Kończą się urodziny Mikołaja Kopernika. W Toruniu obchodzono je bardzo hucznie
Kongres naukowy, wystawy, koncerty muzyki z kosmosu, premiery teatralne - w Toruniu dobiegają końca obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten rok był pełen wydarzeń artystycznych, naukowych a nawet turystycznych.
Praktycznie wszystkie instytucje włączyły się w działania proponowane mieszkańcom i turystom. W czym mogliśmy uczestniczyć i co pozostanie po tych obchodach w Toruniu ? Podsumowanie w rozmowie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z kierownikiem Domu Mikołaja Kopernika - Michałem Kłosińskim.
Wszystko zaczęło się od nowej odsłony portretu Mikołaja Kopernika, tego najbardziej znanego...
– Na tym portrecie bardzo nam zależało już od lat, zależało nam, żeby go w jakiś sposób docenić, zwrócić uwagę publiczności na jeden z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków Mikołaja Kopernika, niewątpliwie jeden z dwóch najstarszych portretów obecnie nam znanych przedstawiających Kopernika – mówi Michał Kłosiński. – Portret pochodzący z drugiej połowy XVI wieku był zawieszony niejako nieco z boku, wysoko, nie przez wszystkich był dostrzegany. Naszym celem było przybliżenie tego portretu zwiedzającym, sprawienie, żeby był bardziej widoczny. Kolejna sprawa: wystawy. Zacznijmy od tej pierwszej, lutowej: „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania…Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”. Zaprezentowaliśmy egzemplarze „De revolutionibus", te najcenniejsze, bo z pochodzące z pierwszego wydania, czyli z 1543 roku, ale były też starodruki, inkunabuły wcześniejsze towarzyszące tej wystawie. Cała koncepcja wystawiennicza miała być przeglądem książek, które naprowadziły Kopernika, doprowadziły go do teorii heliocentrycznej, na których się kształcił, na których dojrzewał intelektualnie, ale przede wszystkim naukowo. Pokazaliśmy także bardzo bogaty wybór ksiąg, które były swoistą dyskusją z teorią heliocentryczną prowadzoną przez naprawdę wybitnych uczonych (...).
Ostatnim wydarzeniem, jakie Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotuje na rocznicę obchodów 550. rocznicy urodzin astronoma będzie wystawa plakatów kopernikańskich, która otwarta zostanie 16 lutego.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także
Przyjechali na Kongres Kopernikański. Zagraniczni ministrowie zwiedzali Młyn Wiedzy
2023-02-20, 13:50Ministrów i wiceministrów edukacji m.in. z Iraku, Gruzji i Ukrainy oprowadził po Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaprezentowano im również trójwymiarowe widowisko historyczne… Czytaj dalej »
Luty
2023-02-19, 22:00Dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika spojrzeliśmy w niebo oczami astronoma wszech czasów. Co i jak obserwował? Jakich instrumentów używał? Czym tak naprawdę zajmował się astronom u schyłku średniowiecza? :) Czytaj dalej »
Bawili się w najlepsze! Piknik Kopernikański przyciągnął tłumy [wideo, zdjęcia]
2023-02-19, 20:41Można było wydrukować Mikołaja Kopernika w 3D, zobaczyć nocne niebo nad Toruniem w mobilnym planetarium czy poeksperymentować w „Naukobusie” - takie atrakcje czekały w niedzielę (19 lutego) na odwiedzających Centrum Nowoczesności… Czytaj dalej »
Prof. Krzysztof Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej
2023-02-19, 18:51W Toruniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego wręczono akty powołań do Akademii Kopernikańskiej. Sekretarzem generalnym Akademii został astronom prof. Krzysztof Górski. Czytaj dalej »
Pracownicy UMK pikietowali przed rektoratem. Żądają wyższych zarobków
2023-02-19, 17:01Przedstawiciele nauczycieli, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i pracowników gospodarczych oraz aktywiści pikietowali przed toruńską Aulą UMK, gdzie miała miejsce inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. - Walczymy… Czytaj dalej »
Kongres Kopernikański otwarty. Prof. Peebles: Największe odkrycia są nieoczekiwane
2023-02-19, 15:31Kilkuset uczonych z różnych krajów bierze udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu. - Rozwój nauki odpowiada na pewne pytania, ale rodzi też nowe. Warto szukać tematów, które umknęły ogólnej uwadze - radził naukowcom… Czytaj dalej »
Biskup Śmigiel: Mikołaj Kopernik rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga
2023-02-19, 12:27- Kopernik był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu - mówił bp toruński Wiesław Śmigiel w katedrze podczas Mszy świętej poprzedzającej rozpoczęcie obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Czytaj dalej »
Dokonania Kopernika okiem naukowców. Uczelnie zaczynają cykl obrad
2023-02-19, 10:15Prezentacja badań dotyczących życia i działalności Mikołaja Kopernika - to główny cel Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który 19 lutego zostanie zainaugurowany w Toruniu. To wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
2023-02-18, 19:30Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »
Kopernik zdmuchnął świeczki z urodzinowego tortu! 550. urodziny astronoma [zdjęcia, wideo]
2023-02-18, 16:30Było huczne sto lat, tort, prezenty i życzenia! W Toruniu można było wziąć udział w wielkim urodzinowym przyjęciu Mikołaja Kopernika. Mieszkańcy i turyści w kolorowym i głośnym pochodzie przemierzyli ul. Szeroką pod pomnik astronoma… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.