Wystawa z „kopernikańskim rozmachem”. Otwarcie ekspozycji „Misterium Słońca”
W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu otwarta została wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” . Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i Włoch, Ukrainy oraz Szwecji. Obecny na otwarciu minister Piotr Gliński złożył hołd muzealnikom i podziękował za ich pracę.
– To, co państwo robicie, jest niebywale imponujące. Jak państwo pracujecie, w dodatku w trudnych warunkach i jakie są efekty tej pracy, to jest naprawdę piękne. Z tego korzysta cały naród Polski. Wszystkie warstwy społeczne, to potwierdza frekwencja. Mieliśmy rekord przed pandemiczny 40 milionów, w tej chwili już teraz bijemy ten rekord – powiedział minister Piotr Gliński.
– To największe wydarzenie w Polsce przygotowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Torunia, Michał Zaleski.
– „Misterium Słońca” wyrasta z najlepszych kopernikańskich inspiracji i było przygotowywane przez zespół naszego miejskiego Muzeum Okręgowego, ale profesjonalistów na najwyższym poziomie. To prawdziwie kopernikański rozmach – dodał prezydent Torunia.
Przypomnijmy, tematem wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” jest wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Najważniejsze są zbiory książek - wyjaśnia Michał Kłosiński, kurator wystawy.
– To one robią wrażenie, w sensie kopernikologii. Uppsala nie tak chętnie pożycza te książki. Wydaje mi się, że jeszcze nie udało się zgromadzić takiej liczby dokumentów kopernikańskich i książek pochodzących z biblioteki kopernikańskiej, jaką mamy zamiar tutaj zaprezentować – zapowiedział Michał Kłosiński.
Wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, prezentowana jest na drugim piętrze Ratusza, które na potrzeby ekspozycji zostało całkowicie przebudowane.
Składa się na nią blisko 650 eksponatów wypożyczonych z uznanych muzeów i instytucji z Polski oraz Włoch, Szwecji i Ukrainy. Ekspozycja prezentowana będzie w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu do 12 listopada.
Zobacz także
Centrum Onkologii rozpoczyna współpracę z uczelniami z regionu. Podpisano list intencyjny [zdjęcia]
2024-12-20, 21:14To ważny projekt dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoskie Centrum Onkologii łączy siły z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy i lekarze będą wspólnie… Czytaj dalej »
Nowa linia autobusowa na ulicach Torunia. Powstała z myślą o studentach
2024-11-12, 12:5180 - to numer nowej linii autobusowej, która pojawiła się we wtorek na toruńskich ulicach. Będzie kursowała od Dworca Głównego do pętli przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma ułatwić studentom dojazd na uczelnię. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor
2024-09-19, 20:08Rok akademicki 2024/2025 będzie dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rokiem świętowania potrójnego jubileuszu 20-, 40-, i 80-lecia. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn zapowiedział też inwestycje w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Jak mówi… Czytaj dalej »
Od wystaw po kosmiczny piknik. Zaczyna się „Weekend na Szlaku Kopernikowskim”
2024-09-13, 10:15Najbliższe trzy dni (13-15 września) w regionie upłyną pod znakiem kosmosu i jednego z najsłynniejszych astronomów. W ramach „Weekend na Szlaku Kopernikowskim” na zainteresowanych czekają m.in. warsztaty astronomiczne, seanse w… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
2024-07-20, 09:30Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi - tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy… Czytaj dalej »
Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
2024-06-17, 21:29Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu -pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione… Czytaj dalej »
Kopernik w Toruniu to nie tylko pomnik! Nowy portal pomoże znaleźć mniej znane miejsca
2024-05-27, 06:45Mural przy ul.Gagarina, Planetarium, kampus uniwersytecki, Dom Glazurowy - to niektóre miejsca w Toruniu opisane na nowym portalu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi. Pod adresem kopernikanski.torun.pl działa strona, która ma pomóc w… Czytaj dalej »
Badacze z Torunia biorą udział w konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu z Podlasia [wideo]
2024-04-16, 11:03Prowadzone prace przez specjalistów Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu mają uratować cenny XVII-wieczny ikonostas od dalszego zniszczenia. Ozdobę odkryto na strychu cerkwi w Nowoberezowie na Podlasiu. Eksperci… Czytaj dalej »
Kosmos oczami młodych naukowców. W Grudziądzu trwa Seminarium Astronomiczne [wideo]
2024-03-22, 07:55O tajemnicach wszechświata i o tym, czy poza Ziemią istnieje życie, dyskutują młodzi naukowcy podczas 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego organizowanego przez grudziądzkie Planetarium. Czytaj dalej »
Astronom sięga po uśpioną wiedzę. „Ekstaza Kopernika” na wystawie w Toruniu
2024-03-10, 18:03Wyjątkowa wystawa jednego obrazu dostępna jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Ekstaza Kopernika' to dzieło Daniela Pawłowskiego - artysty pochodzącego z Włocławka. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.