Kończą się urodziny Mikołaja Kopernika. W Toruniu obchodzono je bardzo hucznie
Kongres naukowy, wystawy, koncerty muzyki z kosmosu, premiery teatralne - w Toruniu dobiegają końca obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten rok był pełen wydarzeń artystycznych, naukowych a nawet turystycznych.
Praktycznie wszystkie instytucje włączyły się w działania proponowane mieszkańcom i turystom. W czym mogliśmy uczestniczyć i co pozostanie po tych obchodach w Toruniu ? Podsumowanie w rozmowie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z kierownikiem Domu Mikołaja Kopernika - Michałem Kłosińskim.
Wszystko zaczęło się od nowej odsłony portretu Mikołaja Kopernika, tego najbardziej znanego...
– Na tym portrecie bardzo nam zależało już od lat, zależało nam, żeby go w jakiś sposób docenić, zwrócić uwagę publiczności na jeden z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków Mikołaja Kopernika, niewątpliwie jeden z dwóch najstarszych portretów obecnie nam znanych przedstawiających Kopernika – mówi Michał Kłosiński. – Portret pochodzący z drugiej połowy XVI wieku był zawieszony niejako nieco z boku, wysoko, nie przez wszystkich był dostrzegany. Naszym celem było przybliżenie tego portretu zwiedzającym, sprawienie, żeby był bardziej widoczny. Kolejna sprawa: wystawy. Zacznijmy od tej pierwszej, lutowej: „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania…Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”. Zaprezentowaliśmy egzemplarze „De revolutionibus", te najcenniejsze, bo z pochodzące z pierwszego wydania, czyli z 1543 roku, ale były też starodruki, inkunabuły wcześniejsze towarzyszące tej wystawie. Cała koncepcja wystawiennicza miała być przeglądem książek, które naprowadziły Kopernika, doprowadziły go do teorii heliocentrycznej, na których się kształcił, na których dojrzewał intelektualnie, ale przede wszystkim naukowo. Pokazaliśmy także bardzo bogaty wybór ksiąg, które były swoistą dyskusją z teorią heliocentryczną prowadzoną przez naprawdę wybitnych uczonych (...).
Ostatnim wydarzeniem, jakie Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotuje na rocznicę obchodów 550. rocznicy urodzin astronoma będzie wystawa plakatów kopernikańskich, która otwarta zostanie 16 lutego.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także
„O matmo!” – wystawa z Centrum Nauki Kopernik przyjechała do Grzywny [zdjęcia, wideo]
2023-09-15, 15:17Gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę? W odpowiedzi na to pytanie pomaga uczniom ze Szkoły Podstawowej w podtoruńskiej Grzywnie interaktywna wystawa „O matmo!”. Czytaj dalej »
Dźwięki i rytmy kosmosu w toruńskim Kinie Centrum. Finał projektu „De Revolutionibus”
2023-09-13, 17:11Kosmiczne warsztaty filmowe, koncerty muzyki elektroakustycznej oraz wykłady astronomów - Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia od kwietnia realizuje projekt „De Revolutionibus 2023”. Wydarzenie zmierza do wielkiego finału. Czytaj dalej »
Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło i na finał powraca do Torunia [program]
2023-09-12, 19:30Rozpoczyna się toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie odbywa się z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przed uczestnikami sześć sekcji tematycznych i kilka dni obrad. Wezmą w nich… Czytaj dalej »
Badania kopernikańskie prowadzone na całym świecie będą rejestrowane w Polsce
2023-09-12, 18:44Powstanie Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisali w Toruniu rektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego… Czytaj dalej »
Miejsce spotkań przy kwitnących kwiatach. Uruchomiono Kopernikański Ośrodek Integracji [zdjęcia]
2023-09-12, 15:36Ma integrować studentów, pracowników UMK i mieszkańców. W Toruniu otwarto Kopernikański Ośrodek Integracji. - Ma to być miejsce, w którym można się spotkać i dobrze bawić - wyjaśniała dyrektor ośrodka Małgorzata Błaszcza… Czytaj dalej »
Wystawa z „kopernikańskim rozmachem”. Otwarcie ekspozycji „Misterium Słońca”
2023-09-09, 07:58W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu otwarta została wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” . Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i Włoch… Czytaj dalej »
Dla Mikołaja Kopernika przebudowali całe piętro. Ta wystawa to muzealny kosmos! [zdjęcia]
2023-09-08, 12:36To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie organizowane w Toruniu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na potrzeby wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu' przebudowano drugie piętro Ratusza Staromiejskiego. Czytaj dalej »
Wypożyczyli kilkaset eksponatów z Polski i zagranicy. Wyjątkowa wystawa o Koperniku
2023-09-01, 08:40W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej wystawy „Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu”. To największe ekspozycyjne przedsięwzięcie realizowane przez Muzeum Okręgowe. Czytaj dalej »
W Dzień Miłośnika Książek marszałek przypomina o Księgodzielni Kopernikańskiej
2023-08-09, 21:00- Obchodzimy dziś Światowy Dzień Miłośnika Książek! To zatem idealna sposobność nie tylko by poświęcić się dobrej lekturze, ale także przypomnieć o Marszałkowskiej Księgodzielni Kopernikańskiej - pisze marszałek Piotr Całbecki… Czytaj dalej »
Zrób sobie selfie z Kopernikiem! Przy toruńskim pomniku stanęło specjalne rusztowanie
2023-08-05, 10:11W Toruniu można stanąć z Kopernikiem „twarzą w twarz” i zrobić sobie pamiątkowe selfie. Wokół pomnika ustawiono specjalne rusztowanie, dzięki któremu można znaleźć się na równi z astronomem i wykonać niepowtarzalne zdj… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.