Kończą się urodziny Mikołaja Kopernika. W Toruniu obchodzono je bardzo hucznie
Kongres naukowy, wystawy, koncerty muzyki z kosmosu, premiery teatralne - w Toruniu dobiegają końca obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten rok był pełen wydarzeń artystycznych, naukowych a nawet turystycznych.
Praktycznie wszystkie instytucje włączyły się w działania proponowane mieszkańcom i turystom. W czym mogliśmy uczestniczyć i co pozostanie po tych obchodach w Toruniu ? Podsumowanie w rozmowie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z kierownikiem Domu Mikołaja Kopernika - Michałem Kłosińskim.
Wszystko zaczęło się od nowej odsłony portretu Mikołaja Kopernika, tego najbardziej znanego...
– Na tym portrecie bardzo nam zależało już od lat, zależało nam, żeby go w jakiś sposób docenić, zwrócić uwagę publiczności na jeden z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków Mikołaja Kopernika, niewątpliwie jeden z dwóch najstarszych portretów obecnie nam znanych przedstawiających Kopernika – mówi Michał Kłosiński. – Portret pochodzący z drugiej połowy XVI wieku był zawieszony niejako nieco z boku, wysoko, nie przez wszystkich był dostrzegany. Naszym celem było przybliżenie tego portretu zwiedzającym, sprawienie, żeby był bardziej widoczny. Kolejna sprawa: wystawy. Zacznijmy od tej pierwszej, lutowej: „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania…Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”. Zaprezentowaliśmy egzemplarze „De revolutionibus", te najcenniejsze, bo z pochodzące z pierwszego wydania, czyli z 1543 roku, ale były też starodruki, inkunabuły wcześniejsze towarzyszące tej wystawie. Cała koncepcja wystawiennicza miała być przeglądem książek, które naprowadziły Kopernika, doprowadziły go do teorii heliocentrycznej, na których się kształcił, na których dojrzewał intelektualnie, ale przede wszystkim naukowo. Pokazaliśmy także bardzo bogaty wybór ksiąg, które były swoistą dyskusją z teorią heliocentryczną prowadzoną przez naprawdę wybitnych uczonych (...).
Ostatnim wydarzeniem, jakie Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotuje na rocznicę obchodów 550. rocznicy urodzin astronoma będzie wystawa plakatów kopernikańskich, która otwarta zostanie 16 lutego.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także

Podsumowanie Roku Kopernikańskiego. Medale i malowanie muralu zwieńczeniem obchodów
2024-02-19, 14:12W Toruniu kończą się obchody jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W poniedziałek (19 lutego) ostatnie z nich, zamykające ubiegłoroczne świętowanie. O 17:00 w Ratuszu Staromiejskim uroczystość połączona z wręczeniem… Czytaj dalej »

W tym miejscu urodziny Kopernika świętują wyjątkowo! Odznaczenia toruńskiego UMK
2024-02-19, 08:31W dniu urodzin swojego patrona (19 lutego) świętuje toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Głównym punktem uroczystości, które rozpoczną się o 11:00 będzie nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris… Czytaj dalej »

Rok Mikołaja Kopernika na finiszu. Noblistka Leymah Gbowee gościem finału obchodów
2024-02-17, 14:20Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Gbowee, afrykańska działaczka społeczna z Liberii, wygłosi w Toruniu wykład na zakończenie Roku Mikołaja Kopernika. - Ważne jest, żeby wychodzić z odwagą poza własne granice - powiedziała… Czytaj dalej »

Coś dla duszy i coś dla ciała! W Arenie Toruń połączą czytanie ze sportem
2024-02-17, 12:59W Arenie Toruń powstanie Strefa relaksu z książką. Będzie można z niej skorzystać w weekend podczas 68. Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Czytaj dalej »

Kluczowe jest zrozumienie. UMK przygotowuje poradnik o komunikacji wśród studentów
2024-02-17, 09:41Poradnik „Jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami i problemami sfery psychicznej” powstaje na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma pomóc kadrze oraz studentom w zrozumieniu różnych trudnych zachowań, z… Czytaj dalej »

Gośćmi noblistka i naukowcy z NASA. „Nowe Obroty” zakończą obchody Roku Kopernika
2024-02-15, 08:10Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, badacze z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Trzydniowe wydarzenie „Nowe Obroty”, kończące obchody Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »

Kodeks Korwina zostanie w Toruniu. Manuskrypt zyskał dodatkową ochronę
2024-02-01, 06:49Jak ustaliło Polskie Radio PiK, w listopadzie minister kultury podjął decyzję o zaliczeniu dzieła do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Oznacza to, że zyskał ochronę przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju. Czytaj dalej »

Wtorki z klimatem i ekologią. Zaprasza Kopernikański Ośrodek Integracji w Toruniu
2024-01-08, 19:02„Klimatyczne wtorki' mają być cyklem spotkań dla studentów UMK i mieszkańców zainteresowanych tematami takimi, jak klimat, czy zdrowa żywność. Czytaj dalej »

Pomnik Kopernika to kopalnia ciekawostek. Figurę wpisano do rejestru zabytków
2024-01-02, 07:46Ma 170 lat, ale w wojewódzkim rejestrze zabytków jest niecałe dwa tygodnie. To pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu, często fotografowany przez turystów, miejsce spotkań wielu mieszkańców. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

