Dbają o książki jak mało kto, więc zasługują na uznanie. Książnica rozwiesza wizerunki pracowników po mieście
Plakaty z wizerunkami pracowników Książnicy Kopernikańskiej od piątku (3 listopada) prezentowane są na toruńskich słupach ogłoszeniowych, przystankach MZK oraz w mediach społecznościowych.
To wszystko w ramach kampanii promocyjnej „Książnica to ludzie”. Projekt powstał z okazji 100-lecia Książnicy.
– Jestem „lekarzem książek” w bardzo wielkim skrócie. Zajmuję się konserwacją najstarszych obiektów, które mamy w książnicy. Są to rękopisy i starodruki od XIV wieku do 1945 roku włącznie. Naszym zadaniem jest opieka nad tymi zbiorami, od takiej technicznej strony, czyli oczyszczamy je, zabezpieczamy przed dalszym zniszczeniem, kleimy, czyli wykonujemy wszelkie potrzebne procesy, aby te nasze zbiory przetrwały kolejne setki lat dla naszych przyszłych pokoleń – powiedziała Izabela Klawińska, konserwator papieru i skóry.
– Pracuję od 21 lat w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych, natomiast jestem związana z ośrodkiem już wcześniej, ponieważ trafiłam tam na zajęcia, do ośrodka na trzecim roku studiów i już po prostu zostałam. Okazało się, że jest potrzeba wsparcia wolontariuszy. Zgłosiłam się i na tyle się spodobałam ówczesnemu kierownictwu i później dyrekcji, że po prostu zostałam. Myślę, że zostanę już tam na zawsze. Wiem, że to niepopularne, że w dzisiejszych czasach zmienia się pracę. Ja od zawsze byłam bibliotekarzem. Urodziłam się nim i już zostanę. Mogę obiecać, że jeżeli nic się nie zmieni w strukturach książnicy, to ja tam zostanę – zapewniała Magdalena Gogulska-Dębska.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zobacz także
Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia]
2023-01-24, 20:07Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku - to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”. Ekspozycja przygotowywana jest… Czytaj dalej »
88 lat Polskiego Radia PiK. Najpierw Toruń, po wojnie Bydgoszcz
2023-01-15, 07:4515 stycznia 1935 r. uroczyście otwarta została Rozgłośnia Pomorska Polskiego Radia. Nadajnik i budynki techniczne znajdowały się w podtoruńskiej wsi Stawki. Rozgłośnia, po warszawskiej, dysponowała najsilniejszym nadajnikiem. Nadawany… Czytaj dalej »
W tym roku wszystko ma się kręcić wokół Kopernika! Toruń zaprasza do siebie
2023-01-11, 18:40Pierwsze z planowanych na cały Rok Kopernikański wydarzeń odbędą się w lutym, w okolicach urodzin astronoma. - W programie są także Światowy Kongres Kopernikański, uroczysta sesja z wręczaniem pamiątkowych medali i wiele wydarzeń… Czytaj dalej »
Kawałek Gruzji w toruńskiej galerii. Wystawa niepełnosprawnych z Gori [zdjęcia]
2023-01-04, 07:00Prace proste, kolorowe, nierzadko naiwne, obrazki oprawione w sznurek czy we wstążeczki, a z drugiej strony kunsztowna gruzińska biżuteria. Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu prezentuje… Czytaj dalej »
Sportowcy, artyści i nobliści z regionu. Książnica Kopernikańska robi podcasty
2023-01-03, 18:13„Podcast Kopernikański” to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Bohaterami kolejnych odcinków będą ważne dla naszego regionu postaci: naukowcy, artyści, sportowcy. W pierwszym odcinku pojawia się Albert Michelson… Czytaj dalej »
Grzegorz Dziedzic doceniony za kryminalny debiut roku. Napisał o Polonii w Chicago
2022-11-27, 17:45Grzegorz Dziedzic został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Kryminalny Debiut Roku za 2021 rok. Jego powieść retro „Żadnych bogów, żadnych panów' zyskała największe uznanie członków jury. Czytaj dalej »
O niemieckim spojrzeniu na Europę. „Dysputy Kopernikańskie” w Toruniu
2022-11-17, 17:26Kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie”, organizowane przez Instytut Copernicanum odbędzie się w piątek (18 listopada) w Toruniu. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk - prof. Grzegorza Kucharczyka. Czytaj dalej »
Radość w Toruniu! Rok 2023 będzie poświęcony Mikołajowi Kopernikowi
2022-11-17, 09:1516 listopada 2022 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie (90 głosów „za”) przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Uchwałę Senatu osobiście odebrali Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor… Czytaj dalej »
Książnica promuje ludzi kultury i nauki. Pierwsze spotkanie: Tomasz Cebo
2022-11-09, 21:00„Kreatywna Książnica' to nowy cykl wydarzeń, jaki proponuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Celem projektu jest prezentacja ciekawych osób związanych z kulturą i nauką regionu kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Romantyzm nadal aktualny! Udowodnią to uczniowie w pracach konkursowych [zdjęcia]
2022-10-05, 19:30- Romantycy chcieli ruszyć bryłę z posad świata. O tym, czy im się udało, być może będziemy czytać w pracach, które wpłyną na konkurs - mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W Książnicy Kopernikańskiej… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.