Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi. Kopernik, jakiego nie znacie w Teatrze Horzycy [wideo]
„Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to spektakl o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Premiera przedstawienia w czwartek na scenie Teatru W. Horzycy w Toruniu.
Co czuł, co myślał, w co był uwikłany? Kim dla Kopernika była Anna Schilling? Kto był jego wrogiem, a kto przyjacielem? Jaki naprawdę był najsłynniejszy astronom wszech czasów? Czy nauka była dla niego ważniejsza niż wiara? Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi składają się w tej historii na bardzo współczesną opowieść. Z reżyserem i aktorami rozmawiała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
- Pan Wojciech Orliński, który napisał książkę, pt. „Kopernik. Rewolucje" bardzo pracowicie szukał tych tropów, tzn. i tych donosów, i tych historii domniemanych, więc ja miałem w pewnym sensie, jako autor sztuki, pewne podpowiedzi autorów, którzy wcześniej przyglądali się biografii Kopernika - mówi reżyser Maciej Wojtyszko. - W ogóle ten Kopernik z banknotów to jest po prostu ikona, której nie ma, to znaczy: my nic nie wiemy. Jeśli zakładamy, że to tylko taki gość, który pracował, tworzył i nie miał życia, to jesteśmy w błędzie. On miał normalne życie i to dosyć bolesne, jak sądzę...
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Tekst i reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Dorothée Roqueplo
Muzyka: Bolesław Rawski
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Projekcje wideo: Mateusz Kokot
Wystąpią:
Mikołaj Kopernik – Przemysław Chojęta
kanonik, komisarz warmiński, lat 50
Tiedeman Giese – Paweł Kowalski
kanonik i przyjaciel Kopernika, lat 45
Anna Schilling – Julia Sobiesiak-Borucka
gospodyni oraz towarzyszka życia Kopernika, lat 27
Jan Ciechociński – Jarosław Felczykowski
kowal, lat ok. 50
Wojtek Cebulski – Grzegorz Wiśniewski
służący Kopernika, lat ok. 40
Jan Dantyszek – Łukasz Ignasiński
poeta, lat 36
Feliks Reich – Paweł Tchórzelski
kanonik, lat 55
Jerzy Joachim Retyk – Michał Darewski / Igor Tajchman
uczeń, który dopomógł w wydaniu De revolutionibus, lat 25
Mim – Michał Darewski / Igor Tajchman
Błazen – Michał Marek Ubysz
Tancerka – Ada Dec / Mirosława Sobik
Zobacz także
Jakie urodziny, taki prezent! Rowerzyści przejadą 500 kilometrów dla Kopernika! [wideo, zdjęcia]
2023-05-25, 14:07Rowerowa Sztafeta Kopernikowska wystartowała w czwartek (25 maja) spod Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Wydarzenie zorganizowano z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Trasa biegnie przez województwa: kujawsko-pomorskie… Czytaj dalej »
O marzeniach i zabawach małego Mikołaja Kopernika. Spektakl dla dzieci w KPCK
2023-05-20, 10:50„Kula. Dzieciństwo Mikołaja Kopernika” - tak zatytułowany spektakl dla dzieci pokaże w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury bydgoski Teatr Śmigło. Czytaj dalej »
Korespondent wojenny opowie o Ukrainie. Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej
2023-05-17, 11:04Gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie w środę (17 maja) Sebastian Tomasz Płocharski. Toruński fotoreporter i reportażysta opowie o wojnie w Ukrainie. Czytaj dalej »
Czy Kopernik widział na niebie to samo, co my? W cyklu prelekcji odpowie Piotr Majewski!
2023-04-14, 12:45W jaki sposób Kopernik prowadził obserwacje? Jakimi narzędziami się posługiwał? Jak wyglądało niebo w czasach, kiedy żył? Na te pytania odpowie nasz redakcyjny kolega Piotr Majewski w ramach projektu „Niebo Kopernika” - cyklu… Czytaj dalej »
Kwiecień
2023-04-12, 07:08Rok 2023 to „Rok Kopernika”, którym uczcić chcemy 550. rocznicy urodzin naszego największego uczonego. Również kolejny odcinek „Radia z Historią” będzie „kopernikański”. Sięgamy po historię zapisaną mikrofonem dawno… Czytaj dalej »
Biegną dla zdrowia, zabawy i zapraszają innych! Międzyszkolny Bieg Kopernikański
2023-04-01, 15:17I młodsi, i starsi - różni uczestnicy przyłączyli się Międzyszkolnego Biegu Kopernikańskiego w toruńskim parku Glazja. Organizatorzy już zapraszają na kolejne soboty! Czytaj dalej »
Tu można wypożyczać i oddawać książki. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu [zdjęcia]
2023-03-29, 17:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem czytelników. Z jej zasobów można korzystać od poniedziałku do soboty. Czytaj dalej »
„Smartfon wyzwaniem dla rodziny” – ważny temat Dysput Kopernikańskich
2023-02-28, 08:40Gościem spotkania poświęconego wpływowi nowoczesnych mediów na życie rodzinne będzie pedagog Małgorzata Więczkowska. Czytaj dalej »
Weź sobie książkę albo zostaw ją dla kogoś. Księgodzielnia Kopernikańska w Toruniu
2023-02-26, 16:37Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska oficjalnie otwarta została w Toruniu. Punkt wymiany książek znajduje się w pawilonie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Czytaj dalej »
Wszyscy przepisywali „De revolutionibus” Kopernika. I pobili rekord Polski!
2023-02-26, 15:20484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus' Mikołaja Kopernika - w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.