Pomnik Kopernika to kopalnia ciekawostek. Figurę wpisano do rejestru zabytków
Ma 170 lat, ale w wojewódzkim rejestrze zabytków jest niecałe dwa tygodnie. To pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu, często fotografowany przez turystów, miejsce spotkań wielu mieszkańców.
Nie brakuje ciekawostek związanych z jego powstaniem. – Chociażby rzeźbiarz, pan Fryderyk Tieck znany z talentu i znakomitego wykonania swoich rzeźb, słynął też z niedotrzymywania terminów. W trakcie przygotowań jego pomocnik, uznany potem za osobę z problemami mentalnymi, zniszczył gipsowy wzór, który miał służyć do odlania pomnika. W momencie, kiedy już naprawiono tę sytuację, to wybuchła wojna w związku z czym huta i odlewnia zostały przedstawione w tryb wojenny – mówił Paweł Bukowski, przewodnik miejski po Toruniu. – Bardzo długo konsultowano efekt plastyczny i również to, w co Kopernik będzie ubrany.
Wybór miejsca nie był przypadkowy – dodał przewodnik. – Pierwsze sugestie kierowały usytuowanie pomnika tam, gdzie jest dzisiaj fontanna i rzeźba Flisaka, ale tę koncepcję obalił król Prus Fryderyk Wilhelm IV i finalnie mamy dzisiaj pomnik w miejscu, w którym go znamy, czyli od strony południowo-wschodniej. Jedna z ciekawostek mówi o tym, żeby pomnik był widoczny z każdej strony głównych traktów. Żeby mieszkańcy i goście mogli zobaczyć od razu pomnik Mikołaja Kopernika. Chodziło o gości przybywających drogą rzeczną, lub też wchodzących na Rynek od strony Nowego Miasta.
Pomnik uroczyście odsłonięto 25 października 1853 roku. Wraz z elementami małej architektury na wniosek Miasta do rejestru wpisał go Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zobacz także
90 lat Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2013-12-10, 10:0610 grudnia mija 90 lat od powołania Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wtorkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.00 w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
Jak narodziła się astronomiczna pasja Mikołaja Kopernika?
2013-12-03, 08:54O Mikołaju Koperniku i narodzinach jego astronomicznej pasji będzie można usłyszeć we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »

"Jak Kopernik odkrył niebo?”
2013-11-04, 10:24Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki… Czytaj dalej »
Gaudeamus Igitur ...
2013-10-01, 12:54Tysiące studentów w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna rok akademicki. Miasteczka i kwatery studenckie już się zapełniły. Ruszyły wykłady i ćwiczenia ... a także - jak znamy życie - studenckie imprezy. Później przyjdzie czas na e… Czytaj dalej »
Otwarcie nowego oddziału ratunkowego w Juraszu
2013-09-18, 08:49Nowy oddział ratunkowy zostanie dziś (środa) otwarty w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Zjazd absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2013-09-07, 14:49Prawie 250 absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkało się na XIX zjeździe w Toruniu. Przyjechali goście z całej Polski i zagranicy. Czytaj dalej »
Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie
2013-06-19, 19:17W Toruniu rozpoczęło się w środę trzydniowe VII Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie. Bierze w nim udział 200 doktorantów z całej Polski. Czytaj dalej »
Dobiega końca Zjazd Szkół Kopernikańskich z regionu
2013-06-16, 10:45Uczniowie i nauczyciele z dwudziestu szkół uczestniczyli od piątku w różnych wydarzeniach związanych z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »

Konferencja Kopernikańska w Toruniu
2013-06-07, 08:36Astronomowie i historycy oraz przedstawiciele innych dziedzin nauki będą prelegentami podczas otwartej dla wszystkich dwudniowej Konferencji Kopernikańskiej, która odbędzie sie 7 i 8 czerwca w Toruniu. Czytaj dalej »

Deszczowy "Słoneczny Piknik Kopernikański" w Toruniu
2013-05-25, 15:12Na scenie koncerty, a na zielonej trawie, która pojawiła się na Rynku Staromiejskim w Toruniu - stoiska ekologiczne. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

