Wystawa z „kopernikańskim rozmachem”. Otwarcie ekspozycji „Misterium Słońca”
W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu otwarta została wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” . Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i Włoch, Ukrainy oraz Szwecji. Obecny na otwarciu minister Piotr Gliński złożył hołd muzealnikom i podziękował za ich pracę.
– To, co państwo robicie, jest niebywale imponujące. Jak państwo pracujecie, w dodatku w trudnych warunkach i jakie są efekty tej pracy, to jest naprawdę piękne. Z tego korzysta cały naród Polski. Wszystkie warstwy społeczne, to potwierdza frekwencja. Mieliśmy rekord przed pandemiczny 40 milionów, w tej chwili już teraz bijemy ten rekord – powiedział minister Piotr Gliński.
– To największe wydarzenie w Polsce przygotowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Torunia, Michał Zaleski.
– „Misterium Słońca” wyrasta z najlepszych kopernikańskich inspiracji i było przygotowywane przez zespół naszego miejskiego Muzeum Okręgowego, ale profesjonalistów na najwyższym poziomie. To prawdziwie kopernikański rozmach – dodał prezydent Torunia.
Przypomnijmy, tematem wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” jest wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Najważniejsze są zbiory książek - wyjaśnia Michał Kłosiński, kurator wystawy.
– To one robią wrażenie, w sensie kopernikologii. Uppsala nie tak chętnie pożycza te książki. Wydaje mi się, że jeszcze nie udało się zgromadzić takiej liczby dokumentów kopernikańskich i książek pochodzących z biblioteki kopernikańskiej, jaką mamy zamiar tutaj zaprezentować – zapowiedział Michał Kłosiński.
Wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, prezentowana jest na drugim piętrze Ratusza, które na potrzeby ekspozycji zostało całkowicie przebudowane.
Składa się na nią blisko 650 eksponatów wypożyczonych z uznanych muzeów i instytucji z Polski oraz Włoch, Szwecji i Ukrainy. Ekspozycja prezentowana będzie w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu do 12 listopada.
Zobacz także
Rafał Blechacz: Filharmonia Pomorska to moja pierwsza publiczność [wywiad]
2023-11-17, 19:16Koncertuje na całym świecie, ale nie rozstaje się z regionem. - Tu najlepiej się czuję. Nakło i Bydgoszcz to moje miejsca, dlatego bardzo się cieszę, że mogę włączyć się w obchody Kujawsko-Pomorskiego Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Rafał Blechacz, Bomsori Kim i Marcin Zdunik. Koncerty Kopernikańskie w regionie
2023-11-16, 10:57„Symfonia Jowiszowa' Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena zabrzmią podczas Koncertów Kopernikańskich, które odbędą się w piątek (17 listopada) w Toruniu i w sobotę (18 listopada) w Bydgoszczy. Wystąpią wybitni soliści… Czytaj dalej »
Rzadko opuszcza muzeum! Słynny obraz Matejki na Festiwalu Energa Camerimage [zdjęcia]
2023-11-13, 11:47Obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem' został zaprezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu Marek Żydowicz wskazał, że podczas festiwalu jego… Czytaj dalej »
Artysta chciał pokazać, że Kopernik był rewolucjonistą. Nowy mural w Toruniu [zdjęcia]
2023-11-08, 17:08Na 340 m kw. powierzchni ściany wieżowca na osiedlu Rubinkowo powstał mural zatytułowany „Mikołaj Kopernik porusza Toruń i świat'. Czytaj dalej »
Dbają o książki jak mało kto, więc zasługują na uznanie. Książnica rozwiesza wizerunki pracowników po mieście
2023-11-04, 13:20Plakaty z wizerunkami pracowników Książnicy Kopernikańskiej od piątku (3 listopada) prezentowane są na toruńskich słupach ogłoszeniowych, przystankach MZK oraz w mediach społecznościowych. Czytaj dalej »
Leczenie glejaków będzie skuteczniejsze dzięki odkryciom bydgoskich naukowców
2023-10-27, 16:18Specjaliści z Bydgoszczy opracowali nową metodę bardziej precyzyjnego diagnozowania glejaka, pozwalającą skuteczniej operować ten wyjątkowo groźny nowotwór mózgu. Czytaj dalej »
Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
2023-10-25, 16:25170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku… Czytaj dalej »
Pobiegli w Maratonie Toruńskim, by się sprawdzić. Finał Triady Kopernikańskiej [wideo, zdjęcia]
2023-10-22, 14:54800 osób stanęło w niedzielę na starcie jubileuszowej, 40. edycji Maratonu Toruńskiego. Biegacze przyjechali z całego kraju. Czytaj dalej »
W niedzielę finał Triady Kopernikańskiej. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu!
2023-10-21, 18:55W Toruniu 22 października odbędzie się finał Triady Kopernikańskiej, czyli cyklu biegów upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To jubileuszowa, 40. edycja Maratonu Toruńskiego, połączona z biegami na 5 km i… Czytaj dalej »
Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
2023-09-25, 16:12Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.