Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom.
Co sądzą licealiści o Koperniku? - Jesteśmy jego osobą otaczani z każdej strony i cały czas odkrywamy jakieś nowe jego oblicze. To tylko napawa nas chęcią do działania i odkrywania własnych nowych umiejętności – mówiła jedna z uczennic.
- Kopernik jest dla nas wzorem do naśladowania - żeby nie stać z tłumem i robić wszystko to, co inni, tylko wyrwać się z szablonu i zrobić coś niezwykłego – dodała inna.
Uczniom I LO towarzyszyła w oglądaniu ekspozycji nauczycielka chemii Emilia Sobiecka. - Kopernik był wszechstronny, w każdej dziedzinie możemy go odnaleźć. Nasza szkoła jest znana na mapie Torunia i bardzo dużo wkłada w edukację i rozwój uczniów, ale daje też niesamowite możliwości samorealizacji.
Ekspozycję przygotował Urząd Marszałkowski. - Chcieliśmy pokazać Kopernika z różnych stron, ale nie tak, jak się to robi zazwyczaj – komentuje Andrzej Drozdowski, starszy inspektor w departamencie edukacji Urzędu Marszałkowskiego. - Na wystawie jest np. plansza, na której widać Kopernika ze ślimakiem na twarzy. Natrudziliśmy się, żeby rozszyfrować tę symbolikę i się udało. Okazało się, że wskazuje ona na ludzi złych, których spotkał Kopernik w momencie, kiedy ogłosił swoją pracę.
Wystawę będzie można oglądać do końca października.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.