Artysta chciał pokazać, że Kopernik był rewolucjonistą. Nowy mural w Toruniu [zdjęcia]
Na 340 m kw. powierzchni ściany wieżowca na osiedlu Rubinkowo powstał mural zatytułowany „Mikołaj Kopernik porusza Toruń i świat".
Mural upamiętnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jak podkreśla artysta - Andrzej PoProstu - to nieoczywisty wizerunek Kopernika i dosyć odważne spojrzenie na jego dokonania. - Dla mnie Kopernik to rewolucjonista, alchemik może, a przede wszystkim duchowny, który łączył naukę z niebem – pokazywał, że gdzieś tam, pomiędzy tymi dwoma światami, kryje się prawda - nie w jednym skrajnie, ani w drugim, tylko w ich połączeniu - podkreśla grafik i muralista. - Takim człowiekiem był dla mnie Kopernik i to jest rewolucyjne w naszych czasach, żeby łączyć te dwa światy, ponieważ nauka i duchowość się dziś skrajnie zradykalizowały.
Mural znajduje się na ścianie wieżowca przy ulicy Suleckiego 2. Za tydzień w Toruniu odsłonięta zostanie kolejna praca autorstwa Andrzeja PoProstu. Na budynku przy ulicy Broniewskiego powstaje właśnie mural „Milcząca armia", poświęcony toruńskiej konspiracji działającej w czasie II wojny światowej.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.