Rafalskiego.
– Kopernik? To prawie nasz przyjaciel – można tak powiedzieć. Przecież on, jako młody chłopak, biegał tutaj, między kamieniczkami, on tutaj spoglądał w niebo i pewnie fascynował się gwiazdami – mówił Jerzy Rafalski. – I teraz młodzi przyjeżdżają do Planetarium i patrzą sobie też w to niebo i może myślą sobie: może zostanę astronomem, może astronautą, bo przecież też takich potrzebujemy. I o to właśnie chodzi, by popularyzować kosmos. To jest bardzo ważne.
W ramach wydarzenia otwarto też wystawę „Kopernik 550+1", czyli coś dla miłośników Kopernika i plakatu – jak wyjaśnia Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
– W zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu jest kilkaset plakatów: od najstarszego z lat 30. XX wieku, aż po oczywiście dzień dzisiejszy. Taki wybór plakatów na tej wystawie pokazuje, a jest ich blisko 100. Wystawa naprawdę robi wrażenie. Głównie są to plakaty o tematyce kopernikańskiej, o kosmosie.
Był też koncert, toruński artysta Andrzej Poprostu malował na płótnie mural „Kopernik" a przed ratuszem odbył się specjalny pokaz z elementami ognia.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.