Ogniste zakończenie urodzin Kopernika. O astronomie było głośno przez cały rok [wideo, zdjęcia]
Rok Kopernikański dobiega końca! Po dwunastu miesiącach świętowania 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu przyszedł czas na symboliczne zamknięcie i podsumowanie tego czasu.
– O Koperniku umówiło się dużo, przywoływano jego odkrycia, jego wiedzę, jego umiejętność spojrzenia na współczesny dla niego świat, wreszcie to także była okazja do tego, aby Toruń znalazł się w centrum uwagi tych, którzy interesują się właśnie Kopernikiem, czy na nauką szeroko pojętą – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim zostały wręczone Medale Kopernikańskie. Jeden z nich trafił do astronoma z toruńskiego Planetarium, Jerzego Rafalskiego.
– Kopernik? To prawie nasz przyjaciel – można tak powiedzieć. Przecież on, jako młody chłopak, biegał tutaj, między kamieniczkami, on tutaj spoglądał w niebo i pewnie fascynował się gwiazdami – mówił Jerzy Rafalski. – I teraz młodzi przyjeżdżają do Planetarium i patrzą sobie też w to niebo i może myślą sobie: może zostanę astronomem, może astronautą, bo przecież też takich potrzebujemy. I o to właśnie chodzi, by popularyzować kosmos. To jest bardzo ważne.
W ramach wydarzenia otwarto też wystawę „Kopernik 550+1", czyli coś dla miłośników Kopernika i plakatu – jak wyjaśnia Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
– W zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu jest kilkaset plakatów: od najstarszego z lat 30. XX wieku, aż po oczywiście dzień dzisiejszy. Taki wybór plakatów na tej wystawie pokazuje, a jest ich blisko 100. Wystawa naprawdę robi wrażenie. Głównie są to plakaty o tematyce kopernikańskiej, o kosmosie.
Był też koncert, toruński artysta Andrzej Poprostu malował na płótnie mural „Kopernik" a przed ratuszem odbył się specjalny pokaz z elementami ognia.
Zobacz także
Konkurs: Książnica Kopernikańska czeka na opowiadania z dreszczykiem
2020-09-01, 21:10'Mroczne Pomorze 1920. Opowiadania z dreszczykiem': pod tym hasłem odbędzie się druga edycja konkursu literackiego, który organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Gazety wydawane w przeszłości w regionie nie zginą, ale zostaną zdigitalizowane
2020-06-11, 17:3119 tysięcy stron gazet z czasów dwudziestolecia międzywojennego zostanie zdigitalizowanych. Projekt „Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920' realizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Ten rajd zostawił daleko w tyle gotyk na dotyk, Kopernika i piernika! [wideo]
2020-06-08, 08:18W Toruniu wystartował w niedzielę (07.06.) pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Uczestnicy poznali między innymi historię mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego, dawnej Oficerskiej… Czytaj dalej »
W czasach pandemii humor niezbędny. Premiera Kabaretu Loża Kopernika
2020-05-15, 17:16Włochaty potwór nawiedził Toruń. Szczególnie upodobał sobie artystów, którzy pochowali się w piwnicach. Tak zapowiada się fabuła Kabaretu Loża Kopernika, który w piątek będzie miał swoją premierę w Internecie. Czytaj dalej »
Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Toruńska Książnica Kopernikańska w narodowym zasobie bibliotecznym
2020-04-15, 21:37Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny. Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kult… Czytaj dalej »
Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika
2020-02-22, 16:38Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »
Chciał, by Grudziądz miał w logo Kopernika. Upamiętnienie Jerzego Szwarca
2020-02-19, 20:39Grudziądz świętował w środę 547. urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Planetarium odsłonięto tablicę pamięci Jerzego Szwarca, wielkiego propagatora astronomii. Czytaj dalej »
Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik
2020-02-19, 09:34Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - mówił na naszej antenie prof. Zbigniew Girzyński. Poseł PiS i historyk… Czytaj dalej »
Skalpel parowy w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do czego posłuży?
2019-12-18, 21:11Stół niskociśnieniowy, skalpel parowy, a także specjalistyczny odkurzacz - te sprzęty nie przydadzą się w domu, ale użytek z ich zrobią konserwatorzy z toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.